6 października 2018

Wrzesień 2018 r. Co słychać u Kurpianki?

Wrzesień! Od lat funkcjonuję w systemie rok szkolny/akademicki - wakacje - najpierw jako uczennica, potem studentka, teraz nauczycielka. Jak więc poradziłam sobie z przejściem z błogiego lenistwa, jak można postrzegać wakacje nauczycielki, do pracy we wrześniu? Myślę, że dobrze. A pracy jest mnóstwo. Poza tą zawodową, jak dobrze wiecie, zajmuję się historią regionalną, piszę dużo tekstów (np. do prasy, ale i artykułów naukowych i popularnonaukowych), prowadzę prace redaktorskie i korektorskie... 

Dużo się działo we wrześniu. Nie wszystko, ale część mogę Wam pokazać. Zapraszam na podsumowanie pierwszego jesiennego miesiąca roku 2018.We wrześniu:
 • sporo czasu spędziłam w archiwach i bibliotekach - taki już urok mojej regionalnej działalności, co bardzo lubię!

 • zintensyfikowałam prace nad historią policji w międzywojennym pow. przasnyskim - byłam na spotkaniu dotyczącym dziejów tej formacji w II RP oraz spotkałam się w Przasnyszu z komendantem Tomaszem Łysiakiem - działamy!

  • wzięłam udział w I Kongresie Historycznych Miejscowości Mazowsza, podczas którego - oprócz zawarcia nowych znajomości - bardzo się zainspirowałam, by działać skuteczniej, lepiej, ciekawiej w ramach historii regionalnej!

  We wrześniu na blogu:

  • podsumowałam sierpień: KLIK;
  • opowiedziałam o kolejce wąskotorowej na terenie gm. Jednorożec - jej budowie w czasie I wojny światowej i funkcjonowaniu przez lata: KLIK.
  Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pisałam o:
  • jednostkach OSP z gm. Jednorożec: KLIK;
  • najciekawszych historiach związanych z powstaniem albo funkcjonowaniem przydrożnych figur, kapliczek i krzyży: KLIK;
  • misjach świętych w parafii Jednorożec na przestrzeni lat: KLIK;
  • kolejce wąskotorowej w gm. Jednorożec (linkowałam post wyżej);
  • badaniach etnograficznych w Jednorożcu w latach 60. XX w.: KLIK.
  Udostępniłam online mój artykuł z pracy zbiorowej Kurpiowszczyzna. Kultura, historia, gospodarka, wydanej przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe. Tekst nosi tytuł Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w parafii pw. św. Floriana w Jednorożcu w latach 1934–1939 na tle parafii kurpiowskichKLIK. Jest polską wersją artykułu, jaki ukazał się w ostatnich "Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego".

  Na koniec zachęcam do włączenia się w inicjatywę, jaką zaproponowałam Stowarzyszeniu "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". TWORZYMY ARCHIWUM SPOŁECZNE! Chcemy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. 


  Tradycyjnie już zapraszam do grupy facebookowej CZYTELNICY BLOGA "KURPIANKA W WIELKIM ŚWIECIE", by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny planuję i co dla Was przygotowałam. By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz