3 lipca 2020

Podsumowań czas. Czerwiec 2020 r.

W końcu wakacje! Nie mogłam się doczekać wyjazdu z Warszawy, a jednocześnie pojawił się w mojej głowie niepokój, jak dam radę z realizacją wszystkiego, co zaplanowałam... Lipiec i sierpień będą ambitne! Ale... zanim to, zapraszam na podsumowanie czerwca. To był dobry miesiąc!


W czerwcu:

Na blogu:
 • napisałam podsumowanie maja 2020 r.: KLIK;
 • opowiedziałam o działalności i odbiorze społecznym haseł głoszonych przez posła ks. Eugeniusza Okonia w latach dwudziestych XX w. na Kurpiach: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:

 • wsi Olszewka w gm. Jednorożec: KLIK;
 • Ireneuszu Gosiu, dawnym wójcie gm. Jednorożec, który zmarł w tym miesiącu: KLIK;
 • weselu kurpiowskim w dawnym Jednorożcu: KLIK;
 • wyprawie Aleksandra i Marii Macieszów na Kurpie przasnyskie w 1914 r.: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorskąDzielę się dobrymi wieściami, jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem" i dostało pieniądze. Publikacja niebawem, tymczasem ostatnie szlify. Masz ochotę pomóc? Zapraszam!Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  Rozpoczęliśmy zbiórkę materiałów na wystawę plenerową. Po Jednorożcu i Stegnie, Lipie i okolicach oraz parafii Parciaki przyszedł czas na Olszewkę! Zachęcam do wsparcia inicjatywy - dzięki temu będziecie współtwórcami tej wystawy!   Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz