29 sierpnia 2017

REGION POD LUPĄ #9 mateczki z Przasnysza, Ruler, parafie w przasnyskiem, powiat w 1911 r. oraz Gutocha

Oto moje felietony z serii "Region pod lupą", opublikowane w "Kurierze Przasnyskim" w lipcu i sierpniu. Zapraszam do lektury, bowiem w tym poście, jak i w poprzednich temu podobnych, oprócz prezentacji artykułów tłumaczę, dlaczego pisałam na te konkretne tematy. Miłego odbioru! 


Każdy wycinek prasowy można powiększyć - kliknij na skan i otwórz go w nowej karcie.

Odc. 41. "Życie ukryte przed światem"
To odcinek z 19 lipca. Postanowiłam, na podstawie jednego z artykułów przesłanych do tegorocznego "Rocznika Przasnyskiego", napisać tekst, który z jednej strony zapowie nowy numer tego czasopisma, którego jestem redaktorem, a z drugiej poleci wyjątkową książkę o tym samym tytule co ten felieton. Mam na myśli książkę s. Donaty Koski z przasnyskiego klasztoru klarysek kapucynek, która opisała 150-letnie dzieje zakonu i klasztoru mateczek. Bardzo polecam!  Odc. 42. Ogier stulecia
Bardzo zależało mi na odcinku, który będzie dotyczył południowej części powiatu przasnyskiego, konkretnie gminy Krasne. I tak oto powstał felieton o największej dumie stadniny Krasińskich, Rulerze. Polecam lekturę artykułu z 26 lipca!


Odc. 43. Kościelne podziały
Ten artykuł napisałam już dawno, przekładałam publikację, by ukazał się później, gdy nie zamierzałam za pomocą felietonu zapowiadać jakiegoś wydarzenia, jak to zrobiłam w innych prezentowanych w tym poście artykułów. Artykuł dotyczy sieci parafialnej na terenie pow. przasnyskiego. A jest co prezentować: 3 diecezji, 6 dekanatów, 25 parafii! Odcinek ukazał się 2 sierpnia.


Odc. 44. Przasnyskie oczami K. Moszyńskiego (1)
Do publikacji artykułu na podstawie interesującej relacji z czasopisma "Ziemia", dotyczącej wizyty K. Moszyńskiego w pow. przasnyskim latem 1911 r., zbierałam się od dawna. Jednak relacja jest na tyle długa i obszerna, że musiałam podzielić ją na części. Pierwsza ukazała się 9 sierpnia.


Odc. 45. Przasnyskie oczami K. Moszyńskiego (2)
A 16 sierpnia to druga część relacji z wizyty wybitnego etnografa w okolicach Przasnysza. 


Odc. 46. Przasnyskie oczami K. Moszyńskiego (3)
Ostatnia część relacji z wizyty etnografa w Przasnyskiem została opublikowana 23 sierpnia.


Odc. 47. Na rubieżach powiatu
To felieton z 30 sierpnia. Napisałam o Błocie / Bagnie Gutocha - ptasim raju na granicy gmin Jednorożec i Baranowo, a tym samym powiatu przasnyskiego i ostrołęckiego. Ilustrację do artykułu stanowi zdjęcie, jakie wykonałam podczas wycieczki rowerowej na Stawy Gutocha. Szerzej napiszę o niej w podsumowaniu lipca i sierpnia :) Korzystałam z artykułu W. Łukaszewskiego z "Rocznika Przasnyskiego" (t. 3, 2016).


Jak się Wam podobają wakacyjne felietony? Macie jakieś specjalne prośby odnośnie tematyki jesiennych odcinków! Piszcie w komentarzach! :)

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz