1 czerwca 2020

Podsumowań czas. Maj 2020 r.

Kiedy publikuję ten post, zaczyna się ostatni miesiąc pierwszej połowy roku. Kiedy myślałam o podsumowaniu maja, podświadomie zaczęłam szukać dziury w całym - jak mało zrobiłam, jaki to był beznadziejny miesiąc. Musiałam się uszczypnąć i przywołać do porządku! Było naprawdę dobrze - szczególnie w warunkach, w których funkcjonujemy. Zobaczcie sami.

W maju:
 • odpoczywałam w kuchni, czytając i ciesząc się naturą;


Na blogu:
 • napisałam podsumowanie kwietnia 2020 r.: KLIK;
 • zaprezentowałam tekst źródłowy - opis Jednorożca i okolic z 1914 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:

 • karczmie w kulturze polskiej wsi: KLIK;
 • Franciszku Kadelskim, który w 1899 r. był pisarzem gminnym w Jednorożcu: KLIK;
 • Janie Jastrzębskim, nauczycielu i dyrektorze szkoły w Lipie w międzywojniu: KLIK;
 • wsi Szla, dawniej należącej do gm. Jednorożec: KLIK;
 • Stanisławie Gosiu - wójcie gm. Jednorożec (1990-1992): KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską
 • powróciłam do Pytania na Śniadanie, gdzie opowiadałam o swoich genealogicznych poszukiwaniach;

Dzielę się dobrymi wieściami, jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem" i dostało pieniądze. Publikacja niebawem, tymczasem ostatnie szlify. Masz ochotę pomóc? Zapraszam!Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  Rozpoczęliśmy zbiórkę materiałów na wystawę plenerową. Po Jednorożcu i Stegnie, Lipie i okolicach oraz parafii Parciaki przyszedł czas na Olszewkę! Zachęcam do wsparcia inicjatywy - dzięki temu będziecie współtwórcami tej wystawy!   Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.

  Jaki będzie czerwiec? Mimo wszystko dobry będzie, bo jaki ma być! Już się o to postaram :)

  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz