29 października 2017

Podsumowuję medialne informacje o projektach i nowe publikacje (maj-październik 2017)

I ponownie podsumowanie moich publikacji w lokalnych mediach oraz informacje o obecności w mediach! Ostatni raz na ten temat pisałam w połowie maja: KLIK. A że cały czas coś się dzieje, to i w tym wpisie mam dla Was sporo aktualności. Zapraszam do lektury!

Każdy wycinek prasowy można powiększyć - kliknij na skan i otwórz go w nowej karcie.


I. Moje projekty w prasie
1. "Piknik z kapliczką w tle"
O projekcie napisano - zarówno w formie zapowiedzi, fotorelacji, jak i podsumowań - kilkakrotnie w różnych tytułach prasowych. Oto wycinki kolejno z: "Tygodnika Przasnyskiego", "Kuriera Przasnyskiego", "Gazety w Przasnyszu" oraz "Głosu Gminy Jednorożec".


2. Plebiscyt "Optymista Roku"
Redakcja "Kuriera Przasnyskiego" zgłosiła mnie do plebiscytu smsowego na Optymistę Roku. W tej właśnie gazecie pisano zarówno o głosowaniu, jak i o wynikach.
3. Publikacja "Rocznika Przasnyskiego"

Najpierw Piotr Kaszubowski zapowiedział czwarty tom wydawnictwa na łamach "Tygodnika Przasnyskiego", a później ja napisałam o czasopiśmie w "Głosie Gminy Jednorożec".


4. Wakacyjne warsztaty Bollywood dla dzieci
W sierpniu prowadziłam zajęcia dla dzieci w klimacie Bollywood w Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej w Przasnyszu. Pisał o tym "Kurier Przasnyski" oraz "Gazeta w Przasnyszu".5. Wystawa "Jednorożec i Stegna w fotografii"
Wysłałam relacje o uroczystości odsłonięcia wystawy do kilku tytułów prasowych: "Tygodnika Przasnyskiego", "Kuriera Przasnyskiego", "Głosu Katolickiego" oraz "Tygodnika Ostrołęckiego". Na stronie internetowej tego ostatniego opublikowano fotorelację z wydarzenia: KLIK. Poza tym Teresa Wojciechowska napisała o wystawie na łamach "Głosu Gminy Jednorożec". Temat mi bliski, bowiem współtworzyłam wystawę. Jest dostępna online, zachęcam do obejrzenia plansz ze zdjęciami: KLIK.


6. Festyn w Budach Rządowych

Byłam tam z moją książką "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec", poza tym brałam udział w obradach komisji podczas konkursu kulinarnego. Uczestnicy zostali nagrodzeni m.in. moją publikacją. O Igrzyskach Wiejskich pisałam, zapowiadając imprezę, w "Kurierze Przasnyskim". Relację z wydarzeń opublikował "Tygodnik Przasnyski" oraz "Głos Gminy Jednorożec".
II. Cytują mnie!
1. "Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej"
O umieszczeniu mojej książki w bibliografii pracy prof. Mariana Pokropka, wydanej przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pisałam na Instagramie. Publikację otrzymałam na początku lipca jako prezent od Dyrekcji Muzeum, nie wiedząc zupełnie o tym cytowaniu. Dziękuję Piotrowi Kaszubowskiemu za przesłanie prof. M. Pokropkowi mojej książki. Co za zaszczyt!2. "Tygodnik Przasnyski" o dawnych zwyczajach żniwnych
Michał Wiśnicki w ciekawym artykule na łamach lokalnej prasy powołał się na mój tekst na Facebooku, w którym pisałam o dawnych wierzeniach i tradycjach, związanych z okresem żniw. Dziękuję!


III. Radio
We wrześniu Piotr Szymon Łoś zaprosił mnie do warszawskiego studia radia RDC. Nasza rozmowa dotyczyła historii regionalnej, badań nad przeszłością gminy Jednorożec, kurpiowskiej tożsamości, genealogii rodzinnej... Tematów było wiele, a sama rozmowa, przeprowadzona na żywo 17 września, bardzo przyjemna. Nagranie znajdziecie tutaj: KLIK.


IV. Nowe artykuły naukowe i popularnonaukowe
1. "Rocznik Przasnyski"

2. "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny"
W numerze 32-35, którzy ukaże się 1 listopada, znalazło się aż 5 moich tekstów:3. "Niedziela z historią"
W lipcu br. rozpoczęłam serię artykułów na fanpage'u Stowarzyszenia Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej", prezentujących interesujące aspekty historii gminy Jednorożec. Niektóre z poruszonych dotychczas tematów znacie z bloga, ale inne są zupełnie świeżym opracowaniem, dotychczas nie publikowanym. Zamieszczam listę pierwszych 17 artykułów, opublikowanych łącznie z dzisiejszym (teksty ukazują się bowiem, jak nazwa serii wskazuje, co niedzielę):
 1. Skąd pochodzi nazwa miejscowości Jednorożec?
 2. Czy bitwa w czerwcu 1863 r. odbyła się na Płaskiej Górze czy na Polskiej Kępie?
 3. OSP Jednorożec.
 4. Jak wyglądała opieka zdrowotna w Jednorożcu w XIX w., na początku XX stulecia i w okresie międzywojennym?
 5. Żniwa.
 6. Dlaczego do parafii Olszewska należy tylko jedna wieś?
 7. Wystawa "Jednorożec i Stegna w fotografii".
 8. Skąd pochodzą i jakie są tradycje dożynkowe?
 9. Dlaczego Stawy Gutocha to miejsce wyjątkowe?
 10. Najstarsze znane przedstawienie stroju kurpiowskiego z pow. przasnyskiego.
 11. Przedszkole w Jednorożcu.
 12. Czy Kurpie z gm. Jednorożec: Łolséźåki i Źelåźńåki wystąpili przeciw Karolowi XII królowi szwedzkiemu?
 13. Szkolnictwo w Jednorożcu do 1918 r.
 14. Kto był kim w międzywojennym Jednorożcu?
 15. Szlaki turystyczne w gminie Jednorożec.
 16. Kim byli bieżeńcy?
 17. Jak to było, gdy ks. Morko do Jednorożca przyjeżdżał.


4. "Region pod lupą"
O tej serii chyba nie muszę przypominać, prawda? Co tydzień w "Kurierze Przasnyskim" możecie przeczytać o wybranych aspektach historii i dziedzictwa pow. przasnyskiego. To dla mnie okazja do poszerzenia horyzontów. Dotychczas opublikowane teksty znajdziecie w osobnych postach REGION POD LUPĄ. Warto też poczynić kilka zapowiedzi! Oto moje teksty, jakie ukażą się niedługo w czasopismach naukowych i popularnonaukowych:

Śledźcie uważnie fanpage bloga oraz grupę dla czytelników - tam najszybciej znajdziecie informacje o najnowszych projektach. Zapraszam!Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz