O mnie

Nazywam się Maria Weronika Kmoch. Blog założyłam 20 VII 2012 r. i miał być on opowieścią o mojej przygodzie ze stypendiami w konkursie "Moje stypendium - Opowieści stypendialne". Konkursu nie wygrałam, ale blog prowadzę nadal. Z czasem ewoluował i dziś jest to głównie forum do dzielenia się z czytelnikami wynikami moich badań nad historią Kurpiowszczyzny oraz powiatu przasnyskiego, głównie rodzinnej gminy Jednorożec. To miejsce służące popularyzacji dziedzictwa i dziejów małej ojczyzny.

Urodziłam się w Przasnyszu, a wychowałam się i mieszkałam w Jednorożcu, miejscowości określanej jako Brama Kurpiowszczyzny albo stolica zachodniej Kurpiowszczyzny. Moi przodkowie wywodzą się zarówno z terenu powiatu przasnyskiego, m.in. z dawnych królewszczyzn, ale też z Puszczy Zielonej (Wach i Wykrot) oraz Puszczy Białej (Długosiodło, Porządzie, Sieczychy). Jestem więc Kurpianką "z krwi i gnata"!


Jestem absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu, co na trzy lata związało mnie z tym miastem. Następnie ukończyłam studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Realizowałam specjalizacje: nauczycielską oraz popularyzację historii z elementami dziennikarstwa. Obecnie pracuję jako redaktor, a także jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jam Saheba Digvijaysinghji oraz Społecznym Gimnazjum Hispaniola. 


Z zamiłowania jestem historykiem regionalistą i popularyzatorką historii lokalnej. Zgłębiam przeszłość Kurpiowszczyzny, szczególnie gminy Jednorożec, w różnych aspektach. Staram się nie omijać żadnego tematu, interesuje mnie wiele zagadnień. Ich listę znajdziesz w zakładce "Współpraca". Często piszę artykuły do regionalnych czasopism popularnonaukowych i specjalistycznych, udzielam się na konferencjach naukowych, a większość swoich tekstów udostępniam na portalu Academia.edu. Angażuję się w różne projekty społeczne. Nie stronię od wolontariatu.


Wielokrotnie byłam beneficjentką programów stypendialnych, dlatego doskonale wiem, jak wielka może być to pomoc. Podczas studiów byłam stypendystką programu stypendialnego "Indeks Start2Star" Fundacji Leszka i Jolanty Czarneckich (2011-2016). Następnie dwukrotnie wyróżniono mnie stypendium za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Przasnyskiego. Dzięki temu stypendium, przyznanemu przez Starostę Przasnyskiego, zrealizowałam projekt, którego efektem jest książka pt. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec, wydana w 2015 r. Drugi projekt, realizowany w ramach tego stypendium,  to przygotowanie monografii naukowej rodzinnej parafii Jednorożec z okazji jej stulecia (1916-2016).


Jestem członkiem wielu regionalnych stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, Związku Kurpiów oraz Północnomazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Działam też w Ostrołęckim Towarzystwie Naukowym im. Adama Chętnika oraz Sekcji Historii Regionalnej SKNH UW. W latach 2013-2016 byłam członkiem Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", po okresie współpracy z organizacją ponownie stałam się jej członkiem (od 2018 r.). W latach 2013-2016 byłam redaktorem naczelnym studenckiego czasopisma naukowego "Teka Historyka", od 2012 r. jestem jego redaktorem. Należę do Rady Redakcyjnej "Rocznika Przasnyskiego", którego jestem korektorem.

W 2015 r. Kapituła Medalu im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego nagrodziła mnie medalem w kategorii "Debiut". W 2016 r. otrzymałam nagrodę Prezesa Związku Kurpiów "Kurpik" w kategorii "Promowanie regionu".


3 komentarze:

 1. An awesome amount of knowlege and in a short amount of time plus you posses a loveable sense of the arts, truly beautyful sic I feel that you are a genius

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. that`s true,
   like a genius,
   a talented woman
   but also very hard working,
   does not waste time

   Usuń
  2. Thank you so much! Greetings from Warsaw!

   Usuń