6 września 2015

ŚWIĄTKI W GMINIE JEDNOROŻEC: kapliczki poświęcone świętym

W gminie Jednorożec odnalazłam tylko dwa przedstawienia świętych w formie kapliczek. Prezentowałam je już na fanpage'u: KLIK, jednak na blogu zamieściłam więcej informacji, głównie dzięki rozmowom z mieszkańcami gminy. Przy każdym z prezentowanych obiektów znajdziecie mapę z zaznaczoną lokalizacją. Zapraszam!Kapliczka poświęcona św. Hubertowi, patronowi myśliwych, została wystawiona w 2008 r. Jest to fundacja koła łowieckiego "Kos". Znajduje się na terenie leśnictwa Obórki, w lesie po prawej stronie drogi Jednorożec-Szla (jadąc od Jednorożca).Kapliczka wykonana jest z bala drewna, pokrytego drewnianym daszkiem, pomalowanym na ciemnobrązowo. Na rozwidleniu gałęzi umieszczono tablicę z płaskorzeźbą przedstawiającą świętego. Jest on ukazany jako biskup w mitrze i szatach biskupich, z prawą ręką wzniesioną do błogosławieństwa, w lewej zaś trzyma pastorał. Na jego piersi umieszczona jest głowa jelenia z krzyżem pośrodku poroża, którą otaczają promienie. Tablicę wieńczy krzyż na środku dwuspadowego daszku. Pod tablicą przymocowano metalowe cyfry oznaczające rok wystawienia kapliczki, zaś na samej tablicy znajduje się napis: "ŚW. HUBERTOWI" / K.Ł. "KOS". Przed kapliczką wyłożono powierzchnię kamieniami, na których ustawione są znicze i sztuczne kwiaty. Placyk ogrodzony jest metalowym łańcuchem.


Zdjęcia wykonałam wiosną i latem 2015 r.


Kapliczka poświęcona św. Agacie w Połoni znajduje się na prywatnej posesji nr 24. Figura świętej umieszczona jest pod daszkiem, nad nią znajduje się wizerunek Jezusa oraz krzyż. Obok figury stoi doniczka ze sztucznymi kwiatami. Na pniu drzewa, który stanowi podstawę kapliczki, wyryto napis "st. Agatha", czyli "sancta Agatha". Kapliczka jest wykończona bardzo artystycznie, podobnie jak cała posesja. Świątek wystawił ok. 10 lat temu właściciel posesji Waldemar Jumuc. Możliwe, że inspiracją była jego córka, która ma na imię Agata. Wcześniej na tym miejscu nie stała żadna kapliczka ani krzyż. Więcej o świętej, jej artybutach i przedstawieniach w ikonografii: KLIK.


Zdjęcia wykonałam latem 2015 r.
Więcej świątków znajdziecie na blogu we wpisach z serii "Świątki w gminie Jednorożec". 


Tekst powstał w ramach projektu "Wybrane aspekty dziedzictwa kulturowo-historycznego gminy Jednorożec. Kapliczki i krzyże przydrożne" realizowanego dzięki stypendium za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Przasnyskiego w roku akademickim 2014/2015. Organizatorem i Fundatorem stypendium jest Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

Strona internetowa projektu (Facebook): KLIK.

Strona internetowa Fundatora: KLIK.

Projekt zakończył się wydaniem książki "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec". Publikacja jest dostępna w sprzedaży, więcej szczegółów: KLIK.


Do następnego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz