26 listopada 2014

KONFERENCJA STYPENDIALNA: Stypendia: rynek, kariera, nowe technologie

Już po raz drugi wybrałam się na konferencję stypendialną, organizowaną przez Fundację Dobra Sieć i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Nie wiedziałam jednak, że w tym roku, oprócz ciekawych warsztatów, czeka mnie jeszcze inna niesamowita niespodzianka.

Zapraszam na krótką relację! :)


Rok temu brałam czynny udział w konferencji, ponieważ byłam wówczas jednym z panelistów. Rozmawialiśmy o tym, jak należy mówić o stypendiach, jakiego języka używać, by zachęcić potencjalnych beneficjentów programów stypendialnych do aplikacji. Relacja z zeszłorocznej konferencji jest dostępna tutaj: KLIK


W tym roku wybrałam się na konferencję z ciekawości i z powodu osobistych zainteresowań tematyką stypendialną. Nowością w tym roku, oprócz tradycyjnego spotkania konferencyjnego i wręczenia nagród, miały być warsztaty.

Promowałam wydarzenie na Facebooku, ponieważ uważam, że udział w takiej konferencji jest niezwykłym doświadczeniem zarówno dla organizatorów programów stypendialnych, jak i samych stypendystów - można się tu wiele nauczyć, poznać wspaniałych ludzi i wymienić się doświadczeniami z ludźmi w ten lub inny sposób związanymi z branżą.


Zapisałam się zarówno na część warsztatową, jak i oficjalną. Uznałam, że powinnam wykorzystać szansę, jaka zaistniała, i dowiedzieć się czegoś więcej o różnych aspektach programów stypendialnych. Liczę, że przyda mi się to w przyszłości. Może kiedyś to ja, dzisiaj stypendystka, będę fundowała innym stypendia lub będę działać w organizacji wspierającej edukację stypendialną? Kto wie... ;)


To nie było zwykłe spotkanie. Było niezwykłe! Świadczy o tym już samo to, że wszystko działo się w odwrotnej kolejności, niż zazwyczaj jest na takich spotkaniach ;) Najpierw poczęstunek, potem warsztaty, potem debata, potem rozstrzygnięcie konkursu ;) Wszystko na opak! ^^ Ale to dobrze! Powitał nas pan Paweł Łukasiak, członek zarządu Fundacji Dobra Sieć.


Następnie skupiliśmy się na warsztatach. Miały one formułę world cafe. Siedzieliśmy przy czterech stolikach, losowo, gdzie kto chciał. Przez 15 minut pracowaliśmy przy swoim stoliku z jednym z czterech "trenerów". Po wyznaczonym czasie przechodziliśmy do kolejnego trenera, następnie do trzeciego i do czwartego stolika. Dzięki temu każdy z uczestników sesji warsztatowej, będącej wstępem do konferencji stypendialnej, wziął udział w czterech warsztatach. Warsztaty dotyczyły następujących zagadnień (grupy podaję w kolejności, w jakiej ja uczestniczyłam w spotkaniach [kto mnie znajdzie na zdjęciach, ma punkt ;) ]):
1. Anna Orzech z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opowiedziała o budowaniu społeczności wokół programu stypendialnego. 2. Rafał Flis z Social Wolves podpowiedział jak współpracować z alumnami, czyli stypedystami-absolwentami (ale także beneficjentami stypendium w okresie jego trwania).


3. Michał Senk Centrum Myśli JPII skupił się na transparentności przyznawania stypendiów, czyli m.in. jasności regulaminów i kryteriów oceniania.


4. Dzięki Michałowi Woźniakowi z Fundacji Panoptykon uczestnicy poznali wpływ nowych technologii na wzrost bezpieczeństwa przyznawania stypendiów.


Po przerwie kawowej rozpoczęła się część oficjalna spotkania. Prowadzący warsztaty podsumowali spotkania grupowe z uczestnikami zajęć.


Wręczeniu nagród w konkursie „Dobre Stypendia 2014” towarzyszyła debata pt. „Spójrzmy w przyszłość, czyli jak mogą wyglądać konkursy stypendialne za 10 lat?”. Paneliści chcieliby, aby więcej firm i fundacji korporacyjnych podjęło się organizowania programów stypendialnych. Ważnym wnioskiem jest również to, że istnieje pewien rodzaj "przepaści" między stypendium a przyszłością stypendysty. Jak sami mówili: "Można się rozwijać, wyjeżdżać za granice, ale nie za bardzo jest do czego tutaj wracać. Powinniśmy więc kłaść nacisk na rozwijanie ofert dla młodych, zdolnych, aktywnych ludzi". Wśród panelistów byli Anna Wicha (Adecco, Polskie Forum HR), Marek Jurkiewicz (InfoPraca), Piotr Mroziński (LinkedIn), Emilia Gromadowska (Fundacja ORLEN - DAR SERCA), Rafał Kramza (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego). Debata wywołała dyskusję na sali, pojawiło się wiele ciekawych pomysłów i postulatów na przyszłość.Wśród uczestników wydarzenia byli przedstawiciele świata nauki, samorządów, szkół, organizacji pozarządowych i firm, organizatorzy programów stypendialnych, stypendyści, media, oraz inni interesariusze rynku stypendiów.


Na koniec przeszliśmy do podsumowania V edycji (i pięciu edycji) konkursu DOBRE STYPENDIA, który co roku nagradza organizatorów wyróżniających się programów stypendialnych. Wręczenie nagród poprowadziła (tradycyjnie) Anna Popek.Fundacja Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych zdobyła nagrodę w kategorii „Programy stypendialne uczelni wyższych” za wspieranie rozwoju naukowego wybitnych studentów. W kategorii „Lokalne programy stypendialne NGO” laureatami zostali ex aequo Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego, organizator Programu Stypendialnego Pasjopolis - niestandardowego programu stypendialnego nagradzającego pasje młodzieży wykraczające poza system edukacji - oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A., za Fundusz Stypendialny W.A.R.K.A. efektywnie wykorzystujący nowe technologie. Za przygotowanie programu stypendialnego wspierającego kadr naukowych i motywującego do studiowania oraz prowadzenia badań na kierunkach strategicznych dla rozwoju Łodzi, nagrodę w kategorii „Samorządowe programy stypendialne – duże” otrzymał Urząd Miasta Łodzi. W tej samej kategorii, ale dla małego samorządowego programu stypendialnego, nagrodę przyznano Gminie Krosno za program stwarzający warunki do rozwoju postaw prospołecznych uczniów. Oprócz nagród głównych, przyznano wyróżnienia dla Politechniki Wrocławskiej, Danfoss Polska, Fundacji PKM Duda im. Maksymiliana Duda, Powiatu Tarnogórskiego. Nagrodę specjalną otrzymała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.


Jednak największym zaskoczeniem była dla mnie nagroda w kategorii „Ogólnopolskie programy stypendialne NGO”. Laureatem została... Fundacja im. Lesława A. Pagi, czyli organizator mojego programu stypendialnego Indeks Start2Star! Wyobrażacie sobie?! Jestem na konferencji z powodu osobistych zainteresowań tematyką stypendialną i z powodu miłej współpracy z Fundacją Dobra Sieć, a tu się okazuje, że moje stypendium zostało tak docenione! *_*

Paweł Łukasiak z Fundacji Dobra Sieć, Aleksandra Gęsiarz z Fundacji Lesława A. Pagi, koordynatorka projektu Indeks Start2Star oraz Martyna Zagóska, stypendystka IS2S.

Indeks Start2Star to wyjątkowy program stypendialny, którego celem jest wspieranie młodych zdolnych ludzi w trudnej sytuacji materialnej. W ramach programu co roku wybieranych jest dwudziestu studentów z całej Polski. Każdy stypendysta otrzymuje co miesiąc 1300 złotych brutto przez cały okres studiów. Aby zostać stypendystą należy wykazać się przede wszystkim dobrymi wynikami w nauce, ale równie ważna jest aktywność pozalekcyjna: sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, artystycznych bądź sportowych, zaangażowanie społeczne czy szeroko rozumiana przedsiębiorczość.

- Bardzo cieszę się, że co roku, dzięki współpracy z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich, możemy pomagać wyjątkowym studentom rozwijać swoje kompetencje i pasje. Nagroda w konkursie „Dobre Stypendia 2014” jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, który motywuje nas jeszcze bardziej do dalszego działania – mówi Ewa Paga, Prezes Zarządu Fundacji im. Lesława A. Pagi.

- Dobre wykształcenie może dać wielkie możliwości młodym, zdolnym ludziom, dla których często jedynym ograniczeniem jest brak wystarczających środków na kontynuację nauki. Projekt Start2Star pozwala im pokonać tę przeszkodę i z powodzeniem rozwijać swoje pasje – mówi dr Leszek Czarnecki, Przewodniczący Rady Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich.

Do tej pory odbyło się siedem edycji programu Indeks Start2Star, w ramach którego już 140 osób mogło spełnić swoje marzenia o studiowaniu. Przyszłoroczni maturzyści mogą już myśleć o zgłoszeniu do kolejnej edycji projektu: z początkiem roku rozpoczyna się nabór. Na pewno napiszę Wam o tym na blogu, tak jak informowałam do tej pory o każdej edycji!

Więcej informacji o projekcie Indeks Start2Star dostępnych jest tutaj: KLIK.

Ile radości może przynieść takie spotkanie, nawet sobie nie wyobrażacie, jak bardzo się cieszę! <3 Niezwykle cieszę się też z tego, że uczestnicy tegorocznego spotkania podpisali się pod dwoma "dokumentami", wypracowanymi rok temu: Kartą zasad dobrego programu stypendialnego oraz Zasadami nowej komunikacji o stypendiach.
Zdjęcia z gali pochodzą ze strony: KLIK. Źródła informacji: 1,2

Do następnego!2 komentarze:

  1. Grunt to czerpać z ludzi któzy odnieśli sukces a nie po nich jechać. Ja np miałąm co prawda neutralne zdenie o Czarneckim ale po wykładzie który prowadził bardzo w moich oczach zyskał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się! Ja bardzo szanuję tych, którzy, sami mając wiele, dzielą się tym z innymi. Pozdrawiam! :)

      Usuń