27 grudnia 2012

PRAWO JAZDY: zmiany i opłatyŚwięta, święta i po świętach :) 

Dziś więc wracamy do szarej rzeczywistości i zajmiemy się zmianami odnośnie prawa jazdy, obowiązującymi od 2013 r.


O co chodzi? :P

Polaków czeka wielka rewolucja w kwestii przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Największe różnice będą dotyczyć testu teoretycznego dla wszystkich kategorii i praktycznego dla motocykli. Wzrosną również ceny poszczególnych egzaminów.

Ośrodki egzaminowania kierowców przeżywają prawdziwe oblężenie. Polacy w ostatniej chwili uświadomili sobie, że 19 stycznia 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy. Ich sensem jest dostosowanie egzaminów do warunków drogowych, z jakimi każdy kierujący musi się konfrontować. Największa zmiana będzie dotyczyła przeprowadzania testu teoretycznego. Baza pytań zostanie zwiększona z pięciuset do trzech tysięcy. W przypadku kategorii B egzamin będzie składał się z 20 pytań dotyczących ogólnych zasad ruchu i 12 dotyczących jazdy samochodami osobowymi i użytkowania ich. Pierwsza część będzie polegała na odpowiedzi „TAK” lub „NIE” na pytanie odnoszące się do materiału wideo. W drugiej części egzaminowany będzie zaznaczał A, B lub C. Właściwa odpowiedź będzie punktowana w zależności od istotności poruszanego przez nie zagadnienia dla bezpieczeństwa w ruchu.

Nowa formuła egzaminu teoretycznego wymaga od ośrodków ogromnych inwestycji w infrastrukturę komputerową i oprogramowanie. Zmianie ulegnie również cennik usług. Ten został już określony w opublikowanym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej projekcie rozporządzenia. Jak wynika z dokumentu, opłaty pójdą w górę. Praktyczną część egzaminu na motocykl wyceniono na 180 złotych; obecnie za przystąpienie do niej trzeba zapłacić 140 zł. Praktyczny egzamin na prawo jazdy kategorii B, choć nie ulegnie zmianie, również będzie droższy. Jego cena skoczy ze 112 zł do 140 zł. Więcej zapłacą również amatorzy większych pojazdów. Egzamin na uprawnienia kategorii B1, C1, D1 oraz T zamiast 135 zł wydadzą 170. Podwyżka w przypadku kategorii C, D oraz B+E wyniesie 40 zł - ze 160 zł do 200 zł, a w kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E aż 50 zł - ze 195 do 245 zł.

Ministerialne rozporządzenie przewiduje rabaty dla niektórych egzaminowanych. O połowę mniej za egzamin praktyczny zapłacą osoby niepełnosprawne. W przypadku niestawienia się kandydata na kierowcę na egzamin praktyczny lub oblania części teoretycznej przy zapisaniu się na obydwie części egzaminu kandydat na kierowcę otrzyma z powrotem 50 proc. kosztu egzaminu praktycznego.
Uzyskanie nowego prawa jazdy nie będzie oznaczało końca kontaktów z urzędami. Ci, którzy zdadzą egzamin po 18 stycznia 2012 r. co prawda uzyskają bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, ale sam potwierdzający je dokument będą musiały wymienić po piętnastu latach. Niestety, ci, którzy mają już bezterminowe „prawko” będą musieli wymienić je na nowe o ograniczonym okresie ważności. Akcja wymiany będzie trwała od 2028 do 2033 roku.


Ciekawi mnie Wasze zdanie na ten temat.

Pozdrawiam przedsylwestrowo :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz