20 września 2014

KALENDARIUM HISTORII EUROPY: wrzesień

Miałam zrezygnować z przygotowania wpisu z tej serii we wrześniu z powodu dość sporej ilości obowiązków na głowie i przygotowań do obrony pracy licencjackiej. Ale nie mogłam sobie darować. Zabieram Was dzisiaj na Półwysep Iberyjski w początkach XVI wieku. A tak naprawdę w podróż dookoła świata, jak bohater dzisiejszego wpisu.

Zapraszam!


Równo 495 lat temu rozpoczęła się wyprawa, która zmieniła wyobrażenie o Ziemi. Jej dowódcą był portugalski żeglarz i podróżnik Ferdynand Magellan. Wyprawa trwała cztery lata (1519-1522). Sam Magellan nie dożył jej końca. O tym, jak ważne było to wydarzenie, może świadczyć fakt, że o Magellanie uczą się nawet uczniowie 5. klasy szkoły podstawowej!

Zapraszam Was do obejrzenia filmiku i posłuchania audycji o wyprawie Magellana. Bajka dla relaksu, audycja: KLIK dla wiedzy ;) Obu rzeczy nigdy za wiele ;)


Mapa przedstawiająca trasę wyprawy Magellana. Źródło.

Na czym polegało przełomowe znaczenie tej wyprawy? Dlaczego powinniśmy pamiętać o Magellanie?
  • jego wyprawa była pierwszą wyprawą dookoła świata
  • wyprawa potwierdziła kulistość Ziemi i pozwoliła na stwierdzenie, że kula ziemska jest jeszcze większa, niż myślano
  • podczas rejsu Magellan odkrył zwierzęta, nazwane przez niego "wielbłądem bez garbu" - możliwe, że chodziło u o lamę, gwanako, wigonia lub alpakę
  • Magellanowi zawdzięczamy znajomość "czarnej gęsi, którą trzeba obdzierać ze skóry, a nie skubać", czyli pingwina ;)
  • obserwacje poczynione w czasie podróży pomogły w późniejszym czasie wyznaczyć umowną linię zmiany daty wzdłuż południka 180 stopni
  • będąc na półkuli południowej, Magellan zaobserwował dwie galaktyki, położone najbliższej naszej, nazwane na jego cześć Obłokami Magellana, a także konstelację gwiazd Krzyż Południa
  • używaną do dzisiaj nazwę Oceanu Spokojnego - Pacyfik - wymyślił Magellan
  • statki dowodzone przez Magellana były pierwszymi, które wpłynęły z Atlantyku na Pacyfik - przez dzisiejszą, a jakże, Cieśninę Magellana.
Ważna postać i przełomowe dokonanie! Wam też życzę takich odkryć - może na mniejszą skalę, ale równie dla Was ważnych :)

Źródło: 1.

Do następnego! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz