22 marca 2014

KALENDARIUM HISTORII EUROPY: marzec

A dzisiaj w serii KALENDARIUM HISTORII EUROPY na warsztat idzie Wielka Brytania. Dzisiaj obchodzimy 66 rocznicę urodzin wybitnego i znanego angielskiego kompozytora, producenta i polityka. Andrew Lloyd Webber, mili Państwo!

Zapraszam!Urodził się w Londynie w 1948 r. Pierwszy raz zrobiło się o nim głośno, gdy wraz z Timem Rice'em napisali Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (1968). Musical okazał się przebojem. Późniejsze produkcje to arcydzieła! Któż nie zna kultowego tytułu Jesus Christ Superstar (1970) czy Koty (1981), o Upiorze w operze nie wspominając?! W jednej z z głównych ról w Upiorze... wystąpiła ówczesna żona Webbera – śpiewaczka Sarah Brightman. O ogromnym sukcesie i nieustannej popularności musicalu świadczy fakt, że utrzymuje się on na scenie londyńskiej bez przerwy od premiery w październiku 1986 r.!

Źródło.
Najważniejsze musicale Webbera sfilmowano, a są to:
Piosenki z tych musicali stały się światowymi przebojami. Jest wśród nich utwór "Don’t Cry for Me Argentina" z "Evity" czy piosenka "You Must Love Me", również z "Evity", która w 1997 roku zdobyła Oscara.

Jak już wcześniej wspomniałam, Webber jest też działaczem politycznym. W 1992 r. otrzymał tytuł szlachecki Sir. Pięć lat później został podniesiony do godności para dożywotniego jako Baron Lloyd-Webber z Sydmonton (miejscowości w hrabstwie Hampshire, gdzie posiada swoją letnią rezydencję). Jest członkiem Izby Lordów (Partia Konserwatywna). Kolekcjonuje też sztukę, głównie z okresu epoki wiktoriańskiej.

Nie znać Webbera to grzech! Jeśli jeszcze nie widzieliście któregoś z musicali tego wybitnego twórcy, zachęcam!

Poniżej prezentuję Wam moją ulubioną Webberowską musicalową piosenkę w różnych aranżacjach. Która podoba się Wam najbardziej? :) Moja ulubiona to wersja Nicole - ma dziewczyna skalę głosu! *_*


Do następnego! :) 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz