6 lutego 2018

Co słychać u Kurpianki? Styczeń 2018 r.

Wracam do comiesięcznych podsumowań. W zeszłym roku postanowiłam robić takie rzadziej, co dwa miesiące, ale nie zawsze było łatwiej, bo czasem w nawale pracy zapominałam o publikacji wpisu na początku co drugiego miesiąca. Dlatego wracam do comiesięcznych wpisów na ten temat.

Zapraszam na podsumowanie stycznia 2018 r. Nowa karta, mnóstwo planów - z tym najczęściej kojarzy się pierwszy miesiąca nowego roku. Jak mi minął?Chociaż do szkoły wróciliśmy już 2 stycznia, a ferie zaczęliśmy wcześnie, bo już 15 stycznia, to ani szkoły, ani ferii za bardzo nie uświadczyłam. Mocno się pochorowałam, problemy się przeciągały i w rezultacie leżałam w łóżku przez łącznie 3 z 4 tygodni stycznia. Co się polepszyło, to chwilę później było gorzej. Te momenty, kiedy wydawało mi się, że już wyzdrowiałam, wykorzystywałam na działalność regionalną:
  • spotkałam się z Tomaszem Łysiakiem, komendantem powiatowym policji w pow. przasnyskim - z okazji 100-lecia Policji Państwowej zbieramy materiały o policjantach z międzywojennego pow. przasnyskiego, w planach jest wystawa i publikacja;
  • po raz drugi byłam gościem w Radiu RDC w "Łosiowisku" Piotra Szymona Łosia. Tym razem rozmawialiśmy o objeździe woj. warszawskiego w 1930 r., którego dokonał prezydent II RP Ignacy Mościcki. Audycja do odsłuchania tutaj: KLIK;
  • zaplanowałam cały rok inicjatyw, jakie przygotowuję ze Stowarzyszeniem "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" - będzie coś dla ducha, dla ciała, dla umysłu :)
  • zachciało mi się zimowego spaceru w kobiecym towarzystwie śladem kapliczek i krzyży przydrożnych na polach jednorożeckich - wraz z przyjaciółką i siostrą wybrałam się więc na ponad 10-kilometrowy marsz i zauważyłam kapliczkę na ul. Leśnej w Jednorożcu, o której wcześniej nie wiedziałam;
  • pisałam monografię parafii Jednorożec oraz artykuł do "Rocznika Przasnyskiego", który wydamy latem;
  • dostałam zaproszenie na XIV Konferencję Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w czerwcu w Płocku, gdzie opowiem o... regulacji Orzyca w okresie międzywojennym!


Warto podsumować ostatnie publikacje. Na blogu w styczniu:
  • podsumowałam rok 2017, podkreślając sukcesy i niepowodzenia oraz podzieliłam się planami na 2018 r.: KLIK;
  • opisałam kult św. Stanisława Kostki w parafii Jednorożec: KLIK;
  • zaprezentowałam Powiat przasnyski. Przewodnik subiektywny z mojej regionalnej biblioteczki: KLIK.


Z kolei na stronie Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" na Facebooku, gdzie co tydzień pojawia się wpis w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ, pisałam (od ostatniego momentu, kiedy na blogu informowałam Was o tych tekstach) na następujące tematy:
[Odcinek] 18. 154. rocznica bitwy pod Żelazną 6 XI 1863 r.
19. Jak wyglądał 11 listopada 1918 r. w Jednorożcu i okolicach?
20. Wizyta Aleksandra Macieszy, prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, w Jednorożcu w 1914 r.
21. Na czym polegała zbrodnia w Starych Jabłonkach pod Ostródą?

22. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec w okresie PRL
23. Kult św. Floriana w parafii Jednorożec
24. Jak rozwijała się gmina Jednorożec w latach 70. XX w.?
25. Boże Narodzenie dawniej w Jednorożcu
26. Ks. Konstanty Lewandowski, laureat Statuetki Jednorożca 2017
27. 96. rocznica urodzin Stanisława Gosia z Lipy
28. Przedwojenny jednorożecki organista Franciszek Arczyński pionierem w Koszalinie
29. O czytelnictwie w Jednorożcu przed I wojną światową, gospodarowaniu, pasiecznictwie i rodzinie Deptułów
30. Cmentarz pierwszowojenny w Budach Rządowych


Nadal piszę też felietony do "Kuriera Przasnyskiego". Od stycznia 2018 r. artykuły z serii REGION POD LUPĄ pojawiają się w co drugim wydaniu, co jest spowodowane ograniczeniem zadań, bym mogła w najbliższym czasie skupić się na tym, co dla mnie najważniejsze. Niedługo podsumuję zimowe felietony na blogu.

Poza tym drukiem zostały wydane moje teksty:


Natomiast na moim profilu na Academia.edu, gdzie wrzucam PDFy z artykułami, umieściłam w końcu tekst, jaki drukiem wyszedł rok temu, ale ze względu na umowę z wydawnictwem dopiero teraz mógł zostać upubliczniony w Internecie: Fotografie z miejscowości Jednorożec (1914 r.) autorstwa dr. Aleksandra Macieszy jako bezcenne źródło do badań historii regionalnej, [w:] Fotografia w czasie, czas w fotografii, red. M.A. Długosz, M. Suchodolska, Lublin 2016, s. 75–101.


Ledwo się rok zaczął, a ja już mam nowe nabytki do regionalnej biblioteczki! Najpierw kupiłam dwie powieści Ilony Gołębiewskiej, których akcja dzieje się w Pniewie na Kurpiach Białych,

Źródło zdjęcia.
a już Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie umilił mi chorobę takimi wspaniałymi podarunkami!


I na koniec ważna wiadomość! W dniu, w którym piszę ten post, ogłoszono nominacje do plebiscytu "Osobowość roku 2017", organizowanego przez "Tygodnik Ostrołęcki". Zostałam nominowana w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna" na terenie powiatu przasnyskiego. Za co mnie nominowano?
 uważasz, że powinnam przejść do kolejnego etapu
 podoba Ci się to, co robię dla małej ojczyzny
 chcesz dać mi "kopa" do dalszej działalności
 wyślij sms o treści TOD.46 na numer 72355.
Dziękuję za wszystkie smsy, wsparcie, komentarze, wiadomości, spotkania. Zapraszam do grupy facebookowej CZYTELNICY BLOGA "KURPIANKA W WIELKIM ŚWIECIE", by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny planuję i co dla Was przygotowałam.

 https://www.facebook.com/groups/czytelnicyblogakurpiankawwielkimswiecie/


Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz