2 listopada 2014

ZWOLNIENI Z TEORII. Olimpiada Projektów Społecznych

Dzisiejszy post kieruję głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zagląda tu wielu olimpijczyków z historii, więc może zarówno ich, jak i ich kolegów i koleżanki zainteresuje nowa olimpiada. Zupełnie inna niż wszystkie, z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia. Chcecie wiedzieć, o co chodzi? ;)  Olimpiada projektów społecznych pod hasłem "Zwolnieni z Teorii" to ogólnopolska wersja stypendium „Choćby Dla Własnej Przyszłości”, organizowanego przez Stowarzyszenie Social Wolves (dawniej Stowarzyszenie Polska Młodych). O czwartej edycji stypendium ChDWP pisałam Wam tutaj: KLIK. Akcja "Zwolnieni z Teorii" daje możliwość uczniom szkół ponadgimnazjalnych, by zorganizowali własne projekty społeczne, które łączą zmienianie świata na lepsze z tak pożądanym przez pracodawców zdobywaniem przez młodych praktycznego doświadczenia i kompetencji zarządzania projektami. Uczestnicy projektu mają za zadanie zidentyfikowanie problemów społecznych występujących w ich środowisku oraz znalezienie rozwiązań. W ten sposób Stypendyści aktywizują swoje środowisko do społecznego działania. W tym roku po raz pierwszy Social Wolves organizuje ogólnopolską olimpiadę projektów społecznych. W poniższym wpisie znajdziecie odpowiedzi na podstawowe pytania, jaki mogły pojawić się w Waszych głowach, gdy przeczytaliście te kilka zdań. Czym jest projekt społeczny? Jak go zorganizować? Jak wziąć udział w olimpiadzie? Gdzie szukać wsparcia? Po co wziąć udział w akcji? Czy, mówiąc kolokwialnie, "będę z tego coś miał"? Dlaczego warto? A to wszystko w formie przystępnych grafik, pochodzących ze strony organizatora.

  
„Zróbcie po lekcjach projekt społeczny. Taki projekt rozwija dokładnie te umiejętności, które przydają się w przekuwaniu waszych zajawek i pasji w doceniane osiągnięcia” – mówi Paula Bruszewska, Prezeska Social Wolves, organizatora olimpiady. O wartości zdobywania praktyki przekonują Local Heroes, polski duet projektantek, w których kolekcje ubiera się nawet Rihanna: „Byłyśmy po maturze jak założyłyśmy firmę. Ale prawdziwą szkołę przeszłyśmy dopiero przy pierwszym wspólnym projekcie.” Ich opinię podziela Grzegorz Łapanowski, kucharz, juror Top Chef: „Gotować uczyłem się od ludzi, a nie z książki kucharskiej”. „Gdyby nie ciężka praca i pasja, nie zostałabym mistrzynią świata” – podkreśla z kolei Karolina Winkowska. 

Aby być „zwolnionym z teorii” trzeba do 30 listopada br. wymyślić i zarejestrować projekt społeczny. Na jego realizację będzie czas do 31 marca 2015 roku. Jego zrobienie będzie proste jak przepis na ciasto, ponieważ przez kolejne etapy prac prowadzi dedykowany portal internetowy www.zwolnienizteorii.pl. Razem z nim można poprawić to, na co zawsze się narzekało i zmienić swoje otoczenie na lepsze. Może to być gra terenowa po niszowych miejscach kultury, kampania przeciwko wandalizmowi, dancing dla seniorów, czy rewitalizacja zaniedbanego podwórka. Inaczej, niż to jest w innych olimpiadach, każdy, kto ukończy projekt, będzie finalistą i zgarnie biznesowy certyfikat - taki o jaki ubiegają się menadżerowie w dużych firmach na całym świecie. W olimpiadzie można wziąć udział z dowolnego miejsca w Polsce, wystarczy dostęp do internetu i dwoje rówieśników do zespołu projektowego.


Olimpiada to gra. Za dobrze wykonane zadania i przechodzenie przez kolejne etapy, uczestnicy dostają punkty i odznaki. Finaliści mogą zgarnąć nie tylko certyfikaty. Na wiosnę ze wszystkich zrealizowanych projektów zostaną wyłonione najlepsze. Ich realizatorzy dostaną Złote, Srebrne i Brązowe Wilki.


Dlatego wejdź na www.zwolnienizteorii.pl i zarejestruj się już dziś!Po cichu marzę, że i w moim liceum znajdzie się grupa, która zechce zmienić otaczający ich świat. Trzymam kciuki za wszystkie projekty!

Zapraszam na fanpage'a ZzT: KLIK.

Do 30 listopada jest czas na rejestrację. Do boju, jest o co walczyć! :)

Materiały ikonograficzne pochodzą ze strony: KLIK. Post nie jest wpisem sponsorowanym.

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz