1 grudnia 2020

Podsumowań czas. Listopad 2020 r.

Listopad zaczął się i skończył niezwykle emocjonująco. Startowałam spotkaniem online transmitowanym na Facebooku, zakończyłam tak samo. Obie inicjatywy związane były z moją pasją, historią regionalną, ale były nieco inne. Oczywiście spotkania online to nie jedyna intrygująca sprawa, której doświadczyłam w minionym miesiącu. Zapraszam na podsumowanie! 
W listopadzie:
  • książka Na skraju Kurpiowszczyzny. Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu została puszczona w świat! Ostatniego dnia miesiąca odbyła się jej premiera na facebookowym profilu wydawcy, Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Spis treści i streszczenie po angielsku jest dostępne tutaj. Projekt został zrealizowany dzięki grantowi z LGD Kurpsie Razem. Kilka ważnych ogłoszeń:
1️⃣ Chcesz zdobyć egzemplarz książki Na skraju Kurpiowszczyzny. Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu? Daj znać!
 spzj@wp.pl
 wiadomośc prywatna na Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”
 Messenger: Barbara NizielskaMilena Furman
Książki pięknie się rozchodzą - Wasze zainteresowanie bardzo mnie cieszy!  Nie martwcie się - na pewno starczy dla każdego i każdej zainteresowanej. NIE PISZCIE DO MNIE PRYWATNIE W SPRAWIE DYSTRYBUCJI, bo się tym nie zajmuję. Nie jestem, niestety, na miejscu w Jednorożcu, a tam jest cały nakład. Mnie możecie pytać o merytorykę - to mam w głowie, ewentualnie na komputerze 
2️⃣ Chcesz dedykację od autorki? Musisz poczekać  Będę w Jednorożcu najwcześniej 19 grudnia. Można mnie łapać w Warszawie.
3️⃣ Chcesz zajrzeć do prezentacji ze spotkania? Jest tutaj.
4️⃣ Chcesz ponownie obejrzeć transmisję albo pokazać ją rodzinie, znajomym? K
likając w screen, odtworzycie nagranie z premiery publikacji, bowiem można do niego wracać, kiedy potrzeba, ochota... 
6️⃣ Podobało Ci się? Chcesz więcej takich transmisji online na stronie SPZJ albo mojej - Kurpianka w wielkim świecie? Daj  znać, czy i na jakie tematy warto zorganizować spotkanie.

  • drugie ze wspomnianych spotkań to mój wykład Tu było, tu stało. O tym, jak wyciągnąć lokalną historię z lamusa. Zostałam zaproszona przez Fundację na rzecz Wielkich Historii do udziału w II Mazowieckim Forum Turystyki Kulturowej. Poniżej znajdziecie nagranie (należy kliknąć w screen), a nazwa wystąpienia jest linkiem do prezentacji z wykładu. To mnóstwo inspiracji, wskazówek i podpowiedzi, jak, gdzie, z kim działać lokalnie. Wierzę, że przyda się działaczom regionalnym, osobom zaangażowanym w kulturę, lokalnym historykom itp. Zachęcam też do zajrzenia na fanpage fundacji - inne spotkania w ramach forum były nie mniej fascynujące!
  • kontynuowałam dodawanie InstaStories - kulisy moich różnych inicjatyw, obrazki z codzienności zawodowej, prywatnej, redaktorskiej, regionalnej. Zapraszam! Wystarczy kliknąć w obrazek i traficie na mój Instagram.


Na blogu
:

  • napisałam podsumowanie października 2020 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
  • cmentarzach parafialnych, na których pochowani są mieszkańcy gminy Jednorożec: KLIK;
  • kenkartach na przykładzie dokumentów rodziny Wróbel z Jednorożca: KLIK;
  • czynach społecznych w okresie PRL w gm. Jednorożec: KLIK;
  • publikacjach wydanych przez SPZJ - wśród nich jest #monografiaparafiijednorożec: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską

Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. Chcemy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Zbieramy materiały, porządkujemy je i udostępniamy zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!


W tym roku prace nad wystawą plenerową - w stosunku do doświadczeń z poprzednich lat - rozpoczęły się później, ale za to z rozmachem! 💪💪💪 ‼️‼️‼️Priorytetowa jest dla nas wystawa z okazji 30-lecia samorządu, planowana na listopad, ale przypominam też o WYSTAWIE OLSZEWSKIEJ. Zbieramy wszelkiej maści materiały - mogą dotyczyć i pracy na roli, i wiejskich wycieczek, i OSP, i szkoły, i parafii... OLSZEWKA to kolejne po Jednorożcu, Lipie i Parciakach miejsce, w którym stanie instalacja wystawowa. <3 <3 <3 Jak się z nami skontaktować? 📸 Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl / IG / FB Jak widać, możliwości jest wiele! (y) Napisz, zadzwoń, spotkaj się. 👌 RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! Dziękuje pani Elżbiecie z Olszewki za przekazanie do skanowania zdjęć widocznych na fotografii :) Skanujemy, oddajemy. Proszę o materiały możliwie jak najdokładniej podpisane (data, miejsce, okazja, imiona i nazwiska rozpoznanych widocznych na zdjęciach osób). #ziemiaprzodkow #wystawa #exhibition #wystawaplenerowa #spzj #stowarzyszenieprzyjacieleziemijednorozeckiej #mariaweronikakmoch #mwkmoch #kurpiankawwielkimswiecie #historiaregionalna #historialokalna #history #pamiecspoleczna #pamięć #dziedzictwo #heritage #gminajednorozec #powiatprzasnysz #powiatprzasnyski #kurpie #kurpiezielone #kurpiowszczyzna #kurpiowszczyznamojaojczyzna #kurpiekocham #oldphoto #starafotografia #archiwumspołecznewgminiejednorożec #archiwumspoleczne #archiwarodzinne #archiwaspoleczne
Post udostępniony przez Maria Weronika Kmoch (@mwkmoch) Zbieramy materiały na wystawy plenerowe. Przyszedł czas na Olszewkę! Poza tym z okazji 30-lecia samorządu pracujemy nad wystawą gminną. Zachęcam do wsparcia obu inicjatyw - dzięki temu będziecie współtwórcami i współtwórczyniami wystaw! 


Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz