7 września 2018

Sierpień 2018 r. Co słychać u Kurpianki?

Od ponad miesiąca nie pisałam nic na blogu! To niewybaczalne! A może jednak? Zobaczcie, co mnie tak pochłaniało w ostatnim miesiącu wakacji 2018 r.

Przy okazji - muszę niedługo zmienić zdjęcie przewodnie serii podsumowań, bo już dawno tak nie wyglądam.. ;)

W sierpniu:
  • zawiesiliśmy tegoroczny cykl "Pikników z kapliczką w tle" - w zaplanowanym terminie 25 sierpnia (sobota) plany pokrzyżowała nam pogoda. Dlatego zapraszam w niedzielę 9 września - ruszamy o 11:00 z Placu św. Floriana w Jednorożcu i kierujemy się do Parciak!

  • 11 sierpnia, w dniu 90-lecia OSP Lipa i odpustu, odsłoniłam plenerową wystawę zdjęć historycznych dotyczących wsi Lipa i okolic - efekt pracy sekcji historycznej i wydawniczej Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Byłam bardzo zaangażowana w prace, i ze względu na zainteresowanie historią regionalną, i na członkostwo w organizacji, ale też z powodu tego, że moja mama i jej przodkowie pochodzą z Lipy i okolic. Z tego powodu byłą to dla mnie bardzo emocjonująca przygoda. Byłam główną odpowiedzialną za wystawę, szczególnie wspierali mnie: grafik Rafał Szewczak i prezes S"PZJ" Krzysztof Iwulski. W dniu odsłonięcia wystawy Krzysztof Iwulski zabrał głos, przedstawiając idee, jakie nam przyświecały przy realizacji tej inicjatywy, a następnie ja krótko opowiedziałam zebranym w kościele o procesie tworzenia wystawy. Podziękowałam osobom, które w różny sposób pomogły w realizacji naszych planów, szczególnie tym, którzy przekazali zdjęcia z rodzinnych zbiorów lub swoich kolekcji. Na 7 tablicach zaprezentowaliśmy fotografie ułożone tematycznie. Pierwsza tablica poświęcona jest parafii Święte Miejsce, szczególnie wsi Lipa i tutejszej kaplicy, następne trzy to prezentacja zdjęć szkolnych i przedszkolnych. Tablica piąta ilustruje wybrane momenty z historii OSP Lipa, szóstą zatytułowaliśmy "Mieszkańcy", a siódma to zdjęcia, których nie udało nam się przyporządkować do określonych wcześniej kategorii i stanowią "Różności". Na 7 tablicach prezentujemy wybrane momenty z historii miejscowości Lipa i jej okolic - ważne miejsca, postacie i wydarzenia, zdjęcia związane z życiem gospodarczym, społecznym, politycznym, kulturalnym czy religijnym. Ósma tablica to podsumowanie 11-letniej działalności stowarzyszenia. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem pomimo niesprzyjającej pogody, jaka panowała w dniu jej odsłonięcia. Planujemy plenerowe wystawy w innych miejscowościach gminy Jednorożec, bo to wspaniała inicjatywa, warta kontynuacji. Wystawa w Lipie, podobnie jak ta odsłonięta w Jednorożcu rok temu, ma charakter stały. Można ją obejrzeć w dowolnym momencie. Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, oto link do plansz ze zdjęciami online: KLIK
Twórcy wystawy (sekcja historyczna i wydawnicza S"PZJ"), od lewej: Zbigniew Lorenc, Teresa Wojciechowska, sołtys sołectwa Lipa Janusz Więcej (który ma niesamowitą wiedzę i pamięć i bardzo nam pomógł), Maria Weronika Kmoch, Krzysztof Iwulski, Rafał Szewczak. Fot. Katarzyna Goś-Wilga, 11 VIII 2018 r.

Fot. Katarzyna Goś-Wilga, 11 VIII 2018 r.

Fot. Katarzyna Goś-Wilga, 11 VIII 2018 r.

W sierpniu na blogu:
  • podsumowałam lipiec: KLIK;
  • przypomniałam - z okazji odpustu w Lipie - historię sprzed 31 lat, kiedy mieszkańcy tej wsi i okolic budowali kaplicę filialną: KLIK;
  • opowiedziałam o oddziale AK "Łowcy" oraz bitwie pod Szlą z 1944 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pisałam o:
  • żniwach (przypominając post sprzed roku): KLIK;
  • kościele w Lipie (post linkowałam wyżej);
  • korzyściach z badania starych map: KLIK;
  • wystawie z Lipy w wersji online (linkowanej wyżej).

W "Tygodniku Przasnyskim" ukazał się artykuł na temat mojego wakacyjnego (i nie tylko) odpoczynku vel pracy w archiwach. Dziękuję Michałowi Wiśnickiemu!

Udostępniłam online mój artykuł z tegorocznego numeru czasopisma regionalnego "Kurpie". Napisałam o pochodzeniu nazwy miejscowości Jednorożec: KLIK.

Tradycyjnie już zapraszam do grupy facebookowej CZYTELNICY BLOGA "KURPIANKA W WIELKIM ŚWIECIE", by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny planuję i co dla Was przygotowałam. By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.


Do następnego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz