1 stycznia 2021

Co nowego w regionalnej biblioteczce? Aktualizacja (2020)

Pierwszy post w nowym, 2021 roku to nie podsumowanie minionego miesiąca, a wpis z serii #regionalnabiblioteczka. Prezentuję książki i czasopisma, które kupiłam, dostałam w prezencie lub sama współtworzyłam i otrzymałam egzemplarz autorski. Zawsze liczę na to, że taki przegląd pomoże zainteresowanym uzupełnić zbiory oraz zachęci niezdecydowanych do nabycia ciekawych pozycji. Każdą z publikacji krótko opisałam - skąd ją mam i jak ją nabyć. Zapraszam!


Listę uporządkowałam tematycznie na kategorie, które wydzieliłam już dawno. Pomaga mi to przygotować wpis i nie zapomnieć o żadnej z książek. Większość zdjęć okładek to jednocześnie linki do stron, gdzie znajdziecie informacje o możliwości nabycia danej pozycji.


1. Kurpie Zielone
A. Źródła historyczne do dziejów Kurpiowszczyzny 1789-1956, red. W. Łukaszewski
Publikacja została wydana z grantu z Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem", który otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Żelaznej Rządowej. Wybór materiałów źródłowych jest subiektywny. Sporo tu źródeł prezentujących region zielonokurpiowski całościowo. Poza tym położono nacisk na zachodnią część Kurpiowszczyzny, która w wielu opracowaniach była pomijana albo niedostatecznie opisywana. Oprócz tekstów, które dotyczą bardzo różnych spraw i są niezwykle ciekawe, w publikacji znajdziemy też zdjęcia. Publikację dostałam od redaktora, a można ją otrzymać bezpłatnie. Piszcie na wojciechlukaszewski@wp.pl.


B. W. Kuczyński, Atrakcje turystyczne gminy Czarnia. 85-lecie działalności Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego CARNIACY w Czarni 1935-2020
To również książka wydana dzięki grantowi z LGD "Kurpsie Razem". Wylicytowałam ją w ramach pomocy chorej na raka nastolatki z Czarni - niestety zmarła. Publikację można otrzymać po kontakcie z autorem - podaję link do profilu autora na Facebooku: KLIK, z którego też pochodzi poniższe zdjęcie.


C. Kurpie w obronie korony Stanisława Leszczyńskiego. Bój pod Jednaczewem 1735 r., wyd. R. Lemański
Publikację otrzymałam jako egzemplarz redaktorski i dzięki zrzutce na jego publikację. Jest to komiks wydany dzięki staraniom Ryszarda Lemańskiego, u niego też można nabyć publikację. Odsyłam do fanpage'a na Facebooku: KLIK.


D. Z. Nowak, Jak Bartek Bartnik za zbójami po Zagajnicy gonił
Książkę kupiłam na Allegro, ponieważ byłam zainteresowana (kolejną!) publikacją przedstawiającą legendy kurpiowskie. Interesowała mnie szczególnie jedna opowieść, ale cieszę się z całości.


E. M. Bogdański, D. Łukaszewski, M. Żerański, Gmina Kadzidło. W samym sercu Kurpiowszczyzny. Przewodnik turystyczny
Publikację otrzymałam wraz z informacją o nadaniu mi honorowego obywatelstwa gminy Kadzidło. W celu jej nabycia warto odezwać się do Urzędu Gminy w Kadzidle: KLIK.


2. Kurpie Białe
A. Z.M. Wróbel, Wspomnienia i nie tylko (1941-1960). Udrzyn - wieś w Puszczy Białej. Liceum Pedagogiczne w Pułtusku
Publikację kupiłam z powodu zainteresowania ziemią przodków i prowadzenia strony na Facebooku poświęconej Kurpiom Białym. Mam nawet dedykację - zdobył ją dla mnie kuzyn, bo nie mogłam być na premierze książki. Kupicie ją w księgarni w Pułtusku.


B. E. Sieńkowski, Pułtuski album wspomnień, t. 1-2
Tu również motywacją było prowadzenie fanpage'a. W książce jest bowiem sporo zdjęć dotyczących kultury ludowej Kurpiów Białych. Oba tomy nabyłam w księgarni w Pułtusku.
A. Dzieje Makowa Mazowieckiego, red. J. Szczepański, t. 1
Publikacja wydana przez Stowarzyszenie Pomocy Liceum im. Marii Curie Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim jest hodłem dla historii miasta w 600-lecie jego lokacji. Rocznica przed nami, ale książka już jest. Można ją nabyć, przekazując darowiznę na cele wydawcy - tu szczegóły: KLIK.


B. Ocalić od zapomnienia. Powiat makowski, t. 2, red. J.M. Rzepka
To album wydany w 2012 r. przez Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim - polowałam na niego od dawna, bo sporo tu materiałów, które mogą zilustrować teksty w "Krasnosielckim Zeszycie Historycznym", którego jestem redaktorką, i być fajnym materiałem na wpisy na fanpage Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej. Nakład się wyczerpał. Książkę otrzymałam w prezencie.


C. M. Celmer, Władze państwowe wobec Kościoła Rzymskokatolickiego diecezji płockiej w latach 1945-1970
Książke wydało krakowskie Wydawnictwo Avalon wraz z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Publikację można nabyć w wydawnictwie i tak też zrobiłam, wiedząc, że ta książka, powstała na podstawie doktoratu, to solidna praca. Jest też dostępna w innych księgarniach - wygooglujcie.

D. U. Bojak P. Swoboda, Nazwiska mieszkańców powiatu grójeckiego. Pochodzenie - frekwencja - grografia
Książkę dostałam w prezencie od kolegi z pracy. Chociaż to nie mój region, zainteresowała mnie - widziałam ją wcześniej gdzieś na Facebooku i chciałam nawet kupić, ale Maciek mnie ubiegł. Dziękuję!


E. "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny", nr 42, 43-46
To cykliczne wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej jest bezpłatnie dystrybuowane w regionie oraz dostępne online - zapraszam: KLIK. Mnóstwo ciekawych tekstów, większość to materiały nigdy wcześniej nie publikowane.


F. Lekcje o Mazowszu. Scenariusze zajęć edukacjnych
To publikacje podsumowujące konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Są dla mnie inspiracją do działań edukacyjnych opartych na hsitorii regionalnej. Dostałam je w miejscu pracy. Wydanie z 2019 r. (edycja pod hasłem Społeczeństwo Mazowsza - to z Kurpiami na okładce) jest dostępne online: KLIK, z 2020 r. (poświęcone trzeciej dekadzie XX w.) jeszcze nie.


G. Sztuka na Mazowszu. Nowe otwarcie, red. A. Pieńkos, M. Wardzyński
Publikację kupiłam w Mazowieckim Instytucie Kultury (KLIK), bo nie mogłam być na konferencji pod tym samym hasłem, a bardzo byłam ciekawa referatów. Tu informacje nt. książki i spis treści: KLIK.


H. B. Kant SDB, Jaciążek, czyli jak Polska Ludowa demoralizowała młodzież
Książkę kupiłam w księgarni salezjanów na Kawęczyńskiej w Warszawie (KLIK), a dotyczy powojennej działalności tego zakonu w ośrodku znajdującym się w powiecie makowskim. Publikacja została mi polecona na seminarium doktoranckim. Do tematu wrócę na pewno na łamach "Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego".


I. "Studia i Materiały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku": XIV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, 21 (2018)
To
 publikacja pokonferencyjna, w której znalazł się mój artykuł o regulacji rzeki Orzyc w międzywojniu. Dostałam go jako egzemplarz autorski, a artykuł można przeczytać online: KLIK. Piszę o tej książce w mazowieckim dziale, bo konferencja odbyła się m.in. w Płocku i sporo tu tekstów o naszym regionie.


4. Powiat przasnyski
A. "Głos Gminy Jednorożec, nr 1-4 (2020)
Do tej pory w serii #regionalnabiblioteczka nie pisałam nigdy o kwartalniku lokalnym wydawanym w mojej rodzinnej gminie. Postanowiłam to zmienić, bo wiele tu tekstów regionalnych (w ostatnich latach pisanych przeze mnie, ale dawniej pisały je inne osoby). Czasopismo wydawane jest od 2006 r. Wszystkie numery od 2008 r. można przeczytać online: KLIK.


B. Przasnyska oświata i kultura w okresach pokoju, praca zbiorowa
To publikacja z 1988 r., wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej - coś w stylu poprzednika "Rocznika Przasnyskiego". Było takich kilka, kiedyś je widziałam w bibliotece. Już trudno je dostać, a ja, choć miałam zdjęcia interesujących mnie tekstów, ucieszyłam się, gdy dostałam egzemplarz w prezencie.


C. J. Wójcik, Wspomnienia o latach które dawno minęły
Publikacja zaciekawiła mnie, ponieważ wśród relacji autora, m.in. zaangażowanego w walkę w partyzantce podczas II wojny światowej, jest wątek bitwy pod Szlą 17 Xx 1944 r. Książkę dostałam w prezencie od wydawcy - można o nią dopytywać w Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan: KLIK.


D. "Rocznik Przasnyski"
Gości na mojej półce od 2015 r. Od tego roku jestem autorką tekstów (co roku co najmniej jeden), od 2016 r. jestem redaktorką i korektorką tomów i zasiadam w Radzie Redakcyjnej. To więc mój egzemplarz autorko-redaktorski. Rocznik jest dostępny u Piotra Kaszubowskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, które wydaje czasopismo: pikas@op.pl. Spis treści tego numeru oraz informacje o poprzednich tomach znajdziecie na stronie www: KLIK. Moje teksty, m.in. tegoroczne, znajdziecie tutaj: KLIK.


E. W. Łowicki, J. Przybylski, Mateczki
To komiks o klaryskach kapucynkach z Przasnysza. Dostałam go wraz z inną publikacją. O książkę pytajcie w Muzeum Historycznym w Przasnyszu: KLIK.


F. Księga pamięci Żydów chorzelskich
Mam ją od dawna, ale pożyczyłam komuś 6 lat temu i dopiero teraz do mnie wróciła. Publikacja nie jest już dostępna.  Bardzo mi pomaga w badaniach regionalnych.


G. M.W. Kmoch, Na skraju Kurpiowszczyzny. Parafia pw. św. Floriana w Jednorożcu
To moja książka, którą wydało Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Oczywiście mam egzemplarz autorski, a Wy, jeśli jesteście zainteresowani, książkę otrzymacie po kontakcie z wydawcą (spzj@wp.pl). Tu jest dostępny spis treści i streszczenie po angielsku: KLIK. Publikacja została wydana dzięki grantowi z LGD "Kurpsie Razem".


5. Inne
A. K. Kartasiński, Odszukaj dziadka w...
Książkę kupiłam, bo znalazłam o niej informację na którejś z genealogicznych grup na Facebooku, do których należę. Mam nadzieję, że pomoże mi w moich poszukiwaniach. Jest dostępna u autora: KLIK.


B. Nasze miejsce. Inspirator do pracy z lokalnością
Publikację dostałam za darmo od Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna (każdy może się zgłosić - tu informacje: KLIK). PDF można pobrać stąd: KLIK.


C. Nasze miejsce. Projekt edukacji etnograficznej dla dzieci i młodzieży
I ponownie Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Nie mam wersji papierowej, ale mam PDF. Jest do pobrania za darmo: KLIK.


D. Zestaw zabaw i łamigłówek od babci i dziadka
Kolejna publikacja od wspomnianego stowarzyszenia - mam wersją papierową, by inspirować się do działań lokalnych. Każdy może się zgłosić po wersję papierową: KLIK, a tu można pobrać PDF: KLIK.


E. W. Kontewicz, Wilk którego karmisz
Tom wierszy nauczyciela, który w latach siedemdziesiątych XX w. pracował w Jednorożcu i Żelaznej Rządowej, a od lat mieszka w Kanadzie, otrzymałam dzięki naszej mailowej znajomości. Są tu m.in. wiersze o miejscowościach z gminy Jednorożec.


F. F. Tilden, Interpretacja dziedzictwa
Tę klasykę kupisz w Bramie Poznania: KLIK. Poznałam ją dzięki udziałowi w webinarium organizowanym przez Fundację na rzecz Wielkich Historii. Tytuł mówi sam za siebie, ale opis publikacji znajdziecie też w linku wyżej.


Zapraszam do lektury pozostałych wpisów oznaczonych tagiem "regionalna biblioteczka" (do odnalezienia w chmurze tagów na dole strony). Można też do nich przejść bezpośrednio przez linki:

Która z wymienionych powyżej książek Was zainteresowała? Może zabrakło tu innych ciekawych pozycji, które mi polecacie? Jakie regionalne książki czytaliście lub kupiliście w mijającym roku? Szczególnie ciekawią mnie te, których nie umieściłam na powyższej liście. Lubię się inspirować, chętnie dowiem się o innych wartościowych opracowaniach!

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz