5 sierpnia 2020

Podsumowań czas. Lipiec 2020 r.

Wakacje w pełni, już połowa za nami, a ja chyba dawno nie spędziłam tyle czasu w domu rodzinnym. Po czteromiesięcznej przerwie chyba mi się należało! Tak naprawdę jednak chodziło głównie o dokończenie książki o parafii Jednorożec, bo wydanie już we wrześniu! Ale to nie jedyne ciekawe zajęcia, jakie miałam w lipcu. Zapraszam za podsumowanie miesiąca w nowej odsłonie, bo i pisemne, i... vlogowe!

W lipcu:
 • pracowałam nad książką Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu - nadal nie mogę uwierzyć, że TO SIĘ DZIEJE! Nieco kulis znajdziecie we... vlogu! Nie umiem kręcić takich nagrań, ale pomyślałam, że spróbuję - zapraszam! Pojawiają się tu także inne wątki, o których wspominam we wpisie, ale przedstawione trochę w inny sposób.
 • nowością było też to, że zaczęłam dodawać insta stories - to nadal coś nowego, ale fajnie się przy tym bawię, a chyba o to chodzi! Zapraszam! Wystarczy kliknąć w obrazek i traficie na mój Instagram.

Na blogu:
 • napisałam podsumowanie czerwca 2020 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • objeździe pól dawniej i dziś: KLIK;
 • miejscu "na klasztorku" w Ulatowie-Pogorzeli: KLIK;
 • przyrządzie zwanym drzewołazami: KLIK;
 • gminie Jednorożec jako terenie pogranicznym w wielu aspektach: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską (oprócz pracy nad książką, która wypełniała mi każdą wolną chwilę)? 
 • redagowałam teksty do "Rocznika Przasnyskiego";
 • wzięłam udział w Przeglądzie Kultury Regionalnej w Jednorożcu - przygotowałam pytania na konkurs wiedzy o północnym Mazowszu;
 • uczestniczyłam w spotkaniu Rady Dziedzictwa Regionalnego, walnym zebraniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej (zostałam wiceprezes na kadencję 2020-2024) oraz w spotkaniu ws. archiwum społecznego oraz gminnej wystawy plenerowej w Jednorożcu;

Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!


  Rozpoczęliśmy zbiórkę materiałów na wystawę plenerową. Po Jednorożcu i Stegnie, Lipie i okolicach oraz parafii Parciaki przyszedł czas na Olszewkę! Poza tym z okazji 30-lecia samorządu pracujemy nad wystawą gminną, którą planujemy na listopad. Zachęcam do wsparcia obu inicjatyw - dzięki temu będziecie współtwórcami wystaw!   Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz