O mnie

Nazywam się Maria Weronika Kmoch. Blog założyłam 20 VII 2012 r. i miał być on opowieścią o mojej przygodzie ze stypendiami w konkursie "Moje stypendium - Opowieści stypendialne". Konkursu nie wygrałam, ale blog prowadzę nadal. Z czasem ewoluował i dziś jest to głównie forum do dzielenia się z czytelnikami wynikami moich badań nad historią Kurpiowszczyzny oraz powiatu przasnyskiego, głównie rodzinnej gminy Jednorożec. To miejsce służące popularyzacji dziedzictwa i dziejów małej ojczyzny.

Urodziłam się w Przasnyszu, a wychowałam się w Jednorożcu, miejscowości określanej jako Brama Kurpiowszczyzny albo stolica zachodniej Kurpiowszczyzny. Moi przodkowie wywodzą się zarówno z terenu powiatu przasnyskiego, m.in. z dawnych królewszczyzn, ale też z Puszczy Zielonej (Wach i Wykrot) oraz Puszczy Białej (Długosiodło, Porządzie, Sieczychy). Jestem więc Kurpianką "z krwi i gnata"!


Ukończyłam studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół "Bednarska" w Warszawie. 


Z zamiłowania jestem historykiem regionalistą i popularyzatorką historii lokalnej. Zgłębiam przeszłość Kurpiowszczyzny, szczególnie gminy Jednorożec. Piszę do regionalnych czasopism popularnonaukowych i specjalistycznych, udzielam się na konferencjach naukowych. Angażuję się w różne projekty społeczne. 


Wielokrotnie byłam stypendystką różnych programów, dlatego doskonale wiem, jak wielka może być to pomoc. Podczas studiów byłam stypendystką programu stypendialnego "Indeks Start2Star" Fundacji Leszka i Jolanty Czarneckich (2011-2016). Następnie dwukrotnie wyróżniono mnie stypendium za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Przasnyskiego. Dzięki temu stypendium, przyznanemu przez Starostę Przasnyskiego, zrealizowałam projekt, którego efektem jest książka pt. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec, wydana w 2015 r. Drugi projekt, realizowany w ramach tego stypendium,  to przygotowanie monografii naukowej rodzinnej parafii Jednorożec z okazji jej stulecia (1916-2016).


Jestem członkiem wielu regionalnych stowarzyszeń, m.in. Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej"Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej (środowisko warszawskie), Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, Związku Kurpiów oraz Północnomazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Działam też w Ostrołęckim Towarzystwie Naukowym im. Adama Chętnika oraz Sekcji Historii Regionalnej SKNH UW. W latach 2013-2016 byłam redaktorem naczelnym studenckiego czasopisma naukowego "Teka Historyka".

W 2015 r. Kapituła Medalu im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego nagrodziła mnie medalem w kategorii "Debiut". W 2016 r. otrzymałam nagrodę Prezesa Związku Kurpiów "Kurpik" w kategorii "Promowanie regionu".


3 komentarze:

 1. An awesome amount of knowlege and in a short amount of time plus you posses a loveable sense of the arts, truly beautyful sic I feel that you are a genius

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. that`s true,
   like a genius,
   a talented woman
   but also very hard working,
   does not waste time

   Usuń
  2. Thank you so much! Greetings from Warsaw!

   Usuń