10 października 2020

Podsumowań czas. Wrzesień 2020 r.


Wrzesień minął niepostrzeżenie, jak to wrzesień. Rozkręcam się z rokiem szkolnym, ale nie zapominam o innych aktywnościach. W ciągu minionych 4 tygodni działo się wiele, choć może ten post tego nie pokazuje. Nie planowałam nagrywać vloga w tym miesiącu, więc podsumowanie będzie tylko pisemne, bez obrazu. Ale kto wie... Może kiedyś. Tymczasem: wrzesień! Miłej lektury!We wrześniu:
  • trwał skład mojej książki Na skraju Kurpiowszczyzny. Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu. Poszła do druku! 
  • kontynuowałam dodawanie insta stories. Znajdziecie tu nieco kulis moich różnych inicjatyw, trochę codzienności, trochę pracy w szkole, sporo regionaliów, a nawet migawki z działalności redaktorsko-korektorskiej. Zapraszam! Wystarczy kliknąć w obrazek i traficie na mój Instagram.
Na blogu:
  • napisałam podsumowanie sierpnia 2020 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
  • górze Byk - dawnej wyspie w widłach Orzyca: KLIK;
  • dróżnikach i drogach w gminie Jednorożec do końca II wojny światowej: KLIK;
  • kilku ciekawych zdjęciach z Jednorożeckiego Archiwum Społecznego: KLIK;
  • niezrealizowanym planie powołania gminy Olszewka: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską
  • redagowałam teksty do "Rocznika Przasnyskiego";
  • rozpoczęliśmy kampanię zachęcającą do głosowania na renowację figury św. Rocha w Przasnyszu. Zachęcam przasnyszan i przasnyszanki do wsparcia tego projektu, który chcemy zrealizować w ramach Budżtu Obywatelskiego. Mój pomysł podchwyciła Rada Dziedzictwa Regionalnego.

Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcemy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!


W tym roku prace nad wystawą plenerową - w stosunku do doświadczeń z poprzednich lat - rozpoczęły się później, ale za to z rozmachem! 💪💪💪 ‼️‼️‼️Priorytetowa jest dla nas wystawa z okazji 30-lecia samorządu, planowana na listopad, ale przypominam też o WYSTAWIE OLSZEWSKIEJ. Zbieramy wszelkiej maści materiały - mogą dotyczyć i pracy na roli, i wiejskich wycieczek, i OSP, i szkoły, i parafii... OLSZEWKA to kolejne po Jednorożcu, Lipie i Parciakach miejsce, w którym stanie instalacja wystawowa. <3 <3 <3 Jak się z nami skontaktować? 📸 Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl / IG / FB Jak widać, możliwości jest wiele! (y) Napisz, zadzwoń, spotkaj się. 👌 RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! Dziękuje pani Elżbiecie z Olszewki za przekazanie do skanowania zdjęć widocznych na fotografii :) Skanujemy, oddajemy. Proszę o materiały możliwie jak najdokładniej podpisane (data, miejsce, okazja, imiona i nazwiska rozpoznanych widocznych na zdjęciach osób). #ziemiaprzodkow #wystawa #exhibition #wystawaplenerowa #spzj #stowarzyszenieprzyjacieleziemijednorozeckiej #mariaweronikakmoch #mwkmoch #kurpiankawwielkimswiecie #historiaregionalna #historialokalna #history #pamiecspoleczna #pamięć #dziedzictwo #heritage #gminajednorozec #powiatprzasnysz #powiatprzasnyski #kurpie #kurpiezielone #kurpiowszczyzna #kurpiowszczyznamojaojczyzna #kurpiekocham #oldphoto #starafotografia #archiwumspołecznewgminiejednorożec #archiwumspoleczne #archiwarodzinne #archiwaspoleczne
Post udostępniony przez Maria Weronika Kmoch (@mwkmoch) Zbieramy materiały na wystawy plenerowe. Po Jednorożcu i Stegnie, Lipie i okolicach oraz parafii Parciaki przyszedł czas na Olszewkę! Poza tym z okazji 30-lecia samorządu pracujemy nad wystawą gminną, którą planujemy na listopad. Zachęcam do wsparcia obu inicjatyw - dzięki temu będziecie współtwórcami wystaw! 


Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz