7 lutego 2020

Podsumowań czas. Styczeń 2020 r.

Styczeń minął tak szybko, że nawet go nie zauważyłam. Na początku roku powtarzałam sobie, że tylko 5 tygodni do ferii, że jeszcze trochę... Nie odpoczęłam wystarczająco w przerwę świąteczno-noworoczną, więc w Nowy Rok weszłam zmęczona, przytłoczona dodatkowo końcowosemestralnymi sprawami w szkole. Niemniej nie było tak trudno, jak początkowo sądziłam. Patrząc na poniższe podsumowanie, można nawet powiedzieć, że to był intensywny, ale fajny miesiąc. Zapraszam do lektury!


W styczniu:

Na blogu napisałam:
 • podsumowanie grudnia 2019 r.: KLIK;
 • podsumowanie całego roku 2019: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • działaniach S"PZJ" w 2019 r.: KLIK;
 • hodowli owiec w gm. Jednorożec do II wojny światowej: KLIK;
 • obróbce owczej wełny w Jednorożcu i okolicach do 1939 r.: KLIK;
 • uprawie i obróbce lnu oraz konopi: KLIK.


Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
 • uczestniczyłam w świąteczno-noworocznym spotkaniu Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Podsumowaliśmy 2019 r., rozmawialiśmy o planach na kolejny rok działalności. Miałam okazję opowiedzieć o rozwoju archiwum społecznego;

 • uzupełniłam post na blogu o KGW w Jednorożcu: KLIK;
 • gromadziłam materiały do archiwum społecznego - od jednego z mieszkańców Jednorożca dostałam 2 kartony pamiątek po jego mamie!
 • w ramach Fakultetów 2.0, o których już wspomniałam, prowadziłam zajęcia o genealogiiZ grupą chłopców (ciekawe, dlaczego tylko chłopcy...) szukaliśmy naszych przodków, korzystając z dostępnych w Internecie baz danych, metrykaliow, map, serwisów. Dobrze było dzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami, dać się poznać od innej, nieszkolnej strony!


 • został opublikowany film podsumowujący październikowy objazd po subregionie ostrołęckim "Z wizytą u siebie" w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej - w nagraniu opowiadam o działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Film można obejrzeć, klikając na poniższy screen.


Już ostatnio podawałam WIADOMOŚĆ ROKU, ale powtórzę: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem". Publikacja pojawi się w pierwszej połowie 2020 r.


Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami!  Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Jak się z nami skontaktować? 
 • Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl 
 • Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu 
 • Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach 
 • Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu.
Jak widać, możliwości jest wiele! Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń, spotkaj się. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej w 2020 r., zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.

  Zaczęłam już ferie zimowe. Nie mogę się doczekać, aż wyśpię się porządnie i zajmę się tym, co mnie najbardziej pociąga - historią regionalną w różnym wydaniu! Przede mną tyle ciekawych zajęć przez 2 tygodnie. A potem powrót do szkoły, ale, mam nadzieję, z siłą i nowymi pomysłami. Życzę Wam udanych ferii, a jeśli te już za Wami, to energii do działania!

  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz