3 lutego 2017

REGION POD LUPĄ#6 Wizyta Mościckiego, kurpiowskie wędrówki, Wielka Wojna a przydrożne kapliczki i krzyże oraz rocznica powstania styczniowego


Uwierzycie?! Minęło już pół roku, odkąd piszę felietony dla "Kuriera Przasnyskiego". W dzisiejszym wpisie zapraszam do lektury tekstów ze stycznia. Zdradzę, dlaczego wybrałam takie a nie inne tematy i co mnie zainspirowało. 
Odc. 21. Niezapomniana wizyta I. Mościckiego
To felieton z 4 stycznia, stanowiący swego rodzaju zapowiedź dłuższego tekstu, nad którym pracuję. Planuję go opublikować w "Tece Historyka", może też w "Kranosielckim Zeszycie Historycznym", a w części dotyczącej pow. przasnyskiego na blogu. Tematyką wizyty Prezydenta RP na Mazowszu w 1930 r. zainteresowałam się kilka miesięcy temu i cały czas szukałam odpowiedniej liczby źródeł, by dowiedzieć się, jak mogła wyglądać. Wyczekujcie wieści o artykule, bo ten już niebawem!

Odc. 22. Z Kurpi Białych na pograniczne Zielonych
To podsumowanie przemyśleń, jakie narodziły się w mojej głowie podczas badań genealogicznych oraz pracy nad monografią parafii Jednorożec. Zauważyłam bowiem, że mój pradziadek i pierwszy proboszcz parafii Jednorożec przeszli ciekawą drogę - jak w tytule - z Puszczy Białej na skraj Zielonej. Zapraszam do lektury felietonu z 11 stycznia.
Odc. 23. I wojna światowa a przydrożne krzyże i kapliczki
W dniu 18 stycznia ukazał się tekst, który skraca artykuł z bloga: KLIK oraz moją prelekcję podczas promocji książki "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec", jaka miała miejsce 6 sierpnia w Chojnowie. Wersję online artykułu przeczytacie na stronie 
"Kuriera Przasnyskiego": KLIK.Odc. 24. Pamiątki wydarzeń sprzed 154 lat
W związku z przypadającą w końcu stycznia kolejną rocznicą wybuchu powstania w 1863 r. przypomniałam czytelnikom "Kuriera Przasnyskiego" o miejscach bezpośrednio związanych z insurekcją, a znajdujących się na terenie pow. przasnyskiego. Tekst został opublikowany 25 stycznia.O czym chcielibyście przeczytać w lutym? Dajcie znać w komentarzach!

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz