30 października 2012

DLA STUDENTA: Akademia Mediów


Dziś krótko i na temat :)  coś szczególnie dla prawników i ekonomistów :)


Zachęcam Was do udziału w projekcie Akademia Mediów, który jest współorganizowany przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi (podobnie jak moje stypendium, Indeks Start2Star) oraz Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.Celem akcji jest stworzenie trwałej instytucji kształcącej przyszłych dziennikarzy ekonomicznych i współpracowników mediów gospodarczych.


Dziennikarstwo ekonomiczne jest misją szczególną. To z mediów, a nie z instytucji edukacyjnych, czerpiemy najczęściej wiedzę o ekonomii i finansach. To media oceniają politykę gospodarczą władz publicznych, sugerując obywatelom, jakie działania zasługują na wsparcie. To z mediów dowiadujemy się, jak i gdzie inwestować, kiedy warto kupić nieruchomość oraz jakie będziemy płacić podatki. To media prezentują analizy sytuacji ekonomicznej na poszczególnych rynkach, radzą, jak prowadzić działalność gospodarczą, wpływają na nasz sposób myślenia o biznesie. 

Jednocześnie pisanie czy mówienie o ekonomii i finansach to zadanie niezwykle trudne. Szczególnie teraz, gdy sytuacja ekonomiczna zmienia się bardzo szybko i tym większym wyzwaniem jest trafnie ją opisać. Wymaga to ogromnej wiedzy, licznych kontaktów ze sprawdzonymi ekspertami, umiejętności czytania komunikatów ze spółek i analiz giełdowych, a także krytycznego podejścia do setek raportów pisanych każdego dnia na zamówienie doradców inwestycyjnych, bankowców bądź specjalistów od nieruchomości i kredytów hipotecznych. Ale to nie wszystko. Tę wiedzę o skomplikowanych mechanizmach gospodarki i biznesu trzeba w przystępny i zrozumiały sposób przybliżać społeczeństwu. To ważna misja. Bez tej wiedzy nie uda się nam sprostać wielkim wyzwaniom, jakie współczesna globalna ekonomia stawia przed społeczeństwami. 

Tezy: 
Dziennikarstwo ekonomiczne to ważna dziedzina zarówno dla gospodarki, jak i dla rozwoju społecznego.
Dziennikarstwo ekonomiczne w Polsce nie stoi na wysokim poziomie, ma krótkie tradycje. Warto to zmieniać.
Powszechny dostęp do rzetelnych informacji i wiarygodnych danych gospodarczych będzie w najbliższych latach jednym z kluczowych elementów rozwoju gospodarczego Polski.

TRWA NABÓR DO TEGOROCZNEJ, III EDYCJI PROGRAMU.
Do kogo skierowany jest projekt?
► Projekt kierujemy do prawników i ekonomistów (do 30. roku życia), którzy chcą rozpocząć współprace z mediami na zasadzie stałej bądź doryuwczej współpracy. Do trzeciej edycji projektu planujemy przyjąć 30 stypendystów.

Dlaczego głównie studenci ekonomii i prawa? 
► Ponieważ żeby pisać o ekonomii, trzeba ją rozumieć. A nie da się jej zrozumieć po dwóch tygodniach szkoleń. dodatkowym etautem jest doświadczenie w pracy w biznesie. 

Ile kosztuje udział w Akademii Mediów? 
► Udział w Akademii jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNY 

Jaka będzie struktura Akademii? 
► Akademia składać się będzie z cyklu szkoleń jesienią i zimą 2012 oraz jednomiesięcznego stażu w jednej z redakcji będącej Partnerem projektu dla osób chetnych. 

Kiedy i gdzie odbywać się będą szkolenia?
► Szkolenia odbywać się będą w Warszawie, w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych (ul. Książęca 4), w sobotę i niedzielę w ramach czterech sesji:
17-18 listopada 2012 
24-25 listopada 2012 
01-02 grudnia 2012 
15-16 grudnia 2012 

Staże odbywać się będą w terminie ustalonym z Partnerem. 

Jak aplikować do Akademii? 

Oprócz przebiegu nauki i dotychczasowego doswiadczenia zawodowego intersuje nas Twoja motywacja do wzięcia udziału w projekcie oraz wcześniejsze doświadczenia z mediami (nie są warunkiem koniecznym). Oraz jeden z tekstów do wyboru: 
(i) komentarz giełdowy do sesji na dowolnym rynku GPW z dnia złożenia aplikacji bądź dnia poprzedniego;
(ii) analiza/komentarz do wybranej sytuacji mikro- bądź makroekonomicznej.

Jeżeli możesz się pochwalić publikacjami prosimy o załączenie ich na końcu formularza - to bedzie dodatkowy atut.

REKRUTACJA TRWA DO 4 LISTOPADA!

Uroczysta inauguracja Akademii odbędzie się 16 listopada w Warszawie.

Pod tym linkiem dostępny jest harmonogram szkoleń.

Tutaj można obejrzeć online relacje z zeszłorocznych warsztatów.


Partnerzy III edycji Akademii Mediów:

POLECAM! :)Kolejne posty będą bardziej "moje" :) Stay tuned! :*
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz