1 grudnia 2019

Podsumowania czas... Listopad 2019 r.

Minął przedostatni miesiąc 2019 r. Zbliża się czas podsumowań, ale zanim przyjrzymy się wszystkim 12 miesiącom, czas na podsumowanie listopada. Zapraszam.W listopadzie:

Na blogu napisałam:
 • podsumowanie października: KLIK
 • artykuł o obchodach rocznicy odzyskania niepodległości w czasie II RP w Przasnyszu: KLIK;
 • cz. 4 dziejów przasnyskich Żydów, dotyczącą II wojny światowej: KLIK
 • cz. 1 historii Policji Państwowej w pow. przasnyskim w latach 1919-1939 - sprawy ogólne, organizacja w kraju: KLIK;
 • cz. 2 historii PP w Przasnyskiem w okresie międzywojennym - organizacja w regionie, wyposażenie, wyszkolenie: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • zestawieniach WCZORAJ I DZIŚ na przykładzie gminy Jednorożec - jak zmieniała się nasza mała ojczyzna na zdjęciach: KLIK;
 • malónie, czyli dyni i jej miejscu w kurpiowskiej kuchni: KLIK;
 • leśnikach z Przejm, Romualdzie i Antonim Łosiach: KLIK;
 • największej kapliczce przydrożnej w Jednorożcu: KLIK.


Co z pracą naukowo-popularyzatorską?

 • uczestniczyłam w wernisażu wystawy "Na posterunku. Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919-1939", podczas którego wygłosiłam krótki referat na temat tej formacji w Przasnyskiem w okresie międzywojennym. Otrzymałam specjalne podziękowanie od komendanta PP w Przasnyszu, ins. Tomasza Łysiaka, spiritus movens wszelkich działań związanych ze stuleciem PP w powiecie przasnyskim. Wystawa dostępna w Muzeum Historycznym w Przasnyszu do końca 2019 r. W katalogu wystawy wydrukowano rys historyczny policji w Przasnyskiem w latach 1919-1939 mojego autorstwa. Do końca roku udostępnię do pobrania erratę do publikacji, bowiem wydrukowano wersję bez korekty. To była okazja do kilku wspaniałych rozmów i spotkań z potomkami policjantów służących przed wojną w Jednorożcu. Pozyskaliśmy od nich pamiątki do #archiwumspołecznewgminiejednorożec. Wymiernym następstwem zakończenia prac nad historią PP w Przasnyskiem jest seria wpisów na blogu. Co tydzień do końca roku 2019, czyli jubileuszowego dla policji, będzie się pojawiać wpis na temat historii policji w naszym powiecie przed II wojną światową. Dwa już opublikowałam; • wypuściłam w świat kolejny "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny" jako jego redaktorka - jest dostępny online: KLIK;
 • przeprowadziłam dwuczęściową transmisję na żywo na Facebooku, gdzie mówiłam o aktualnościach, odpowiadałam na pytania itp.: KLIK oraz KLIK;
 • wzięłam udział w gali podsumowującej Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 i odebrałam wyróżnienie dla Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" za wystawę plenerową zdjęć historycznych w Parciakach. Jesteśmy jednym z 5 podmiotów nagrodzonych w województwie mazowieckim. Jestem taka dumna, że działania SPZJ, w które jestem zaangażowana, są doceniane i że byłam na tyle zdeterminowana, że zgłosiłam nasze projekty do EDD. Chciałam, byśmy się znaleźli w mazowieckim katalogu wydarzeń, by było o nas słychać, by ewentualni zainteresowani pojawili się na naszych projektach. Nie liczyłam na wyróżnienia, nie wiedziałam nawet, że jakieś są przyznawane. A tu pierwszy raz na EDD i od razu nagroda. Na gali byłam z 4 osobami z SPZJ - wspólnie cieszyliśmy się z sukcesu;

Na koniec zostawiam WIADOMOŚĆ ROKU: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem". Publikacja pojawi się w pierwszej połowie 2020 r.

Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! 

🚨🚨🚨 Szukamy 📜starych dokumentów 🎞 nagrań 📖 książek 📰 gazet 📖 notatek 📝 listów ✉️ zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków 🚨🚨🚨 ❓❓❓A konkretniej❓❓❓ Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... 🙂 Jak się z nami skontaktować? 
 • 📸 Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl ✅ 
 • 🖼 Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu ✅ 
 • 📰 Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach ✅ 
 • 📖 Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu ✅ 
Jak widać, możliwości jest wiele! Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń, spotkaj się. 👌 

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!


  Jak minął Wam listopad? Generalnie miesiąc miałam niezły z mrożącą krew w żyłach końcówką. Ale wciąż do przodu, wbrew wszystkiemu... Myślmy pozytywnie! Jeszcze jest miesiąc na realizację planów na 2019 r., jeśli działacie w rozliczeniu rocznym.

  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz