24 kwietnia 2014

IV edycja stypendium Choćby Dla Własnej Przyszłości - podsumowanie
Dzisiaj przedstawię Wam relację ze wspaniałego wydarzenia, w którym brałam udział ponad tydzień temu. Byłam na gali IV edycji stypendium „Choćby dla Własnej Przyszłości”, organizowanego przez Fundację „Polska Młodych”. Gala odbyła się na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Stypendium „Choćby Dla Własnej Przyszłości”, w tym roku zorganizowane po raz czwarty, daje możliwość uczniom warszawskich szkół ponadgimnazjalnych zorganizowania własnych projektów społecznych, które łączą zmienianie świata na lepsze z tak pożądanym przez pracodawców zdobywaniem przez młodych praktycznego doświadczenia i kompetencji zarządzania projektami. Uczestnicy projektu mają za zadanie zidentyfikowanie problemów społecznych występujących w ich środowisku oraz znalezienie rozwiązań. W ten sposób Stypendyści aktywizują swoje środowisko do społecznego działania. 

Galę uświetnili swoją obecnością: Premier Jan Krzysztof Bielecki, Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, Prezes Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Adam Maciejewski oraz Prezes Zarządu EY Jacek Kędzior.

Prezes Stowarzyszenie Polska Młodych, Paula Bruszewska.
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Adam Maciejewski.

Premier Jan Krzysztof Bielecki 
Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki 
Prowadzący Galę: Jakub Miałkowski i Patrycja Pioterczak


Podczas Gali własne projekty społeczne zaprezentowało pięć zespołów:

• Wytwórnia Uśmiechu
Akcja ma na celu rozprzestrzeniać uśmiech i pokazać jak wielkie ma znaczenie w życiu społecznym. Każdy dzień mógłby być lepszy gdybyśmy uśmiechnęli się do nieznajomej osoby, a ta odwzajemniłaby to. Jest to niewielki gest, który każdy może uczynić. Kiedy ty się uśmiechasz, uśmiechają się i inni. Nie wierzysz? Weź udział w Wytwórni Uśmiechu i zbuntuj się przeciwko smutkowi!Wytwórnia Uśmiechu podczas prezentacji projektu.

Wytwórnia Uśmiechu podczas prezentacji projektu.

Wytwórnia Uśmiechu podczas prezentacji projektu.
• 022 Zgłoś się
To projekt, dzięki któremu można dzielić się swoimi ulubionymi miejscami w Warszawie przez wysłanie zdjęcia wraz z uzupełnionym szablonem i krótkim uzasadnieniem, dlaczego wybraliście to miejsce. Za podzielenie się z innymi perełkami w stolicy można było wygrać m.in. bilety do kina, teatru i karnet na Orange Warsaw Festival. Projekt ma na celu zwiększenie emocjonalnego przywiązania mieszkańców Warszawy do stolicy.
Źródło.
Prezentacja projektu "022 Zgłoś się"
Prezentacja projektu "022 Zgłoś się"

• PrawoSPRAWNI
Projekt został stworzony w odpowiedzi na problem niskiego poziomu kultury prawnej w Polsce. Ma on na celu uświadomienie ludziom ich ogromnych możliwości związanych z prawami, które przysługują im w codziennym życiu. Aby mogli te prawa poznać i łatwo się na nie powoływać, stworzono ich bazę w postaci prostej w obsłudze i ogólnie dostępnej strony internetowej. Dzięki niej ludzie zyskają cenny czas, oszczędzą pieniądze i być może zrozumieją, jak ogromne są ich możliwości. Stypendyści skupili się na czterech grupach: rodzinach wielodzietnych, pasażerach, użytkownikach Internetu, konsumenci. Na pewno jesteś członkiem przynajmniej jednej z nich, dowiedz się, jakie są Twoje prawa!


Źródło.
Prawosprawni prezentują
Prawosprawni prezentują
Prawosprawni prezentują

• Zapal się
Projekt „ZAPAL SIĘ” jest skierowany do ludzi młodych, którzy: chcieliby się wyróżnić z tłumu, ale do tej pory nie wiedzieli, jak się do tego zabrać i mają pasję, która poszerza ich horyzonty i pragną zapalić nią innych. W ramach projektu odbyły się spotkania, na których młodzi ludzie pokazywali, że hobby pomaga w samorealizacji i sprawia, że jest się ciekawą osobą. Oprócz wolnych spotkań przeprowadzono także zajęcia w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, domach dziecka i placówkach resocjalizacyjnych.


Źródło.
"Zapal się" podczas prezentacji.

• Warszawiacy Międzypokoleniowo
Dla osiągnięcia celu: integracji międzypokoleniowej, stypendyści zdecydowali się stworzyć 3 niespotykane dotychczas w Warszawie kulturalne wydarzenia. Mają one na celu przełamać bariery wiekowe oraz obyczajowe.
SŁOIKOBRANIE Zabierz ze sobą Swoją babcię albo dziadka. Weź również domowe przetwory. Postaw je na stole. Patrz jak inni delektują się ich smakiem! Czy może być coś lepszego od domowej roboty konfitury? Może czas podzielić się przepisami! To jest właśnie integracja!
OGRAJ DZIADKA: Czy jesteś lepszy od Swojego dziadka? Być może chciałbyś zobaczyć jak to jest zagrać z kimś o wiele bardziej doświadczonym. Tego dnia pokażemy Ci jak bardzo integrują proste gry planszowe.
SZYDEŁKOWANIE: Chyba każdy z Was chciałby nauczyć posługiwać się włóczką! Tego dnia będziecie mieli niepowtarzalną możliwość skorzystania z darmowych warsztatów. Z naszej strony dostaniecie wszelki dostępny sprzęt. 

Warszawiacy Międzypokoleniowo na scenie.
Warszawiacy Międzypokoleniowo na scenie.


Głosowanie publiczności.
Wręczenie dymplomów i certyfikatów
Podziękowania dla partnerów Stypendium PKN Orlen i MT&DC
Podziękowania dla trenera Pawła Dąbrowskiego Najlepszym Warszawskim Młodzieżowym Projektem Społecznym roku szkolnego 2014, który otrzymał również Nagrodę Publiczności, został projekt „Warszawiacy Międzypokoleniowo”.


Wręczenie nagrody publiczności 
Wręczenie Nagrody Głównej.
Gratulacje od Pana Jana
Warszawiacy Międzypokoleniowo podwójnymi zwycięzcami 

Wyróżnienie przyznano "Prawosprawnym".

Źródło
Twórcy CHDWP.

Poczęstunek.

Krótka relacja video z gali.

Zdjęcia z gali wykonał Radek Świątkowski, źródło: KLIK.


A teraz trochę moich wrażeń :


CHDWP poznałam na konferencji stypendialnej, o której pisałam Wam w listopadzie 2013 r.: KLIK. Odkąd poznałam ideę stypendium, jestem absolutnie zachwycona samym pomysłem, ale i projektami, jakie przygotowują młodzi Warszawiacy. Wspaniałe jest to, że niedługo średnio w każdym powiecie w Polsce podobne projekty będą realizowane przez młodzież, ponieważ już we wrześniu rusza Olimpiada Projektów Społecznych! Będzie to rozszerzenie warszawskiego podejścia promującego projekt społeczny na cały kraj. To praktyczny, zespołowy konkurs, w formie przedmiotowej Olimpiady, gdzie uczniowie rywalizują organizując projekty społeczne. Ambitnych młodych ludzi do Olimpiady przyciągną ciekawe nagrody i wspaniałe doświadczenie, jakie zdobędą. Fascynujące jest, jak bardzo młodzi angażują się w projekty społeczne w ramach CHDWP. Zdobywają niezwykle cenne umiejętności i cudowne wspomnienia. I na pewno, gdy tylko zaczną, nie mogą przestać - chcą wciąż zmieniać rzeczywistość wokół siebie! 

A teraz, czemu o tym piszę?

Po pierwsze, bo sama się zaangażowałam w projekty tegorocznej edycji. Wzięłam udział w konkursie "Miss i Mister Uśmiechu", organizowanym przez "Wytwórnię Uśmiechu". I wygrałam! Ale o nagrodach napiszę Wam innym razem (choć jedną z nich, koszulkę, widać poniżej ;) ).

Wysłałam to zdjęcie (fot. Izabela Nowakowska):


Oto zwycięzcy:


I moja nagroda (a raczej jej część):Aktywnie wspierałam wszystkie akcje na Facebooku, podczas prezentacji na Gali zostało to docenione, m.in. moja opinie na temat projektów, pisane na Facebooku, zostały przywołane podczas prezentacji.

Po drugie, bo to grzech nie popierać tak wspaniałej akcji!


I niech relację tę zakończy grafika, którą udostępniła na Facebooku grupa "Zapal się".Trzymam kciuki za projekty w kolejnych edycjach!

Do następnego! Na koniec nowiutki Pharrell Williams <3
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz