6 grudnia 2012

Studia o współczesnej Polsce na OksfordzieDziś news sprzed miesiąca. Mam więc małe opóźnienie :D Dla niektórych to może będzie powtórzenie tego, co już wiedzą, dla innych może zaskoczenie i wiadomość, z którą zapoznają się po raz pierwszy, ale pomyślałam, że to, o czym dziś napiszę, jest warte uwagi :)

NA OKSFORDZIE ZOSTANĄ URUCHOMIONE STUDIA O WSPÓŁCZESNEJ POLSCE. Inicjatorem ich powstania jest Leszek Czarnecki, fundator mojego stypendium, Indeks Start2Star.


Program Studiów o Współczesnej Polsce – tak nazywa się inicjatywa, na którą Czarnecki przeznaczy 6 milionów złotych. Zapłaci należący do miliardera Getin Noble Bank. Drugie tyle bank chce pozyskać z tzw. crowdfundingu, czyli zbierania pieniędzy od ludzi, w tym przypadku od klientów – czytamy w najnowszym "Forbesie". 


Jak informuje Czarnecki w rozmowie z prestiżowym magazynem, na polskich studiach miałoby być kształconych dziesięciu, może dwudziestu studentów rocznie. "Przyjaciół Polski, którzy (…) mają szansę potem stać się wpływowymi osobistościami polityki lub biznesu w swoich krajach. Polskę mieliby poznawać nie tylko od strony trudnej historii, ale również od strony udanej transformacji, naszej przedsiębiorczości i gospodarczego sukcesu" – wyjaśnia w "Forbesie" biznesmen. 


Pomysłem tym zaraził Czarneckiego historyk Norman Davies, który narzekał, że często musi prostować i tłumaczyć studentom za granicą fakty dotyczące Polski. Okazało się szybko, że stworzenie takich studiów na Oksfordzie nie jest problemem, władze uczelni były przychylne pomysłowi. "Mentorami" projektu, jak pisze "Forbes", mają być: prof. Zbigniew Pełczyński, emerytowany wykładowca filozofii politycznej na Oksfordzie i prof. Timothy Garton Ash, "autor pierwszego kompleksowego opracowania o ruchu Solidarności". Leszek Czarnecki zaczął budować tę inicjatywę rok temu. W 12 miesięcy udało mu się dokonać tego, co rząd próbuje zrobić od 5 lat. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego próbuje bowiem utworzyć polskie studia na Columbia University w Nowym Jorku. MNiSW jednak ma problemy z zebraniem funduszy na ten cel, a cały projekt nie wyszedł nawet z etapu wybierania dyrektora studiów, który opracowałby ich program – pisze "Forbes". 


Tutaj można przeczytać artykuł na ten temat.

Co myślicie o takim kierunku studiów, i to na Oksfordzie? Czekam na Wasze opinie :)

Stay tuned!8 komentarzy:

 1. całkiem nieźle się pan Czarnecki rozwija jeśli chodzi o działalność poza biznesową. mam nadzieję,że jeszcze wymyśli parę fajnych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też na to liczę :) oby więcej ludzi, którzy wiedzą i chcą pomóc młodym!

   Usuń
 2. ja już nie raz o tym słyszałam i szczerze się cieszę, bo tak naprawdę to chwalimy wszcuyko co jest obce, a swojego nie doceniamy. Ja kibicuję Czarneckiemu i mma nadzieję ze ten kierunek odniesie niezły sukces.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety, taka jest mentalność Polaków, że widzą wspaniałości za granicą, a nie dostrzegają pozytywów na własnym podwórku, tego najlepszego, co dzieje się w kraju lub gdy inicjatywa pochodzi z Polski...

   niemniej kibicujemy! :)

   pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Swietna inicjatywa z jego strony. Nie widzialem jeszcze biznesmena, ktory angazowalby sie tka mocno w sprawy edukacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chwała mu za to i oby więcej takich ludzi i takich inicjatyw :)


   pozdrawiam! :)

   Usuń
 4. Fajna sprawa może dzięki temu zmienią się stereotypy o nas i naszym kraju. Mamy wiele Europie do zaoferowania miejmy nadzieję ze wykorzystamy taką inicjatywę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to też zależy od programu tych studiów, jakie treści na temat Polski będą tam przekazywane, wierze, że będą to rzetelne informacje :P

   Usuń