7 listopada 2020

Podsumowań czas. Październik 2020 r.

Druk książki, rozliczenie projektu, przejście na tryb zdalny w szkole, nadrabianie zaległości pisarskich, nowe pomysły... Działo się, oj, działo w październiku, choć - znowu - mam wrażenie, że post tego nie pokazuje. Zapraszam na podsumowanie minionego miesiąca. Mam nadzieję, że Wam również - tak jak mi - upłynął dobrze, choć liczę, że był mniej stresujący. 
W październiku:
Na blogu:
  • napisałam podsumowanie września 2020 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
  • pomnikach Paula von Hindenburga w Chorzelach, Olszewce i Parciakach: KLIK;
  • Żydach w gm. Jednorożec: KLIK;
  • drewnianej architekturze gm. Jednorożec: KLIK;
  • Karolu Synoradzkim, nauczycielu, społeczniku, zasłużonym dla Olszewki: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską

  • redagowałam teksty do "Rocznika Przasnyskiego" i Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego" oraz rozdziału do drugiego tomu Dziejów Makowa Mazowieckiego;
  • agitowałam w sprawie głosowania w Budżecie Obywatelskim Przasnysza na projekt Konserwacja figury św. Rocha wraz z przebudową postumentu - mamy już wyniki i niestety nie udało się. Nie poddamy się!

Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcemy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!


W tym roku prace nad wystawą plenerową - w stosunku do doświadczeń z poprzednich lat - rozpoczęły się później, ale za to z rozmachem! 💪💪💪 ‼️‼️‼️Priorytetowa jest dla nas wystawa z okazji 30-lecia samorządu, planowana na listopad, ale przypominam też o WYSTAWIE OLSZEWSKIEJ. Zbieramy wszelkiej maści materiały - mogą dotyczyć i pracy na roli, i wiejskich wycieczek, i OSP, i szkoły, i parafii... OLSZEWKA to kolejne po Jednorożcu, Lipie i Parciakach miejsce, w którym stanie instalacja wystawowa. <3 <3 <3 Jak się z nami skontaktować? 📸 Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl / IG / FB Jak widać, możliwości jest wiele! (y) Napisz, zadzwoń, spotkaj się. 👌 RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! Dziękuje pani Elżbiecie z Olszewki za przekazanie do skanowania zdjęć widocznych na fotografii :) Skanujemy, oddajemy. Proszę o materiały możliwie jak najdokładniej podpisane (data, miejsce, okazja, imiona i nazwiska rozpoznanych widocznych na zdjęciach osób). #ziemiaprzodkow #wystawa #exhibition #wystawaplenerowa #spzj #stowarzyszenieprzyjacieleziemijednorozeckiej #mariaweronikakmoch #mwkmoch #kurpiankawwielkimswiecie #historiaregionalna #historialokalna #history #pamiecspoleczna #pamięć #dziedzictwo #heritage #gminajednorozec #powiatprzasnysz #powiatprzasnyski #kurpie #kurpiezielone #kurpiowszczyzna #kurpiowszczyznamojaojczyzna #kurpiekocham #oldphoto #starafotografia #archiwumspołecznewgminiejednorożec #archiwumspoleczne #archiwarodzinne #archiwaspoleczne
Post udostępniony przez Maria Weronika Kmoch (@mwkmoch) Zbieramy materiały na wystawy plenerowe. Po Jednorożcu i Stegnie, Lipie i okolicach oraz parafii Parciaki przyszedł czas na Olszewkę! Poza tym z okazji 30-lecia samorządu pracujemy nad wystawą gminną, którą planujemy na listopad. Zachęcam do wsparcia obu inicjatyw - dzięki temu będziecie współtwórcami wystaw! 


Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz