3 marca 2014

DLA STUDENTA: OPEN ACCESS - możesz to zrobić lepiej niż chomik
Biblioteka Otwartej Nauki i Centrum Cyfrowe ruszyły z kampanią Open Access – możesz to zrobić lepiej niż chomik, która zachęca studentów, by pomagali wykładowcom w otwieraniu swoich dorobków naukowych. Open Access (Otwarty Dostęp) to szybko zdobywająca poparcie idea, która zakłada powszechny oraz darmowy dostęp do publikacji naukowych, zwłaszcza tych finansowanych z funduszy publicznych. 

Zapraszam na krótki post o idei Open Access.

Kampania ma służyć popularyzacji idei otwartego dostępu, by dyskusja o otwartości wyszła poza krąg specjalistów (głównie bibliotekarzy). By tak się stało, studenci i wszyscy zainteresowani dostępem do publikacji, wyników badań naukowych i samych danych (bo dyskusja o otwartości nie dotyczy tylko ostatniego elementu procesu prowadzenia badań) muszą mieć jednak wiedzę na temat korzyści, jakie daje im wprowadzanie zasady Open Access. Dlatego też pomysłodawcy kampanii przygotowali materiały w prosty i przystępny sposób wyjaśniające najważniejsze kwestie związane z wdrażaniem idei Otwartego Dostępu, otwartymi kursami akademickimi (MOOC), prawem autorskim i otwartymi licencjami Creative Commons. Dzięki nim każdy może włączyć się do akcji i zacząć działać na swojej uczelni.
Dlatego też piszę o tym i ja. Jeśli chcielibyście spopularyzować ideę Open Access, mam dla Was gotowe materiały.

1. Animacja - w niespełna 2 minuty przedstawiasz zalety Open Access w komunikacji naukowej i ilustrujesz mechanizm otwartej nauki.


2. Tapety i zakładki - ustawiasz obrazek na pulpit, wrzucasz na fejsa lub używasz zakładek do książek - popularyzuje ideę.


3. Prezentacja multimedialna - pokazujesz znajomym, o co chodzi w OA i dokładnie omawiasz każdą kwestię. 


Prezentacja przygotowana w ramach kampanii na 18 slajdach w przystępny sposób opowiada o ruchu open access, o tym, czym jest otwarty dostęp jako nowoczesne narzędzie komunikacji naukowej, jakie są jego modele prawne i jakimi narzędziami technicznymi się posługuje. Wypunktowano mity, które wokół niego powstały. Celem autorów było przygotowanie przydatnego narzędzia z pomocą, którego studenci / studentki mogliby w 15 minutach wprowadzić zainteresowanych w temat open access w ramach zajęć uniwersyteckich, seminariów. Prezentacja jest opatrzona skryptem, który ma pomóc również nie czującym się zbyt pewnie, zmierzyć się z tym tematem.

Prezentację możesz zobaczyć tutaj: KLIK.


4. Rozkładana ulotka, a z drugiej strony plakat - najważniejsze informacje w jednym miejscu w przystępnej formie. A cały pakiet materiałów jest do pobrania TUTAJ. Koniecznie zajrzyj i działaj!

Źródło.


See ya!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz