1 stycznia 2020

Podsumowania czas... Grudzień 2019 r.

Za nami ostatni miesiąc roku 2019. Nie podsumowuję jeszcze całego roku, bo na to za wcześnie. Zapraszam na "spowiedź" / pamiętnik z ostatnich 4 tygodni. W grudniu:


Na blogu napisałam:
 • podsumowanie listopada: KLIK
 • cz. 3 historii Policji Państwowej w pow. przasnyskim w latach 1919-1939 - etos, wartości, codzienna służba: KLIK;
 • cz. 4 historii PP w Przasnyskiem w okresie międzywojennym - życie społeczno-kulturalne, odpoczynek, święta: KLIK;
 • artykuł o nastrojach w Przasnyskiem w związku z Aktem 5 Listopada i obecnością Legionów Polskich od 10916 r.: KLIK;
 • cz. 5 dziejów PP w Przasnyskiem w międzywojniu - życie prywatne i rodzinne: KLIK;
 • cz. 6 policyjnej serii - losy policjantów z powiatu przasnyskiego w czasie II wojny światowej: KLIK;
 • podsumowanie nabytków do regionalnej biblioteczki w 2019 r.: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • kapuście w jadłospisie mieszkańców regionu na podstawie wspomnień z Jednorożca: KLIK;
 • franciszkanie Bronisławie Gosiu z Lipy: KLIK;
 • basetli (marynie) z Dynaku - jednej z ostatnich tego typu oryginalnych instrumentów na Kurpiach Zielonych: KLIK;
 • stosunku mieszkańców Jednorożca i powiatu przasnyskiego do legionistów w czasie I wojny światowej: KLIK;
 • fachu stolarskim na przykładzie mojej rodziny: KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską?
 • zostałam wyróżniona Nagrodą Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej za Społeczne  Działania Twórcze w subregionie ostrołęckim. W uzasadnieniu kapituła z Mazowieckego Instytutu Kultury napisała, że jest to nagroda za aktywność obywatelską, pasję badawczą i siłę sprawcząPozostali nagrodzeni to: Joanna Turek (Wolkowe/Warszawa), Tomasz Jakubowski (Przasnysz), Olga Stopińska wraz z Bronisławą Świder, Antoniną Deptuła i Marianną Kutą (Bandysie), Dominika Potomska i Paweł Pecura (Ostrów Mazowiecka), Katarzyna Huzarska (Stowarzyszenie Trójwiejska z Gdańska). Dyplom otrzymała też Karolina Kuta z Kontynuatorek Tradycji (Bandysie).
  Spotkanie w Mazowieckim Instytucie Kultury zorganizowano w okresie przedświątecznym, a odbyło się w kameralnym gronie i w niezwykle ciepłej atmosferze. Po wręczeniu nagród i pamiątkowej sesji fotograficznej rozmawiano o wsparciu laureatów nagrody, którzy są liderami aktywności społecznej opartej na kulturze, oraz o planach na przyszły rok. • pisałam artykuły do czasopism regionalnych, wprowadzałam poprawki i uzupełnienia do #monografiaparafiijednorożec;
 • redagowałam "Głos Gminy Jednorożec", do którego napisałam też artykuły;
 • wzięłam udział w posiedzeniu Rady Dziedzictwa Regionalnego w Przasnyszu;
 • współprowadziłam prezentację "Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego" na spotkaniu w Drążdżewie, gdzie nie zabrakło wielu pasjonatów i pasjonatek (lokalnej) historii oraz... genealogii genetycznej;

 • poprowadziłam spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" - pokaz filmu S. Lesińskiego, jednorożeckiego emigranta do USA, który w 1967 r. nakręcił film z pobytu w Polsce. Był czas na wspomnienia i rozmowy.


Już ostatnio podawałam WIADOMOŚĆ ROKU, ale powtórzę: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem". Publikacja pojawi się w pierwszej połowie 2020 r.
Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! 

Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Jak się z nami skontaktować? 
 • Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl 
 • Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu 
 • Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach 
 • Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu.
Jak widać, możliwości jest wiele! Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń, spotkaj się. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej w 2020 r., zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.  Jak minął Wam grudzień? Dla mnie zamknięcie roku było trudne, ale podołałam. Teraz (jeszcze) czas na odpoczynek, podsumowanie 2019 r. oraz planowanie najbliższych 12 miesięcy. Rok 2020 będzie ważnym, ale i emocjonującym bardzo pozytywnie! :)

  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz