21 września 2012

DLA STUDENTA: studenckie CVPostanowiłam przygotować kolejnego posta z serii "dla studenta", tym razem na temat CV. Curriculum vitae to z łac. "bieg życia", czyli nasz życiorys, wymagany często przy aplikacji na dane stanowisko, w sytuacji, gdy szukamy pracy.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, szczególnie dla studentów, jak pisać CV, jakie informacje w nim zawrzeć, aby nasz życiorys wyglądał interesująco.Kończąc studia masz zapewne wiele planów i ambicji. Chcesz znaleźć pracę, która będzie odpowiadała Twojemu wykształceniu, ale również da Ci odpowiednie zarobki oraz zawodowe spełnienie. Niestety nękają Cię także pewne wątpliwości i obawy związane z kolejnym etapem życia. Nic w tym dziwnego! Wciąż wiele się słyszy o ogromnym bezrobociu wśród absolwentów. Konkurują oni bowiem o zatrudnienie z wieloma osobami o podobnym wykształceniu, ale często o większym doświadczeniu. Ty też zapewne będziesz w takiej sytuacji. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady musisz więc pokazać pracodawcy, że dysponujesz czymś więcej niż tylko akademicką wiedzą.

Curriculum Vitae to nasza wizytówka, pierwsze wrażenie, jakie mamy szanse wywrzeć na potencjalnym pracodawcy. W rzeczywistości CV niczym nie różni się od miejskiego billboardu czy spotu telewizyjnego. Pisemny życiorys, podobnie jak reklama, rządzi się tymi samymi prawami – trzeba umieć się wyróżnić, w prosty i oszczędny sposób opowiedzieć ciekawą historię.  Pamiętaj więc o trzech zasadniczych cechach: prostota, przejrzystość i hasłowość. CV powinno mieć najwyżej dwie strony A4. Jeśli to twoja pierwsza praca, jedna strona wystarczy. Jak to zrobić? Oczywiście nie ma jednej skutecznej recepty. Oto kilka podpowiedzi jak stworzyć profesjonalne CV i uniknąć wpadek tj. literówki, nadmiar informacji, zabawa czcionką i kolorami.

Od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do pisania życiorysu powinieneś podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia. Wypisz więc na kartce wszystko to, co zrobiłeś w ostatnich latach. Oczywiście chodzi tu o rzeczy, które są wartościowe z punktu widzenia Twojej zawodowej drogi. Ale nie tylko. Angażowanie się w pracę studenckich kół naukowych bądź organizacji, a nawet wakacyjna praca jako barman czegoś uczą. Uwzględnij je więc w CV. Nie zapominaj także o odbytych podczas studiów stażach lub praktykach. One najskuteczniej przygotowują do wykonywania określonych zawodów i pomagają gromadzić potrzebne umiejętności oraz doświadczenia. Postaraj się także opisać zadania jakie podczas nich wykonywałeś. Jeśli pokryją się z tymi przyporządkowanymi do stanowiska, na które aplikujesz Twoje szanse wzrosną. Nie zapomnij tez o kursach i szkoleniach, o ile w jakichś uczestniczyłeś. Wszystko to może sprawić, że dla rekrutera okażesz się warty zatrudnienia. Każde doświadczenie zebrane podczas życia procentuje. Dlatego też każde z nich skrupulatnie zanotuj. A potem w odpowiedni sposób umieść w CV.

Dopasuj CV do typu pracy
Projektując CV dopasuj formę i funkcje do typu pracodawcy. Inaczej twoje CV będzie wyglądać, jeśli starasz się o pozycję dyrektora kreatywnego w agencji reklamowej, a inaczej jeśli ubiegasz się o posadę w banku. W pierwszym przypadku powinieneś pokazać kompetencje graficzne i swoją pomysłowość – tutaj poszalej z wizualizacją, pamiętając, że w tej branży wymaga się projektowania tego co nowe. Starając się o pracę w banku, przede wszystkim postaw na funkcję i przejrzystość życiorysu.

Profesjonalne zdjęcie
Każde działanie komunikacyjno-wizualne będzie wpływało na to, jak pracodawca widzi przyszłego pracownika. Zdjęcie posiada bardzo silne bodźce poznawcze. Niektórzy nawet twierdzą, że na podstawie zdjęcia można poznać człowieka. Czym zatem kierować się przy wyborze fotografii do dobrego CV? Przede wszystkim datą. Wyrzuć zdjęcia komunijne i maturalne, to nie są adekwatne narzędzia prezencji własnej osoby. Zadbaj o zrobienie profesjonalnej sesji, która świetnie zaprezentuje cię przed przyszłym pracodawcą. Inną kwestią jest typ zdjęcia, który zależy od rodzaju pracodawcy. W przemyśle kreatywnym możemy eksperymentować z mimiką, perspektywą i światłem. Aplikujuąc do pozostałych branż postaw na klasykę i przyjazną aparycję.

Word i Pages do kosza
Szybka droga pójścia na łatwiznę bywa mylna. Obecnie w Internecie kusi niezliczona liczba formularzy i gotowych form życiorysów. Tego typu rozwiązania mają jeden zasadniczy problem. Ktoś już je wymyślił i nie tylko ty z nich korzystasz. Dużo większą wartość dla potencjalnego pracodawcy mają życiorysy przygotowane indywidualnie, niż te przygotowane przez zewnętrznych projektantów. Życiorys to reklama sprzedająca z jednej strony informacje o twojej dotychczasowej działalności, a z drugiej osobowość, która powinna być unikalna i niepowtarzalna.

Czytelność to najważniejszy element projektowania CV. Potencjalny pracodawca ma do przeczytania wiele życiorysów i tylko krótką chwilę na przejrzenie twoich dokonań, wiedzy i kompetencji. Twoim zadaniem jest ułatwienie mu tego zadania poprzez hierarchię informacji. Najczęstszym błędem jest brak umiejętności zarządzania układem graficznym strony. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie jednego rodzaju czcionki. Dozwolone w tym miejscu wyróżnienia to zmiana wielkości kroju pisma lub stosowanie pogrubień. Podkreślenia, stosowanie różnych czcionek i inne wykwintne ubarwienia zostaw na inną okazję.

Elementy podstawowe
Życiorys to typowy scenariusz autoprezentacyjny. Zacznij od przedstawienia swojej osoby, czyli kim jesteś i jak można się z tobą skontaktować. Najpierw podajesz imię i nazwisko (nie odwrotnie!). Pracodawca chciałby zapewne wiedzieć, w jakim wieku jesteś; nie ukrywaj tego. Dopilnuj, aby adres e-mail miał oficjalną formę: np. anna.nowakowska@poczta.com, a nie np. misiaczek07@ poczta.com. Podając adres, wiedz, że dla pracodawcy ważny jest ten, pod którym przebywasz.

Kolejny element to doświadczenie zawodowe, które powinno znajdować się w następującej konstelacji: stanowisko – firma – data – pełnione obowiązki – kontakt i referencje. Wymień obecne (lub ostatnie) miejsce zatrudnienia, potem wcześniejsze, także praktyki i staże. Dane wpisuj od ostatnich. Jeśli pracowałaś w wielu miejscach, wybierz te doświadczenia zawodowe, które mają związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Przy każdej pozycji podaj okres, jaki przepracowałaś (wystarczy miesiąc i rok).

Następnie opisz swoje wykształcenie w podobnym układzie: nazwa uczelni, kierunek, specjalność, data ukończenia. Szkoły podaj w kolejności od ostatniej, do tej ukończonej najwcześniej. Jeśli temat pracy magisterskiej dotyczy stanowiska, o które się starasz, podaj tytuł pracy i nazwisko promotora. W niektórych przypadkach można dodać tytuł pracy dyplomowej lub szczególne osiągnięcia, np. „stypendium ministra za wybitne osiągnięcia naukowe”. 

Ostatnim elementem CV mogą być dodatkowe kompetencje i zainteresowania. Masz prawo jazdy? Napisz od jak dawna. Obsługujesz komputer i znasz programy? Pochwal się, nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma to bezpośredniego związku z pracą, o którą się starasz. Zdobyłaś uprawnienia zawodowe, masz dyplomy poświadczające umiejętności? Jeśli chodzo zainteresowania, wymieniasz tylko konkretne lub nietypowe hobby. Pokaż, że masz czas na pasje. Ale uwaga: nie wymyślaj niczego, nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia. Możesz na rozmowie wstępnej trafić na kogoś, kto interesuje się dziedziną, którą napisałaś.

Na końcu CV nie zapomnij czytelnie się podpisać. Pamiętaj też o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacyjnym. Po prostu przepisz poniższą formułę razem z podstawą prawną:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie i administrowanie moimi danymi osobowymi dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. 2001r. Nr 101, poz. 926).


A może życiorys funkcjonalny?

Nie możesz pochwalić się podobnymi doświadczeniami? W tym przypadku korzystniej będzie napisać tzw. CV funkcjonalne. Od chronologicznego różni się ono tym, że najwięcej miejsca poświęcone jest w nim na konkretne umiejętności i kompetencje. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają co wpisać do rubryki „doświadczenie”. Mogą za to pochwalić się cechami oraz zdolnościami, które w pracy się przydadzą. Należy także pamiętać, że ten typ życiorysu w dużo większym stopniu niż tradycyjny musi być dostosowany do oferty pracy. Każda wymieniona w nim kompetencja powinna być kompatybilna z wymaganiami pracodawcy.

Jak rozpoznać i wyeksponować swoje kompetencje? Przede wszystkim przestań myśleć o sobie jako pracowniku drugiej kategorii. To, że dopiero ukończyłeś studia i nie masz doświadczenia nie oznacza, że nie możesz nic zaoferować firmie. Przecież podczas studiów człowiek nabywa wielu przydatnych kompetencji, poznaje narzędzia, także ćwiczy. Jeśli na przykład byłeś studentem politechniki, to na pewno znasz wiele programów do projektowania lub potrafisz wykonać nawet skomplikowane doświadczenia, z którymi miałeś do czynienia na zajęciach laboratoryjnych. Studenci socjologii mogą pochwalić się znajomością metod badawczych, a filolodzy na przykład umiejętnościami związanymi z edycją tekstu. Widzisz? Przecież dzięki studiom masz naprawdę wiele umiejętności do zaoferowania. Nie zapomnij tez o działalności np. w kołach naukowych czy organizacjach studenckich. Jeśli byłeś w nich aktywny to na pewno nauczyłeś się wiele pożytecznych rzeczy, chociażby pracy zespołowej. A może dzięki działalności w organizacji udało Ci się poznać branżę, w której teraz chcesz pracować. Nie zapomnij też o pracach sezonowych. Pracując w sklepie lub kawiarni nabywa się doskonałych  umiejętności komunikacyjnych. Wszystko to, umieszczone w CV sprawi, że rekruter zobaczy w Tobie wartościowego pracownika. Nikt już nigdy nie powie,  że masz „tylko studia”. 

Edward Tufte, wybitny projektant informacji zauważa, że większość obecnych projektów jest  „przegadana” a forma przerasta treść. Pamiętając, że na ogląd CV przeznacza się od jednej do dwóch minut, projektuj swój życiorys w sposób prosty, czytelny i zrozumiały. Ozdobniki, ubarwienia i inne interesujące dodatkowe elementy zostaw w biurku. Dobrą praktyką jest korzystanie z punktorów i numeracji w miejsce interesującego, aczkolwiek absorbującego tekstu ciągłego.

Z samego faktu bycia świeżo upieczonym absolwentem można zrobić atut. Twoja niedawna obecność na uczelni sprawia, że jesteś na bieżąco z branżową literaturą lub nowymi badaniami czy trendami. Dzięki temu wniesiesz do zespołu trochę orzeźwienia i wiedzy im niedostępnej. Przyjrzyj się również swoim pasjom i sposobom na spędzenie wolnego czasu. One też rozwijają w każdym z nas pewne umiejętności. Na przykład uprawiając sport uczymy się cierpliwości, dążenia do celu i samozaparcia. Zastanów się więc, co rozwijać mogą Twoje pasje. Pamiętaj wzmianka o hobby nie jest tylko nic nieznaczącym zdaniem na końcu CV. Wszystko to naprawdę wiele mówi o kandydacie.

Pomimo, że dopiero studiujesz lub kończysz studia i nie masz dużego doświadczenia postaraj się dopracować swoje dokumenty rekrutacyjne, pamiętając, że CV to bardzo ważny element procesu rekrutacyjnego. Dobrze zaprojektowane pozwala pozytywnie wyróżnić się w morzu konkurencji. Staraj się zaskoczyć potencjalnego pracodawcę, ale w sposób subtelny i nieinwazyjny (krótko mówiąc: bez wygłupów). 


CV to nie wszystko
Uzupełnieniem Curriculum Vitae jest list motywacyjny. To twoja wizytówka, którą masz przekonać pracodawcę, że właśnie ty powinieneś otrzymać posadę. Podziel list motywacyjny na trzy części, każdą rozpocznij od nowego wiersza.

Zacznij od tego, że starasz się o pracę na konkretnym stanowisku, że o ofercie dowiedziałaś się z portalu internetowego lub gazety. Koniecznie podaj numer, który widnieje przy ogłoszeniu. Dzięki temu CV trafi do właściwych rąk.

Kolejny akapit to wyjaśnienie, dlaczego jesteś dobrym kandydatem. Przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie i swoje zalety dopasuj do potrzeb pracodawcy. Zrezygnuj z ozdobników i upiększeń. Język powinien być prosty i konkrety.

Zamiast pisać: "Jestem pracowita i wszechstronnie uzdolniona" ujmij to tak: "Radzę sobie w sytuacjach wymagających tempa i podejmowania decyzji. Znajduję też czas na poznawanie nowinek z zakresu moich obowiązków" (możesz np. wymienić odbyte szkolenia).

Zamiast uderzać wprost: "Szukacie takiej osoby jak ja" lub: "Będę najlepszą księgową", kiedy piszesz o sobie, lepiej rozpoczynaj zdanie od określeń: sądzę, że..., jestem przekonana..., wierzę, że..., do tej pory radziłam sobie... Tu możesz dodać, że dzięki dotychczasowej pracy zdobyłaś nowe umiejętności (wymień konkretnie jakie), że nauczyłaś się pracy w zespole lub kierowania nim, itd.

W trzeciej części listu wyjaśnij, co cię motywuje do pracy w tej konkretnej firmie. Zamiast: "Chcę się rozwijać", "Cenię sobie pracę w prestiżowej firmie", napisz, że ostatnie wyniki, projekty (podaj przykłady) są dla ciebie interesujące (i dlaczego). W ten sposób przekonasz pracodawcę, że on skorzysta jeśli zatrudni ciebie.

Powodzenia!


Papatki, do następnego :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz