16 stycznia 2014

DLA STUDENTA: organizacje studenckie i koła naukowe

koła naukowe, organizacje studenckie
Studiujesz? Super! Ale czy wykorzystujesz ten czas w pełni, by się rozwijać? Warto znaleźć czas na działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, bo tego, czego się tam nauczysz, nie dadzą Ci żadne studia, nawet najlepsze.

Zapraszam na dzisiejszy post z serii DLA STUDENTA.Nie wszystkie obowiązkowe zajęcia, oferowane na Twoim kierunku studiów, mogą być dla Ciebie zajmujące i interesujące w tym samym stopniu. Jedne polubisz bardziej, innych będziesz wręcz nie znosił. Jeśli jednak jest jakaś dziedzina, w której się specjalizujesz, warto dowiedzieć się, czy na Twoim wydziale działa koło naukowe, skupiające studentów o podobnych zainteresowaniach. Zapisując się do koła naukowego możesz poświęcić czas na to, co rzeczywiście Cię interesuje, rozwijać się w tym kierunku, a poza tym poznać wspaniałych ludzi, równie oddanych sprawie jak Ty. Możesz również wstąpić do działającej na Twojej uczelni organizacji studenckiej, łączącej ludzi o podobnych do Twoich celach, poglądach, pasjach. Jedynym wysiłkiem, jaki na Ciebie czeka, jest pogodzenie dodatkowych zainteresowań z obowiązkowym tokiem studiów.

Spotkałam się z opinią, że koło naukowe to przedsionek wiedzy. Coś w tym jest. Można traktować koło zainteresowań jak furtkę do specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny. Mój przykład? Jestem na III roku studiów, na I roku, jeszcze w Olsztynie, miałam obowiązkowe zajęcia ze średniowiecza. Od wielu lat interesowałam się tą epoką, więc po przeniesieniu się na UW zapisałam się do Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW, właśnie do Sekcji Mediewistycznej. Tutaj mogę pogłębiać swoją wiedzę, specjalizować się w konkretnych zagadnieniach dzięki akcjom organizowanym przez koło. Przykładowo, w tym roku organizujemy wraz z Muzeum Narodowym konferencję naukową, poświęconą zmysłom w średniowieczu. I już mam zagadnienie zawężone, specjalistyczne, bardzo ciekawe, które mogę zgłębić.

W kole naukowym jesteś wśród ludzi, którzy interesują się podobną tematyką, jak Ty. Dzięki temu możecie razem poszerzać wiedzę dzięki wymianie poglądów, lepszemu dostępowi do fachowej literatury naukowej czy wyjazdom plenerowym. W czasie spotkań koła naukowego członkowie i inni zainteresowani (koła naukowe i organizacje studenckie nie są hermetycznie zamknięte, pamiętaj o tym!) mogą wygłosić referat, włączyć się do dyskusji czy współtworzyć jakąś publikację, tekst, artykuł. Form działalności koła naukowego jest wiele. I myślę, że niezależnie od kierunku studiów, mogą być one podobne. Zarówno członkowie koła naukowego historycznego, jak i studenci informatyki zrzeszeni w podobnym kole, mogą wygłosić referat. Koło biologów ma możliwość wyjazdu plenerowego, podobnie jak fotografowie czy studenci historii sztuki. Każda z sekcji koła naukowego może zorganizować konferencję: uczelnianą, krajową czy nawet międzynarodową. Możesz nawet założyć własne koło naukowe! Każda uczelnia ma określone zasady powoływania do życia takich grup studenckich, jeśli znajdzie się kilkoro pasjonatów jakiegoś zajęcia, na pewno będziecie mogli stworzyć własną małą organizację.Tu zatrzymajmy się na chwilę. Koło naukowe to nie banda kujonów, którzy nie mają co robić po zajęciach. To ludzie z pasją, którzy chcą się rozwijać. Nie z każdym znajomym, niestety, możesz porozmawiać o onomastyce mieszkańców Byzantion w IV-III w. p.n.e., w kole naukowym masz już większe szanse na to, że ktoś podzieli Twoje zainteresowania, ubogaci Cię tym, co sam wie o zechce Ci przekazać. Będąc członkiem koła naukowego czy ogranizacji studenckiej na pewno nie zaniedbasz życia towarzyskiego, przecież spotkania nie odbywają się codziennie, a raz na tydzień, dwa tygodnie lub nawet rzadziej. To optymalny czas na pogodzenie zajęć na uczelni, pracy w kole naukowym i życia poza uczelnią.

Organizacje studenckie różnią się od kół naukowym tym, że są raczej bardziej nastawione na działalność społeczną, ale też pomagają w promocji wiedzy. Ich członkowie to zazwyczaj studenci różnych wydziałów, ludzie, którzy naukowo obracają się w innych kręgach, ale łączy ich jakaś pasja, chęć działania na danym polu. Cechują ich ambicja, inicjatywa, kreatywność. Niektóre z organizacji działających na twojej uczelni na pewno mogą pochwalić się długą tradycją, inne działają od kilku lat. Istnieją organizacje międzynarodowe i ograniczone do kilku uczelni bądź krajowe. Każdej warto się przyjrzeć i wybrać dla siebie odpowiednią, taką, która pozwoli Ci najlepiej się rozwijać w kierunku, do którego dążysz.Członkostwo w kołach naukowych i organizacjach studenckich ma same zalety. Pozwala rozwijać pasje. To chyba najważniejsze, tym bardziej że psychologowie podkreślają wpływ rozwoju własnych pasji i zainteresowań na życiowy sukces. Dzięki pracy w kole naukowym czy organizacji studenckiej masz szansę na znalezienie ciekawszych praktyk zawodowych i łatwiejszy do nich dostęp, bo nawet działalność w kole może być częścią zaliczenia zajęć praktycznych. Kontakt z innymi osobami sprawia, że stajemy się odważniejsi, nie boimy się wyznawać własnych poglądów, nawet jeśli jesteśmy w mniejszości. Uczymy się bronić swoich racji, ale i szanować zdanie drugiego człowieka. Ćwiczymy umiejętność występu publicznego, pozbywamy się strachu i uodparniamy się na stres. Poznajemy zasady organizacji małych i dużych imprez: spotkań, odczytów, konferencji, aukcji czy festiwali. Możemy złapać lepszy kontakt z wykładowcami, a co za tym idzie: dostęp do większej ilości lepszej literatury, pomoc w każdej chwili, miłe słowo, nawet przychylniejsze traktowanie na egzaminie i świadomość, że nie zostanie się zapomnianym, że nawet po latach będzie można poprosić swojego dawnego wykładowcę o pomoc. Przestajesz być anonimowy, otoczenie wie, że działasz w różnych organizacjach, wyróżniasz się z tłumu. A poza tym, praca w kole naukowym czy organizacji studenckiej świetnie prezentuje się w CV. Taka informacja mówi pracodawcy, że nie boisz się nowych wyzwań, jesteś otwarty na ciekawe inicjatywy i warto Ci zaufać. W kole naukowym i organizacji studenckiej zdobywasz doświadczenie, a na to przecież zwracają uwagę pracodawcy.

Koła naukowe i studenckie organizacje to także znajomości i przyjaźnie na lata. Zazwyczaj poznani na spotkaniach ludzie to osoby w różnym wieku, a więc studenci różnych roczników, czasem też doktoranci, nawet z innych uczelni w kraju i za granicą. Możesz ich podpytać o wykładowców, zaliczenia przedmiotów, poprosić o pomoc, zorganizować zagraniczny wyjazd do poznanych na konferencji studentów np. z Francji. Wykorzystaj znajomości! Praca z ludźmi w kole naukowym czy organizacji studenckiej pozostawi trwały ślad zarówno w środowisku akademickim, jak i poza uczelnią. Można powiedzieć, że działając w kołach naukowych i organizacjach studenckich, tworzysz historię swojej Alma Mater
Znasz organizacje studenckie, działające na Twojej uczelni? A może jesteś ich członkiem lub należysz do koła naukowego? Daj znać i podziel się tym, co robisz! Czekam na Twój komentarz! :)

Do następnego!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz