1 kwietnia 2021

Czas na podsumowanie marca 2021 r.

Za nami pierwszy kwartał roku. Przeleciał mi przez palce. Niemniej mam wrażenie, że sporo udało się zrobić. Marzec był bardzo płodny w działania. O kilku dziś opowiem. Zapraszam!

Co się wydarzyło w marcu 2021?

Na blogu
:

 • napisałam podsumowanie lutego: KLIK;
 • opublikowałam drugą część opowieści o Żydach na Kurpiach: KLIK;
 • i trzecią: KLIK;
 • opowiedziałam o mojej babci Broni: KLIK.

W serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet w Jednorożcu i okolicach: KLIK;
 • ławce w kulturze wiejskiej: KLIK;
 • pochodzeniu nazw wsi w gminie Jednorożec: KLIK;
 • Batalionach Chłopskich w Obórkach: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską
 • we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jednorożcu realizuję projekt popularyzujący i promujący lokalne dziedzictwo. Do udziału zapraszamy stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, harcerstwo i inne organizacje. Zadanie polega na zgromadzeniu informacji o ciekawych miejscach w naszej gminie. Miejsca oznaczymy w terenie tabliczkami z krótkimi opisami oraz wygenerowanymi kodami QR przekierowującymi do strony internetowej bądź do aplikacji, gdzie można będzie przeczytać więcej o danym obiekcie/miejscu. Grupy, które przekażą informacje, będą mogły stać się społecznymi opiekunami miejsc, a ich wkład zostanie upamiętniony na tabliczkach informacyjnych. Więcej informacji na profilu biblioteki na FB, na który traficie, klikając grafikę:
 • nagrałam program dla Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy o kuchni kurpiowskiej;
 • nagrałam dwie audycje dla RDC ("Skarby Mazowsza" u Piotra Łosia): o Żydach na Kurpiach oraz o okresie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w gminie Jednorożec;
 • konsultowałam opracowanie opisu pewnego tajemniczego obiektu ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego;
 • na zaproszenie Centrum Archiwistyki Społecznej poprowadziłam webinarium pt. "Projekty edukacyjne w archiwach społecznych". Spotkanie było zamknięte, więc nagranie nie zostało upublicznione;


Jeśli jeszcze nie rozliczyliście PIT, to zachęcam do wsparcia mojego brata. Możecie też dorzucić się do składki na pomagam.pl. Michał ma już nowy aktywny wózek – zbieramy na to, by się zwrócił, bo kosztował majątek.


Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam.  Niedawno wprowadziłam cotygodniowe podsumowania – WEEKEND UPDATE. Poza tym w grupie można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, wystarczy kliknąć na grafikę.


Zachęcam do współtworzenia Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. Celem jest, za pomocą materiałów schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawienie życia w gm. Jednorożec w przeszłości. Jako koordynatorce tego przedsięwzięcia, prowadzonego pod szyldem Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", zależy mi, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Zbieram materiały, porządkuję i opisuję, by finalnie udostępnić zainteresowanym i prowadzić różne działania, m.in. przygotować wystawy plenerowej – o planowanych poniżej. Potrzebuję też wsparcia w opracowaniu materiałów.

Każdy może się przyłączyć, pomóc w opisie zdjęć albo podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Napisz, zadzwoń. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz