2 stycznia 2017

PODSUMOWANIE grudnia 2016

Ostatni miesiąc roku... Nie do wyobrażenia, jak czas szybko płynie. Jednak kiedy tak płynął, nie myślałam o tym, że za chwilę nadejdzie 2017 rok. Po prostu robiłam swoje. Jak wyglądał mój grudzień? Zapraszam na podsumowanie!

 • Miesiąc rozpoczęłam od... konferencji naukowej! Szczerze... bardzo mi tego brakowało i cieszę się, że w końcu udało mi zgłosić, dostać i pojechać na konferencję. Tym bardziej mi miło, że był to Kraków - trzeci rok z rzędu. Wygłosiłam referat pt. "Strzela jak Kurp! Mieszkańcy Puszczy Zielonej w powstaniu kościuszkowskim". Największą niespodzianką była jednak obecność uczniów z mojej szkoły na moim wystąpieniu. Jak to możliwe? Grupa rozszerzeniowców pojechała ze swoim nauczycielem Tytusem Izdebskim do Krakowa - nauka, muzea, odpoczynek... A przy okazji postanowili zajrzeć na UJ na IX Międzynarodową Konferencję Naukową Historyków Nowożytników "Opozycja - bunt - powstanie. Opór przeciw władzy w epoce nowożytnej". To był naprawdę dobry dzień!
 • Od Fundacji im. Lesława A. Pagi otrzymałam zdjęcia z Gali Indeks Start2Star, o której pisałam Wam miesiąc temu: KLIK. Z całej gali dla mnie najważniejsze były chwile, uwiecznione na poniższych zdjęciach, kiedy to grupa stypendystów z mojego rocznika (IV edycja) podziękowała Fundatorowi za wsparcie. Nie chciałam stracić okazji i podarowałam Fundatorowi egzemplarz mojej książki Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec z dedykacją! To było dla mnie bardzo ważne, by Człowiek, który tak naprawdę umożliwił mi rozwój i zainwestował w moje plany i marzenia, zobaczył, co robiłam w czasie tych 5 lat. Gdy Pan Leszek Czarnecki wręczał nam dyplomy stypendialne, powiedział, byśmy mu nie dziękowali, bo nasze osiągnięcia zrobią to za nas. Mam nadzieję, że udało mi się tego dokonać :)
 • W Kinie Luna obejrzałam film "Befikre" z Ranveerem Singhiem i Vaani Kapoor. Zupełnie nie spodziewałam się, że tak mi się spodoba! Gwałcę przycisk "replay" i słucham na okrągło soundtracku. Polecam i ścieżkę dźwiękową, i film!
 • Razem z członkami Sekcji Historii Regionalnej SKNH UW byłam na wystawie "Polska - kraj folkloru?" w Zachęcie. Co za wspaniała ekspozycja! Mogłam ją dobrze zrozumieć, ponieważ wzięłam udział w oprowadzaniu kuratorskim pani Ewy Klekot. Więcej o wystawie, czynnej do 15 stycznia, można przeczytać na stronie muzeum: KLIK.
 • Spędziłam święta z rodziną. Zainspirowana rozmową z wujkiem, zaraz po powrocie z Lipy zaczęłam szukać powiązań rodzinnych między moją prababcią Marianną Piętką z domu Goś i znanymi Gosiami z gminy Jednorożec: nauczycielem Stanisławem, o którego działalności patriotycznej pisałam w poście o historii Lipy: KLIK oraz Stanisławie i Ireneuszu - wójtach gminy Jednorożec. I cóż się okazało? Stanisław Goś, który uczył moją mamę, którego zawsze podziwiałam, choć nigdy go nie poznałam, to moja rodzina! I to wcale niedaleka: to wnuk mojego praprapradziadka, inaczej: mój drugi kuzyn w drugiej linii albo w innej wersji tłumaczenia: jego dziadek był bratem mojego prapradziadka. Oto uproszczone drzewo genealogiczne:
 • Spędziłam świetnego Sylwestra w polsko-ukraińsko-białorusko-kazachskim towarzystwie. Świetna zabawa w stylu lat 20. trwała do rana :) Zdjęcia możecie zobaczyć w poście instagramowym: KLIK.

A o czym pisałam na blogu?
 • tradycyjnie podsumowałam poprzedni miesiąc, czyli listopad: KLIK;
 • podzieliłam się z czytelnikami informacjami o relacjach prasowych dotyczących moich projektów oraz wieściami na temat moich publikacji: KLIK;
 • wyszłam poza gminę Jednorożec i opisałam historię pomników na rynku w Chorzelach: KLIK;
 • zaprezentowałam grudniowe teksty z mojej rubryki "Region pod lupą" w "Kurierze Przasnyskim": KLIK;
 • w dwóch postach: KLIK i KLIK zebrałam informacje na temat najpopularniejszego typu przydrożnych krzyży w mojej małej ojczyźnie. Szykuję trzecią część posta.

GRUDZIEŃ 2016 R. NA BLOGU

Łączna liczba wyświetleń na blogu: 263 216

Liczba wyświetleń na blogu w miesiącu: 14 506

Łączna liczba postów opublikowanych na blogu: 355

Liczba opublikowanych w tych miesiącach postów: 6

Najpopularniejszy post w tym miesiącu: 


Najczęściej komentowany post w miesiącu:

Liczba obserwatorów bloga: 24

Liczba fanów na fanpage'u bloga na Facebooku: 2 771 (+854) 

Liczba obserwatorów strony "kapliczkowego" projektu: 1 160 (+22).Do następnego!

2 komentarze: