1 listopada 2019

Podsumowania czas... Październik 2019 r.

Jesień już w pełni. Październik przeleciał mi bardzo szybko, a tempo przyśpieszyło szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Końcówka była najbardziej ekscytująca, co nie znaczy, że wcześniej niewiele się działo. Zapraszam na podsumowanie minionego miesiąca.
W październiku:

Na blogu napisałam:

 • podsumowanie września: KLIK
 • cz. 1. historii przasnyskich Żydów (do 1866 r.): KLIK
 • recenzję powieści Jerzego Woźniaka Fatum: KLIK
 • cz. 2 historii przasnyskiego sztetla (1867-1918): KLIK
 • cz. 3 historii społeczności żydowskiej w Przasnyszu (okres międzywojenny): KLIKNa fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • ustroju gminy Jednorożec między reformą samorządową w 1867 r. a I wojną światową: KLIK
 • sympatiach politycznych i wyborach parlamentarnych w gm. Jednorożec w okresie międzywojennym: KLIK
 • budowie szkoły powszechnej w Jednorożcu przed II wojną światową: KLIK
 • znaczeniu młyna we wsi: KLIK

Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
 • wzięłam udział w nagraniu promującym Fatum, nową powieść Jerzego Woźniaka: KLIK


 • uczestniczyłam w III Kongresie Archiwów Społecznych, gdzie doskonaliłam umiejętności i zdobywałam wiedzę, by jak najlepiej działać w związku z zapoczątkowanym rok temu projektem stworzenia #archiwumspołecznewgminiejednorożec. Miło było się spotkać z innymi zainteresowanymi tematem - szczególnie z tymi, z którymi znałam się dotąd tylko internetowo;

 • wzięłam udział w objeździe po subregionie ostrołęckim pod hasłem "Z wizytą u siebie" w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej, realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. To był weekend pełen pozytywnej energii, inspiracji i dobrych praktyk, a także czas na zawarcie nowych znajomości i dobrą zabawę! 
  Zaczęliśmy od Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w piątek od oficjalnej gali okraszonej muzyką kurpiowską w nowych aranżacjach, nagrodzeniem wyróżniających się społeczników na Mazowszu oraz potańcówką i rozmowami w kuluarachNastępnego dnia byliśmy w Przasnyszu, gdzie ugościła nas Pracownia Batiku Mamut, Jednorożcu (Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”), Chorzelach (Towarzystwo Przyjaciół Chorzel) oraz Bandysiach (Kontynuatorki Tradycji, Kapela Sobotnie Granie, Kapela Miód na Serce). W niedzielę wybraliśmy się do Ostrowi Mazowieckiej (Jatki - Ostrów Mazowiecka, Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej) oraz Makowa Mazowieckiego, gdzie zwiedziliśmy Miejski Dom Kultury w Makowie Mazowieckim oraz Centrum Dialogu Kulturowego "Dom Wesołka". Wystąpiłam w podwójnej roli - jako uczestniczka objazdu oraz jako gospodyni w Jednorożcu. Tylu emocji i niesamowitych chwil nie doświadczyłam już dawno! Wyjazd na długo zostanie w mej pamięci. Dał mi znajomość z ludźmi tak samo zakręconymi na punkcie małej ojczyzny jak ja i ogromną dawkę inspiracji do dalszego działania dla regionu <3 Poniżej tylko fotorelacja z Jednorożca, a zdjęcia z innych miejsc możecie zobaczyć w albumie na Facebooku: KLIK;
 • wygłosiłam referat pt. Rewolucja 1905 r. na Północnym Mazowszu i jej następstwa na konferencji naukowej "Drogi do wolności" zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Tekst pokonferencyjny ukaże się w 2020 r. w siódmym tomie "Rocznika Przasnyskiego";


Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! 

🚨🚨🚨 Szukamy 📜starych dokumentów 🎞 nagrań 📖 książek 📰 gazet 📖 notatek 📝 listów ✉️ zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków 🚨🚨🚨 ❓❓❓A konkretniej❓❓❓ Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... 🙂 Jak się z nami skontaktować? 
 • 📸 Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl ✅ 
 • 🖼 Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu ✅ 
 • 📰 Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach ✅ 
 • 📖 Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu ✅ 
Jak widać, możliwości jest wiele! Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń, spotkaj się. 👌 

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!Jak minął Wam październik? Podzielcie się sukcesami, miłymi chwilami, inspiracjami :) 

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz