6 grudnia 2015

MAŁA OJCZYZNA: Jak szukać przodków w Internecie? Cz. 2

Po publikacji ostatniego genealogicznego wpisu (KLIK) odezwało się wiele osób, zarówno z podziękowaniami za wskazówki, jak i tych, którzy podpowiedzieli mi, jak w inny sposób, może nawet bardziej skuteczny, szukać informacji o przodkach w Internecie. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami wiedzą i (jeszcze niewielkim, ale jednak) doświadczeniem. Zapraszam na drugą część miniserii o badaniach genealogicznych online!


Część wskazówek i działań, jakie należy podjąć, będzie się pokrywać z poradami z poprzedniego postu, dlatego warto się z nim zapoznać, do czego zachęcam.

Podpowiem, jak szukać swoich przodków, kiedy metryki z danej parafii nie zostały wprowadzone do Geneteki. Wówczas nic straconego, ponieważ reszta danych i skanów aktów może być wprowadzona do innej bazy, znajdującej się na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego - to podstrona pt. "Metryki": KLIK. Nie ma tam wyszukiwarki nazwisk i parafii, szuka się ręcznie, klikając na odpowiednie parafie i roczniki, ale ta metoda jest nawet bardziej owocna niż kwerenda w Genetece.

Zaczynamy!

1. Na mapie wybierasz województwo (w moim przypadku mazowieckie).


2. Z listy powiatów wybierasz Cię interesujący (w moim przypadku przasnyski).


3. Pokazuje się lista parafii i wyznań. Obok widać zakres lat, jakie obejmują zindeksowane akta. Wybierasz Cię interesujące, klikając na oznaczenie w kolumnie "zespół" (u mnie rzym-kat i Jednorożec).


4. Pokazuje się lista roczników, wybierasz ten, którego szukasz, bo wiesz np., że dana osoba urodziła się w tej parafii w tym roku (lub podejrzewasz, że to ten rok).5. Teraz widzimy widok aktów dla każdego rocznika: urodzenia, małżeństwa i zgony. Wybierasz dany typ aktu w danym roczniku.


6. I tu się zaczyna największa różnica między Geneteką a Metrykami - szukasz bowiem sam ręcznie. Jak? Wybierasz ostatnie strony danej księgi, gdzie znajdują się skorowidze osób ułożone zazwyczaj alfabetycznie (w starszych księgach wedle kolejności wpisywania). Trzeba też pamiętać o języku spisywania akt, np. nazwisko Żokowski w aktach polskich będzie na końcu skorowidzu, ale po rosyjsku to jedna z początkowych liter alfabetu.


7. Na nowej karcie otwiera się widok znany nam z Geneteki - księga i widok karty z ikonkami:


8. Szukasz danego nazwiska na liście, zwracasz uwagę na numer aktu.


9. Na liście z numerami stron w księdze wybierasz zakres, w którym jest numer interesującego Cię aktu. 


10. Po otwarciu widoku księgi z kartą możesz odczytać dany dokument.


Wydaje się proste? Nie zawsze tak jest. Często nie wiemy dokładnie, kiedy dana osoba się urodziła, wzięła ślub czy zmarła, trzeba wówczas przeszukać po kolei wszystkie roczniki. Jeśli mamy jakiś ślad, np. orientacyjną datę, to polecam szukać 1-2 roczniki przed i po orientacyjnej dacie.

Do tej pory nie miałam problemów z tego typu poszukiwaniami w Metrykach, choć są dużo bardziej czasochłonne niż Geneteka, ale dają lepsze wyniki, bo znaleźć tu można wszystkie zeskanowane roczniki, a nie tylko te, które zostały zindeksowane i wprowadzone do wyszukiwarki.

Metryki pomogły mi w poszukiwaniach zarówno moich przodków, jak i osób, które stawiały krzyże, figury i kapliczki w gminie Jednorożec. Zobaczcie, jak to wyglądało w praktyce ;)


Jeśli macie pytania odnośnie tych wskazówek, coś jest niejasne lub po prostu chcecie mi coś poradzić albo podzielić się swoimi doświadczeniami z genealogicznych poszukiwań, zachęcam do komentowania. Dziękuję Robertowi za odzew pod ostatnim postem i wskazanie Metryk jako sposobu badań genealogicznych!

Do następnego! :)

3 komentarze:

 1. Fajna sprawa z tymi metrykami, szkoda że są w języku dla mnie nie do rozszyfrowania. Ale dzięki twoim wpisom i podpowiedziom potrafiłem się cofnąć 200 lat. Niestety jeszcze kilka gałęzi jest do odkrycia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odezwij się na maila mariakmoch@wp.pl, postaram się pomóc w kwestii językowej :) Życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach!

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń