3 maja 2018

Zwolnieni z Teorii: EYES OPEN

Są takie inicjatywy, które wolę realizować sama, ale dotyczy to głównie badań historycznych. Wszystkie pozostałe - szczególnie społeczne - działania uwielbiam przeprowadzać w towarzystwie innych zaangażowanych osób. Podziwiam również akcje, które mają na celu zmianę otoczenia, zmianę zbiorowego postrzegania jakiejś kwestii. Dlatego odkąd w 2014 r. ruszyła olimpiada projektów społecznych Zwolnieni z Teorii wspieram całym sercem inicjatywy młodych ludzi, którzy chcą zmienić świat, zaczynając od najbliższego otoczenia. Jakże wielka była moja radość, gdy okazało się, że w w szkole, w której pracuję, znalazły się osoby gotowe wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu. Spośród trzech inicjatyw, w które zaangażowani są uczniowie "Bednarskiej", szczególnie chcę polecić jedną - EYES OPEN. Czemu? Przekonajcie się sami!

Olimpiada projektów społecznych "Zwolnieni z Teorii" to ogólnopolska wersja stypendium „Choćby Dla Własnej Przyszłości”, organizowanego przez Stowarzyszenie Social Wolves. Akcja daje możliwość uczniom szkół ponadgimnazjalnych, a także studentom, zorganizowania własnych projektów społecznych. Łączą one zmienianie świata na lepsze z pożądanym przez pracodawców zdobywaniem przez młodych praktycznego doświadczenia i kompetencji zarządzania projektami. Uczestnicy projektu mają za zadanie zidentyfikowanie problemów społecznych występujących w ich środowisku oraz znalezienie rozwiązań. W ten sposób aktywizują swoje środowisko do społecznego działania. Przez cały proces uczestników prowadzi platforma internetowa zwolnienizteorii.pl.


Z projektami w ramach olimpiady (a także jej warszawskiego poprzednika) miałam do czynienia kilkukrotnie. W szkole, w której pracuję, uczyli się twórcy dwóch projektów z IV edycji CHDWP - Prawnosprawni oraz Wytwórnia Uśmiechu: KLIK., ja sama wzięłam udział w konkursie zorganizowanym przez twórców tej drugiej inicjatywy. W 2015 r. z kolei byłam wolontariuszką podczas finału projektu "Ku chwale Wyklętych - turniej piłkarski", zrealizowanego przez zespół z Olsztyna: KLIK. Projekt został wyróżniony podczas uroczystej gali.

W tym roku moją uwagę przykuł projekt EYES OPEN. W jego organizację zaangażowani są: Julia, Maja, Michalina, Błażej, Angelika, Łukasz oraz Asia. To uczniowie i uczennice warszawskich szkół: LO nr IX im. Klementyny Hoffmanowej, LO nr XXXIV im. Miguela de Cervantesa, XL LO im. Stefana Żeromskiego i mojego I SLO "Bednarska". To wartość dodana projektu - łączy osoby z różnych środowisk, jest międzyszkolną platformą współpracy. Jednocześnie to grupa przyjaciół, którzy znają się od lat i lubią działać społecznie.

Sześcioro z siedmiorga twórców projektu wraz z mentorem, opiekującym się inicjatywą w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Projekt ma na celu pomoc młodzieży z domów dziecka we wkroczeniu w dorosłe życie. Moment ten jest dla nich trudny i często kończy się niepowodzeniem. Wiele z nich zasila szeregi grupy bezrobotnych osób. Wynika to często z niewiedzy i przekonania o braku możliwości dla takich osób. Organizatorzy pragną uświadomić społeczeństwu wagę tego problemu oraz pokazać, że niezależnie od startu każdy może osiągnąć wielki sukces.

Organizatorzy pozyskali do współpracy wielu partnerów. Opiekunem merytorycznym projektu jest Fundacja Robinson Cruzoe, która objęła inicjatywę patronatem honorowym, a zajmuje się opieką nad domami dziecka - usamodzielnianiem i wspieraniem młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Zajęcia merytoryczne przeprowadzili specjaliści z gabinetu Psycholodzy Lwowska oraz Fabryki Muzyki... Środki na wieloaspektowe działanie autorzy pozyskali z kiermaszy świątecznych zorganizowanych w swoich szkołach, z platformy crowdfundingowej oraz od sponsorów.

Posłuchaj audycji, w której współtwórcy projektu opowiadali o inicjatywie [kliknij na obrazek]:
Najważniejsza faza projektu została zrealizowana w połowie marca br. W jej ramach 50 uczestników z domów dziecka w Koszalinie i Poznaniu wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Zwiedzili wybrane miejsca w stolicy, co dostarczyło im różnych wrażeń. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach poznawczych prowadzonych na podstawie testów zawodowych przez wyspecjalizowanych psychologów oraz warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów. Spotkania zorganizowano w szkołach, w których uczą się twórcy projektu.


Ideę i działania EYES OPEN pięknie podsumowuje krótki filmik na portalu ToTeraz: KLIKAż łza w oku się kręci, gdy widzę takie działania. Projekt rzeczywiście OTWIERA OCZY, nie tylko samym uczestnikom projektu z domów dziecka, ale też odbiorcom. 

Ważnym aspektem projektu jest też reklama społeczna. Ostatnio pokazałam ją mamie. Była zachwycona pomysłowością twórców projektu, ich zaangażowaniem, chęcią działania dla innych oraz tym, że dostrzegli tak ważny, a nie zauważalny na co dzień problem. Zobaczcie sami!


Chociaż twórcy projektu nie realizowali go dla nagród, jak sami przyznają, to życzę im tego z całego serca! W czerwcu bowiem odbędzie się gala podsumowująca olimpiadę, gdzie młodzi ludzie z całej Polski będą walczyć o Złote, Srebrne i Brązowe Wilki w różnych kategoriach. Trzymam kciuki za moich ulubieńców i będę ich wspierać! I na pewno pojawię się na gali, bowiem w tym roku zaplanowano też atrakcje dla nauczycieli :)

Wpis nie jest sponsorowany. Zdjęcia dzięki uprzejmości twórców projektu EYES OPEN.

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz