31 grudnia 2017

Publikacje, które polecam. (Nie tylko regionalne) nabytki z 2017 r.

Już od kilku lat systematycznie, najczęściej na koniec roku, prezentuję nabytki do regionalnej biblioteki, w jakie zaopatrzyłam się w ciągu mijających 12 miesięcy. Nie inaczej jest w tym roku i mam nadzieję, że ten spis książek, jakie mnie zainteresowały i jaki nabyłam lub otrzymałam w prezencie, okaże się dla Was pomocny. Każda książka jest bowiem krótko opisana wraz z informację, gdzie i za ile można ją kupić. A czasem nabyć za darmo! Jestem przekonana, że co najmniej jeden z wymienionych tytułów zainteresuje każdego z zaglądających na blog. Nie przedłużając, zaczynam listę polecanych publikacji, jakie zasiliły moją regionalną biblioteczkę w 2017 r.
Wpis podzieliłam na sekcje tematyczne. Zaczniemy od kwestii ogólnych związanych z I wojną światową, następnie zapraszam na Mazowsze, potem przejdziemy na Kurpie (Zielone i Białe), a następnie przez powiat przasnyski udamy się do gminy Jednorożec. Osobne kategorie stanowią czasopisma popularnonaukowe i powieści.

Oto (prawie) wszystkie książki, które zasiliły moją biblioteczkę w 2017 r. Nie ma tu tylko jednej, która została w Jednorożcu. Omyłkowo na zdjęciu znalazła się książka A. Chętnika Z nadnarwiańskich borów, o której pisałam już rok temu. W to miejsce wrzućcie opisywany niżej album Na Mazowszu i liczba nabytków będzie się zgadzać :)

1. I wojna światowa
Książki prezentowane w tej kategorii pozwolą mi lepiej zrozumieć wydarzenia tak ważne dla mojej małej ojczyzny, są też bazą do opracowania tematu bieżeństwa na północnym Mazowszu, którym, nie ukrywam, zainteresowałam się w tym roku.

A. Książkę Polacy w służbie Moskali A. Chwalby kupiłam w Gdańsku podczas wyjazdu z moimi uczniami w listopadzie. Zaczęłam gromadzić literaturę dotyczącą Wielkiej Wojny w szerszym zakresie niż tylko ten lokalny, stąd wybór tej książki. Jest dostępna w historycznych oraz naukowych stacjonarnych i internetowych księgarniach za ok. 40 zł.B. A. Chwalba, Samobójstwo Europy to pozycja, na którą czaiłam się długo. Kupiłam ją w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku - wzięłam ostatnią sztukę! Książki jeszcze nie czytałam, ale zebrała pozytywne recenzje. Kupicie ją za ok. 40-50 zł i choć to podobna cena to książki prezentowanej wyżej, to pozycja jest o wiele grubsza i obejmuje szerszy zakres tematyczny.
C. Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa to praca zbiorowa wydana w Białymstoku. Tytuł publikacji to jednocześnie hasło konkursu, jaki przeprowadzono w 2015 r. na Podlasiu. Zorganizowany został przez Stowarzyszenie OrthNet we współpracy z Anetą Prymaką- Oniszk, autorką książki Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy, którą recenzowałam na blogu: KLIK. Celem konkursu było, jak czytamy na stronie internetowej, "przywrócenie pamięci o jednym z najważniejszych wydarzeń na ziemiach Podlasia i Chełmszczyzny czasów nowożytnych, o którym mówi się, że było największym eksodusem XX w. w Europie, a które do niedawna nie istniało w oficjalnej historii Polski". Jestem w trakcie czytania książki, na którą składają się wspomnienia spisane przez potomków bieżeńców, wiersze i rysunki upamiętniające te wydarzenia itp. Zrobiła na mnie duże wrażenie! Można ją pobrać za darmo ze strony internetowej, o, tutaj: KLIK.

2. Mazowsze
A. Na Mazowszu
- obszerny album z 1964 r. - znalazłam na Alle
gro za (sic!) 4 zł. Zapewne długo jeszcze nie wiedziałabym o tej książce, w której znalazłam mnóstwo materiału o Kurpiach (w tym Białych, o których traktuje prowadzona przeze mnie i mojego kuzyna strona na Facebooku) i pow. przasnyskim. Dowiedziałam się o niej dzięki profilowi Macieja Kleczkowskiego, radnego miasta Ostrołęki. Serdecznie polecam jego stronę - wrzuca mnóstwo interesujących materiałów z przeszłości miasta oraz regionu kurpiowskiego.B. Bitwy i potyczki 1863-1864 S. Zielińskiego kupiłam na Miodobraniu Kurpiowskim w Wykrocie w sierpniu, na stoisku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Książka przedstawia walki podczas powstania styczniowego na terenie ówczesnego woj. płockiego, kosztowała ok. 20-30 zł. Do kupienia w muzeum.C. Kolejny tom "Rocznika Mazowieckiego" dostałam podczas konferencji z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, na której byłam w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Najbardziej zaciekawił mnie artykuł M. Tomczaka o pustyni kurpiowskiej. Czasopisma szukajcie na stronie wydawnictwa CeDeWu.D. Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego prof. J. Rubacha to pozycją, którą chciałam kupić już dawno temu. Udało się na Miodobraniu Kurpiowskim w Wykrocie na stanowisku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Do kupienia za 15 zł tutaj: KLIK.


3. Kurpiowszczyzna
A. Drugi tom Słownika Kurpiowszczyzny XX wieku pod red. - niestety już - śp. Stanisław Pajki ujrzał światło dzienne rok temu. Dostałam go w prezencie jako egzemplarz redaktorski (pomagałam w gromadzeniu biogramów z gm. Jednorożec) oraz autorski (w słowniku znalazł się także mój biogram, niesamowite!). To kontynuacja dzieła z 2008 r., leksykon ludzi zasłużonych dla Kurpiowszczyzny, zarówno Zielonej, jak i Białej. Znajdziecie tu mnóstwo inspirujących biografii, a książka może też pomóc przy pracach naukowych i popularnonaukowych. Pozostaje pytanie, kto będzie kontynuował dzieło S. Pajki...?
B. Dźwiękowe ścieżki pamięci. Cz. 1. Kurpie J. Sobieckiego to publikacja wydana przez Związek Kurpiów. Zakupiłam ją na Miodobraniu Kurpiowskim w Wykrocie za ok 50 zł (?). To wspomnienia i zapisy rozmów z mieszkańcami Kurpiowszczyzny, jakie Józef Sobiecki, dziennikarz związany m.in. z Radiem dla Ciebie, nagrał przez lata. Zachęcam do lektury artykułu na temat książki oraz zamówienia publikacji: KLIK.


Fot. P.Sz. Łoś.
4. Kurpie Zielone
A.
W
igilia Chętnikowska w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie w dniu 14 grudnia br. (tu relacja: KLIK) stanowiła doskonałą okazję do regionalnych spotkań, ale też była impulsem do zakupu kilku książek. Podczas wigilii odbyła się promocja zbiorowego opracowania nt. Adama Chętnika, wybitnego znawcy i piewcy Kurpiowszczyzny. Nie mogłam nie kupić publikacji, skoro już byłam w siedzibie wydawcy. Przy okazji zaopatrzyłam się w Wspomnienia z okupacji A. Chętnika, wydane w 2014 r. (czaiłam się na nie już od jakiegoś czasu), a także niewielką, ale jakże interesującą książeczkę o legendarnym boju na Kopańskim Moście. Za wszystkie trzy pozycje zapłaciłam 60 zł. Do kupienia oczywiście w MHPRL.


B. Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej prof. Mariana Pokropka to rozszerzona wersja jego opracowania z połowy XX w., wydana przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w pięknej szacie graficznej. Publikację dostałam jako prezent od Marii Samsel, dyrektora placówki. W publikacji przedstawiono wszystkie typy obiektów budownictwa drewnianego w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Mamy tu opis organizacji pracy przy budowie, szczegóły techniczne i konstrukcyjne. Monografia ukazuje też przemiany sztuki budowniczej Kurpiów na przestrzeni lat. Publikacja zwiera 262 strony, 128 fotografii, 60 rysunków, bibliografię, wykaz skrótów, została opatrzona przypisami. A w bibliografii jest moja kapliczkowa książka, co za wyróżnienie! :) Dzieło prof. M. Pokropka to kompendium wiedzy o budownictwie Puszczy Zielonej, pozycja obowiązkowa na półce każdego miłośnika regionu. Książkę można kupić w muzeum za 75 zł, tu link: KLIK.5. Kurpie Białe
A. Latem Wydawnictwo Aleksander z Pułtuska sprawiło mi niemałą niespodziankę, przesyłając mi w prezencie trzy książki dotyczące gmin kurpiowskiej Puszczy Białej. Na mojej regionalnej półeczce znalazły się: Gmina Zatory. Mazowsze z kurpiowską duszą, Gmina Rząśnik. Na skraju Puszczy Białej oraz Gmina Obryte. Serce Kurpi Białych. Każda to praca zbiorowa, kosztuje 30 zł i wyróżnia się na tle innych prac. Opracowania są starannie przygotowane i przemyślane, prezentują w ciekawy sposób najważniejsze wydarzenia z przeszłości, krajobraz kulturowo-przyrodniczy oraz współczesne oblicze tych trzech gmin. Serdecznie polecam! Książki można zamówić ze strony wydawnictwa: KLIK.B. Od znajomego z Brańszczyka otrzymałam w prezencie dwutomową Kronikę Parafii Brańszczyk. Pierwsza część to głównie zbiór źródeł do dziejów parafii, druga - to opracowania. Razem stanowią wspaniały materiał do poznania historii tej parafii. 6. Powiat przasnyski
A.
 Siostra Donata Koska w 2017 r. wydała monumentalną pozycję - monografię klasztoru klarysek-kapucynek z Przasnysza. Książka jest wyjątkowa, to wieloletnia praca o wielkim znaczeniu nie tylko dla historii klasztoru i miasta, pozycja naukowa, ale napisana przystępnym językiem. Zadziwia ogrom pracy, jaki zakonnica musiała włożyć, by stworzyć tak obszerną i ciekawą pracę. Wystarczy spojrzeć na spis treści: KLIK (tu również informacje nt. możliwości nabycia publikacji) - robi wrażenie! Warto mieć w swojej biblioteczce tę książkę. Mam nadzieję, że moja monografia parafii Jednorożec zostanie równie dobrze przyjęta co książka s. Donaty i równie ciekawie i dokładnie przybliży historię.B. 590. rocznica nadania praw miejskich Przasnyszowi, przypadająca w 2017 r., stała się pretekstem do stworzenia wystawy "Z kart historii Przasnysza", opisującej dzieje miasta, zlokalizowanej w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. W ramach prowadzonych działań przygotowano katalog wystawy, a umieszczone w nim artykuły zostały zaprezentowane w formie referatów na konferencji w dniu 1 grudnia w muzeum. To dobre opracowanie wybranych zagadnień z historii Przasnysza i powiatu. Publikacja jest bezpłatna i można się w nią zaopatrzyć w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

C. W 2017 r. Spółdzielnia Mleczarska w Chorzelach obchodziła 70-lecie istnienia. Towarzystwo Przyjaciół Chorzel ogłosiło konkurs na wspomnienia związane z instytucją, a nadesłane prace wydało w formie książeczki. Cienka, ale bardzo ciekawa, do kupienia w TPCh za ok. 10 zł (?). Polecam: Droga Mleczna. Historie o SM "Mazowsze" w 70-lecie istnienia. Kontakt z wydawcą najlepiej przez Facebook: KLIK.7. Gmina Jednorożec
A.
Powstanie styczniowe na Ziemi Jednorożeckiej Zbigniewa Lorenca to kolejna pozycja książkowa wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej. Zanim ją dostałam w prezencie od Autora, już znałam jej treść. Jak to możliwe? Byłam redaktorem i korektorem książki :) To rzetelne opracowanie o charakterze popularnonaukowym, prezentujące zryw 1863 r. nie tylko w gminie Jednorożec, ale szerzej, na tle wydarzeń północnomazowieckich. W sprawie nabycia najlepiej dzwonić bezpośrednio do Prezesa S"PZJ" Krzysztofa Iwulskiego: tel. 508 000 038. Do nabycia też w księgarni w Jednorożcu.


B. Jednorożec. Powrót do przeszłości to wspomnienia Mariana Deptuły (ur. 1948 r.), pochodzącego z Jednorożca, a mieszkającego i działającego w Żywcu. Prostym językiem, z elementami gwary, snuje swoją opowieść o Jednorożcu w latach 50. XX w. Bardzo polecam! Książkę można nabyć u Teresy Wojciechowskiej (bibliotekarka w Publicznym Gimnazjum im. św. S. Kostki w Jednorożcu) za 20 zł. 8. Czasopisma
A. "Rocznik Przasnyski" to czasopismo naukowo-kulturalno-artystyczne, wydawane od 2014 r. przez Towarzystwo Ziemi Przasnyskiej i Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Szerzej o wydawnictwie napisałam na naszej stronie internetowej: KLIK. Naszej, bowiem jestem członkiem Redakcji oraz od 2015 r. autorką artykułów. Dlatego też wiem, jak ciekawe i różnorodne teksty ukazują się co roku w tym periodyku. Spisy treści wszystkich czterech dotychczas wydanych numerów znajdują się na powyżej linkowanej stronie internetowej. Czasopismo można nabyć w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Tom kosztuje ok. 30 zł.Fot. E. Łukasiak.

B. "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny", wydawany od 2010 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, to cykliczne wydawnictwo materiałów o charakterze popularnonaukowym, czasem naukowym. Dawno już Redakcja wyszła poza gm. Krasnosielc i czasopismo tylko z nazwy jest krasnosielckie. Od 1,5 roku publikuję w nim swoje teksty, głównie o gm. Jednorożec. Znajdziecie tu mnóstwo interesujących materiałów z szeroko pojętego Mazowsza (i nie tylko), nierzadko przygotowanych przez pasjonatów-amatorów, co nie umniejsza ich wartości, a pokazuje, że zainteresowanie historią może być powszechne, a ci, którzy się tym charakteryzują, mają naturalną chęć do dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Wszystkie dotychczas wydane numery można pobrać za darmo ze strony internetowej: KLIK.9. Powieści
O Cyrografie Jerzego Woźniaka obszernie pisałam w recenzji na blogu: KLIK. Tu podkreślę tylko, że to książka, którą należy przeczytać. Najlepiej w pakiecie z poprzednim dziełem Jurka, czyli "Mazurem", o którym pisałam 2 lata temu: KLIK. Bardzo polecam!

Serdecznie zapraszam do zajrzenia do innych postów o podobnej tematyce, oznaczonych tagiem "regionalna biblioteczka" (do odnalezienia w chmurze tagów na dole strony). Może któraś z wymienionych tam książek Was interesuje?

Jestem ciekawa, jak podobają się Wam moje nabytki z 2017 r. Jest ich mniej niż w zeszłym roku, ale są równie ciekawe :) Bardzo się ucieszę, jeśli podzielicie się w komentarzach informacjami na temat interesujących publikacji, jakie czytaliście lub kupiliście w mijającym roku. Lubię czerpać inspiracje z otaczającego mnie świata i jestem pewna, że Wasze polecenia mogą mi się przydać :)

Do następnego!

PS. Wiecie, że to już 400. post na blogu!?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz