23 lutego 2016

MAŁA OJCZYZNA: Jak szukać przodków w Internecie? Cz. 3: Genbaza

W lutym udało mi się doprowadzić drzewo moich przodków Kmochów do połowy XVIII w. Oprócz tego uzupełniłam drzewo genealogiczne mojej mamy o dokładne daty oraz zdjęcia aktów. Wszystko dzięki metrykom udostępnionym na stronie GenBazy. To trzecia ze stron genealogicznych, która pomogła mi w stworzeniu wywodu przodków. Zapraszam więc na trzecią część "poradnika genealogicznego". Wytłumaczę, jak szukać przodków w GenBazie.


Dlaczego akty metrykalne udostępnione są też na stronie GenBaza? Środowisko genealogiczne jest podzielone, istnieje wiele grup badaczy, które działają poza Polskim Towarzystwem Genealogicznym (które prowadzi Genetekę - KLIK oraz Metryki: KLIK). Osoby te udostępniają część swojej pracy w Internecie. 

W przypadku GenBazy indeksy trafiają do Geneteki, ale zdjęcia umieszczane są na osobnej stronie. Strona ta to www.metryki.genbaza.pl. Jak szukać przodków na tej stronie? Pokażę ten proces na przykładzie moich przodków i aktów z "mojego" terenu.

1. Rejestrujemy się na stronie. U góry klikamy "Logowanie" .


2. Wybieramy opcję "Zarejestruj się w serwisie GenPol.com". Otwiera się taka strona: 


3. Przechodzimy przez kolejne opcje rejestracji, aktywujemy konto za pomocą linku, którzy przyjdzie nam na maila i na koniec wracamy na stronę metryki.genbaza.pl. Logujemy się. 

4. Po zalogowaniu po lewej stronie widzimy listę archiwów. Wybieramy nas interesujące - w moim przypadku AP Warszawa, a następnie AP Pułtusk. Aby wiedzieć, w jakim archiwum należy szukać aktów metrykalnych, wystarczy sprawdzić na stronie bazy PRADZIAD: KLIK.

3. Teraz wybieramy parafię i interesujący nas rocznik. Warto pamiętać, że ostatnio dodano wiele zdjęć z okresu międzywojennego, ponieważ minął czas 80 lat dla aktów małżeństw i zgonów. Na metryki urodzeń trzeba będzie jeszcze poczekać, bowiem musi minąć 100 lat, zanim akta będą udostępnione.


4. Literki przy rocznikach oznaczają:
U - urodzenia
M - małżeństwa
Z - zgony
A - alegata, czyli załączniki - dokumenty pomocnicze, zaświadczenia np. poświadczenia aktu urodzenia osoby z innej parafii, która bierze ślub w interesującym nas miejscu.


5. Wybrałam rok 1925, ponieważ wówczas moi pradziadkowie wzięli ślub. Niestety zdjęcia nie są numerowane jak w Metrykach i Genetece, więc szukanie jest trudniejsze.  Pomocą może być oznaczenie nazw plików, tj. "sl" dla ślubów i "zg" dla zgonów. Pliki "zz" lub o podobnej nazwie to okładki. Tuż przed nimi najczęściej są skorowidze, gdzie spisane są wszystkie nazwiska pojawiające się w danym roczniku. Skorowidze mogą też znajdować się w środku księgi, za ślubami, a przed zgonami. Niestety nazwa pliku nie wskazuje, gdzie może to być, ale można założyć, że skorowidze ślubów (czy urodzeń, jeśli księga zawiera także ten typ akt) znajdują się w ostatnim plikach podpisanych jako "sl" (i odpowiednio "ur" dla urodzeń). Dodatkowo, na jednym skanie, zawierającym dwie sąsiednie strony (podpisanym np. "_025_sl") może znajdować się więcej niż jeden akt na stronę (szczególnie w przypadku zgonów czy urodzeń), dlatego nazwa pliku jest często myląca. 


6. Wybieramy albo stronę ze skorowidzem (i szukamy w nim numeru interesującego nas aktu, następnie przeklikujemy się na odpowiedni skan), albo konkretną stronę. Podczas poszukiwań w GenBazie można wspomagać się Geneteką, gdzie umieszczono indeksy do zdjęć. Wówczas od razu, bez szukania w skorowidzu, będziemy wiedzieli, jaki numer ma interesujący nas akt. Jak korzystać z indeksów w Genetece? O tym pisałam tutaj: KLIK.
Po kliknięciu na konkretny numer skanu pokaże nam się taka strona:


7. Skan można przesunąć na środek strony, a w przyborniku "Narzędzia" można rozjaśnić lub przyciemnić obraz, powiększyć lub pomniejszyć, również otworzyć go na pełnym ekranie. Nad przybornikiem znajduje się też przycisk "Pobierz zdjęcie" umożliwiający zapisanie interesującego nas skanu.

I tak oto wytłumaczyłam - mam nadzieję, że zrozumiale - korzystanie z kolejnej bazy pomocnej w poszukiwaniach przodków bez wychodzenia z domu.

W razie pytań zapraszam do kontaktu. Miło będzie, jeśli podzielicie się wynikami swoich poszukiwań w komentarzach. Owocnej kwerendy! :) Do następnego!


2 komentarze:

  1. Odkrywanie siebie, swojej kultury, swojej rodziny, swojej małej ojczyzny...

    Ja polecam Ci koszulki patriotyczne Red is Bad

    OdpowiedzUsuń