6 lipca 2013

DLA STUDENTA: Jak szukać stancji / pokoju / mieszkania?
W związku z okresem poszukiwań mieszkania/pokoju/stancji przez studentów, mam kilka wskazówek dla Was :)


Zostańcie ze mną!
GDZIE SZUKAĆ OGŁOSZEŃ?
1. na uczelni – w holach umieszczono specjalne gabloty lub tablice, na których właściciele mieszkań rozwieszają ogłoszenia z ofertami;
2. od znajomych – poczta pantoflowa działa najlepiej. Ktoś się wyprowadza, ktoś szuka współlokatora – takie informacje są błyskawicznie przekazywane z ust do ust;
3. na przystankach autobusowych – właściciele kwater często rozwieszają tu ogłoszenia, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że trafimy na ofertę powieszoną tygodnie temu. Wówczas pewnie będzie już nieaktualna;
4. w lokalnej prasie – na te oferty trzeba szybko odpowiadać, bo zwykle są rozchwytywane w błyskawicznym tempie;
5. w internecie – podobnie jak z ogłoszeniami rozwieszanymi na przystankach autobusowych, często można trafić na oferty nieaktualne.
Sprawdź, czy wszystko działa, pytaj, jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz. Dobrze jest też oglądać mieszkania z towarzyszem-chłopakiem, rodzicem, znajomymi, nie tylko w sytuacji, gdy chcecie wynająć coś razem. Szczególnie dziewczęta powinny uważać przy oglądaniu mieszkań i wspomóc się kolegą, chłopakiem, aby nie mieć nieprzyjemnych sytuacji i nie okazało się, iż właściciel chce złożyć nieprzyzwoitą propozycję, by np. obniżyć koszty wynajmu. Dziewczyny, uważajcie! 
I nie szukajcie stancji/mieszkania przez agencje nieruchomości, bo te każą sobie za taką usługę słono płacić!

MIESZKANIE CZY STANCJA?
Samodzielne mieszkanie ma niemal same plusy:
1. niezależność – jeśli cenisz sobie uczucie wolności, chcesz zachowywać się jak u siebie w domu i nie być ograniczanym czyimiś zasadami – to jest kwatera dla ciebie. W mieszkaniu możesz robić, co zechcesz, m. in. wracać nad ranem, oczywiście jeśli nie przeszkadzasz za bardzo sąsiadom.
2. wyłączność na wszystkie sprzęty domowe – nie trzeba pytać, czy można skorzystać z pralki czy pożyczyć garnek
3. przestrzeń – w mieszkaniu jest więcej miejsca niż na stancji, więc w sytuacji awaryjnej jest możliwość przenocowania koleżanki czy przyjęcia większej liczby gości np. na imprezę
Samodzielne mieszkanie ma również pewną wadę. Paradoksalnie to samodzielność. Jeśli studentka mieszka sama w kawalerce, raczej nie poradzi sobie z zepsutym kranem, pękniętą rurą czy zapchanym zlewem. Podobnie, gdy większe mieszkanie wynajmuje kilka dziewczyn.

Stancja ma pewne minusy:
1. kompromisy – nie każdemu studentowi odpowiada wynajmowanie pokoju u obcej osoby i ciągłe spotykanie się z nią np. w kuchni. Dobrze, jeśli się zaprzyjaźnicie, wtedy będzie miło, jednak nie zawsze tak może być;
2. brak przestrzeni – zwykle wynajmowany pokój jest niewielkich rozmiarów;
3. ograniczenia – często zdarza się, że właściciel mieszkania nie życzy sobie urządzania imprez w pokoju czy nocowania znajomych. Niektórzy zabraniają palić papierosy w mieszkaniu i pilnują, żeby nie zużywać za dużo ciepłej wody.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
1. cena – im mniej zapłacisz za mieszkanie, tym więcej pieniędzy zostanie w twojej kieszeni na inne wydatki
2. lokalizacja – dobrze, jeśli kwatera jest położona blisko miejsc, w których będziesz najczęściej przebywał: uczelnia, apteka, sklepy, piekarnia, przystanek autobusowy, bary itp. – dzięki dobrej lokalizacji zaoszczędzisz na biletach komunikacji miejskiej
3. współlokatorzy - najlepiej mieszkać z kimś, kogo znasz. Łatwiej dogadasz się z taką osobą w błahych i poważniejszych sprawach
4. wyposażenie mieszkania – w bardzo dobrych kwaterach masz do dyspozycji przydatne sprzęty: pralkę, mikrofalówkę, dużą lodówkę, suszarkę na pranie – to istotne w codziennym życiu
5. wielkość pokoju – im większy – tym lepiej. Łatwiej utrzymać porządek, gdy wszystkie rzeczy pochowasz do szafek. Jest też miejsce, żeby przyjąć gości.
6. media – kablówka, internet, telefon stacjonarny. Nie dla każdego studenta telewizor i telefon stacjonarny są niezbędne do życia, ale obecność mediów w kwaterze świadczy o jej atrakcyjności i... o cenie. A dziś Internet to podstawa i jeśli nie masz swojego, bezprzewodowego łącza, to koniecznie szukaj oferty z Internetem w cenie lub za niewielką dopłatą
7. nieprzewidziane niespodzianki – zwróć też uwagę na niepożądane elementy uboczne mieszkania, które nie zawsze widać gołym okiem: grzyb na ścianie ładnie zakryty firanką, mrówki w kuchni, karaluchy. Będziesz mógł zrezygnować, jeśli defekt bardzo ci przeszkadza lub wynegocjować niższą cenę.
CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA O WYNAJEM?
1. dane właściciela i studenta – adres stałego zameldowania, serię i numer dowodu osobistego, pesel, itp.
2. dokładny opis wynajmowanego mieszkania – adres, powierzchnię, liczbę pokoi, wyposażenie.
3. określoną cenę czynszu i termin, do którego trzeba uregulować należność za dany miesiąc – w ten sposób zabezpieczymy się przed nieuzasadnionymi podwyżkami. Trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób będą rozliczane rachunki za gaz, wodę i prąd. W dniu odbioru kluczy zawsze trzeba spisać stan liczników gazu, wody, prądu.
Zarówno wynajmujący, jak i najemca podpisuje umowę w dwóch egzemplarzach.
Pamiętaj!  Warto się zabezpieczyć przed nieuzasadnionymi roszczeniami właściciela. W tym celu zanim się wprowadzisz, zawsze dokładnie sprawdź, jaki jest stan mieszkania i sprzętów domowych. W ten sposób właściciel nie będzie mógł obarczyć cię kosztami napraw tych sprzętów, które już przed twoim wprowadzeniem były uszkodzone. Uwaga! Zdarza się, że właściciel jest niechętny podpisywaniu umowy, bo nie chce płacić podatku. Ludzie legalnie wynajmujący przygotują bardzo dokładną umowę najmu.


Kaucja przy wynajmie mieszkania. Co to takiego?

Właściciel mieszkania może ci kazać zapłacić kaucję w wysokości miesięcznego, dwu- lub nawet trzymiesięcznego czynszu. Kaucję odda ci dopiero po twojej wyprowadzce. Jednak jeśli będzie miał uzasadnione pretensje np. o to, że zniszczyłeś domowe sprzęty lub ściany, wtedy kaucja może przepaść. Jest to forma zabezpieczenia przed lokatorami, którzy nie poczuwają się do odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Dobrze jest spisać potwierdzenie na piśmie, żeby w razie nieuczciwości właściciela mieć dowód wpłacenia kaucji.

Ceny najmu

Zwróć uwagę, czy w cenę czynszu wliczone są opłaty za wodę, prąd, gaz i inne. Właściciele czasami żądają np. 900 zł plus opłaty i nie obchodzi ich, ile osób mieszka w mieszkaniu. I tutaj zasada minimalizmu się nie sprawdza – im więcej (zgranych) osób tym lepiej – bo to oznacza niższe rachunki!
Czasami każą płacić od osoby, a nie od mieszkania. Więc zdarza się i tak, że jeśli wspólnie mieszka pięć osób, to każda z nich płaci np. po 400 zł. Do następnego! :)


2 komentarze:

 1. Fajny post! dziękuję że dzielisz się doświadczeniem i wiedzą. Jeśli chodzi o Wrocław i Kraków to bardzo ciężko jest znaleźć coś ładnego i w miarę taniego. Czasem jak oglądałam niektóre mieszkania zastanawiałam się jak ktoś może żyć w takim chlewie! te ładne mieszkania schodzą jak świeże bułeczki więc trzeba się spieszyć z decyzją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, choć czasem lepiej trochę poczekać i jeśli ma się możliwość, to warto wyczaić dobry moment, a nie brać byle co. Chyba że czas nagli :)
   Pozdrawiam!

   Usuń