29 grudnia 2021

Co nowego w regionalnej biblioteczce? Podsumowanie 2021 r.

Zapraszam na wpis z serii #regionalnabiblioteczka. Prezentuję książki i czasopisma, które kupiłam, dostałam w prezencie lub sama współtworzyłam i otrzymałam egzemplarz autorski. Zawsze liczę na to, że taki przegląd pomoże zainteresowanym uzupełnić zbiory oraz zachęci niezdecydowanych do nabycia ciekawych pozycji. Każdą z publikacji krótko opisałam  skąd ją mam i jak ją nabyć. Zapraszam!


Listę uporządkowałam tematycznie na kategorie. Pomaga mi to przygotować wpis i nie zapomnieć o żadnej z książek. Większość zdjęć okładek to jednocześnie linki do stron, gdzie znajdziecie informacje o możliwości nabycia danej pozycji. Zdjęcia najczęściej pochodzą ze stron wydawców, ewentualnie, jeśli książka jest ukazana na czerwonym tle, to zdjęcie zrobiłam samodzielnie. Kolejność publikacji w ramach danej kategorii jest przypadkowa.1. Kurpie Zielone
A. Pokochaj Kurpie, przewodnik dwujęzyczny polsko-angielski
Publikacja została wydana przez LGD "Kurpsie Razem". Książkę zakupiłam u wydawcy, tam też jej szukajcie. Jest też audiobook.


B. Kurpie (album fotograficzny)
Został wydany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. A. Kopcia w Baranowie i Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne w ramach konkursu ogłoszonego przez LGD "Kurpsie Razem". Publikację można nabyć u wydawcy. Ja otrzymałam ją w prezecie.


C. Kapliczki kurpiowskie w twórczości Teresy Piórkowskiej-Ciepierskiej
Publikację wydało Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki i jest to trzeci tom prac artystki. Zakupiłam go bezpośrednio od pani Teresy, mam z dedykacją, a to dzięki spotkaniu podczas uroczystości rozdania Kurpików 2020. Jest to album z rysunkami i wierszami. W celu nabycia książki należy się kontaktować z wydawcą.


D. Hanna Spychalska-Waszek, "Łopoziem tobzie..." kurpiowskie wierzenia i zwyczaje ocalone od zapomnienia
Autorka Pełna pasji, zaangażowania i dociekliwości, opowiadała o swoich wędrówkach po Kurpiach oraz wielogodzinnych dysputach z twórcami ludowymi, artystami, starszymi mieszkańcami naszego regionu (opis wydawcy). Książkę wydało Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Znalazłam ją na jednej z aukcji internetowych. Szukajcie online.


E. Waldemar Dębek, 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, 19202020
Dostałam książkę w prezencie od autora. Wskazywałam mu, gdzie może zajrzeć, by poznać historię OSP, więc była to forma podziękowania. 


F. Kurpie na XX-wiecznych widokówkach w zbiorach Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich, oprac. Waldemar Krzyżewski
Publikacja, którą redagowałam i korekciłam, więc mam egzemplarz własny. W celu nabycia tej książki (rys historyczny regionu pod kątem tego, co widać na pocztówkach oraz same widokówki) kontaktujcie się z autorem. Można go złapać w Przasnyszu.


G. Tradycje pogrzebowe na Kurpiach. Gmina Kadzidło cz. 1
O publikacji pisałam na Facebooku. Można ją nabyć w UG Kadzidło albo w IS PAN w Warszawie.


H. "Episteme", 48 (2005): Brat Zenon Żebrowski – kurpiowski Apostoł Japonii
To czasopismo naukowo-kulturalne wydaje Stowarzyszenie Twórców Nauki i Kultury EPISTEME. Numer o zakonniku z Kurpiowszczyzny miałam od dawna, ale był w Jednorożcu. To był prezent, jedna z książek ze spuścizny Stanisława Pajki. To raczej tylko w bibliotekach, ale można szukać online.


I. Śpiewnik Kurpiowski
Śpiewnik można nabyć w sklepiku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Tam też go kupiłam, a wydał go Związek Kurpiów. Można zamówić online (grafikę przenosi na stronę muzeum).


J. K. Stołowska-Fuz, Ksiądz Władysław Skierkowski w służbie Bogu i ojczyźnie
Kupiłam w jednym z antykwiariatów online, a potrzebowałam do przygotowania wpisu na blogu. To niewielka książeczka.


K. Etnograf Kurpiowszczyzny. Konferencja naukowa o księdzu Władysławie Skierkowskim. Materiały konferencyjne
Publikację dostałam tuż po konferencji, bo w niej uczestniczyłam. Tym razem nie jako prelegentka, a osoba śpiewająca. Możliwe, że jakieś egzemplarze są jeszcze dostępne w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.


L. H. Muszyńska-Hoffmanowa, Saga rodu Chętników
Kupiłam w jednym z antykwiariatów online. Potrzebowałam do hasła na Wikipedii o Zofii z Klukowskich Chętnikowej.

 
M. W. Paprocka, Współczesne przemiany wsi kurpiowskiej
Książkę znam od dawna, ale chciałam mieć własny egzemplarz, a nie zdjęcia. Wydano ją w 1975 r., ale nadal znaleźć tam można cenne informacje. Szukajcie w antykwariatach.


N. M. Olender, Stołeczny Myszyniec. Miasto i Gmina. Wczoraj i dziś
Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika w Myszyńcu wydało tę książkę dzięki grantowi z LGD "Kurpsie Razem". Dostałam ją po konferencji w Myszyńcu. Warto pytać wydawcy o dostępność. Grafika przekieruje na fanpage.O. A. Suchowiecki, Kurpie. Z Puszczy Zielonej. Kartki z dziejów
Książkę znam od jakiegoś czasu, widziałam w jednyj z przasnyskich bibliotek. Autor pochodzi z gminy Chjorzele, więc spodziewać się można wielu informacji z zachodniej części Kurpiwoszczyzny. Kuiłam ją w księgarni w rynku w Przasnyszu. Można się kontaktować z autorem, ale od znajomego wiem, że już to wolno. Grafika przekierowuje na stronę autora.


P. E. Kawałkowa, Pradzieje Równiny Kurpiowskiej
Tę publikację znałam, ale chciałam mieć na półce. Potrzebna mi do wpisu na blogu. Szukajcie w antykwariatach.


2. Kurpie Białe
A. M. Żywirska, Puszcza Biała. Jej dzieje i kultura

Książkę mam w wersji ksero, ale nie ma to jak oryginał. Jest mało dostępny, więc gdy na internetowej aukcji upolowałam tę perełkę, bardzo się cieszyłam. Uwaga! Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej wydało wznowienie książki na płycie CD (plik PDF z reprintem z z 2009 r. oraz nagranie „Wesela kurpiowskiego” w wykonaniu Zespołu „Wyszkowiacy” z 2007 r.). Książka oraz płyta CD są dostępnew bibliotekach w Wyszkowie i regionie. Można kontaktować się telefonicznie albo mailowo, by nmabyć publikację.B. Brok i Puszcza Biała, red. J. Kazimierski
To publikacja z 1989 r., ale nadal cenna. Znałam, miałam zdjęcia, ale chciałam mieć włąsny egzemplarz. Kupiłam na Allegro.


3. Mazowsze
A. "Głos Gminy Jednorożec", nr 14 (2021)
To kwartalnik wydawany w mojej rodzinnej gminie. Wiele tu tekstów regionalnych (w ostatnich latach pisanych przeze mnie, ale dawniej pisały je inne osoby). Czasopismo wydawane jest od 2006 r. Wszystkie numery od 2008 r. można przeczytać online: KLIK.


B. Materiały historyczne do dziejów szlachty, t. 1: Rejestr pospolitego ruszenia ziemi ciechanowskiej z dnia 21 października 1621 r., oprac. A.A. Pszczółkowski
Opis tej wydanej przez Związek Szlachty Polskiej książki znajdziecie poniżej. Informacje na stronie wydawcy: KLIK.


C. J.M. Kłoczowski, Pani na Bogdanach. Kazimiera Kłoczowska (1859–1929)
To biografia zasłużonej postaci, ale napisana jako ciepłe wspomnienie prawnuka. Można ją nabyć online: KLIK.


D. Dzieje Makowa Mazowieckiego, t. 2, red. R. Turkowski
Publikacja wydana przez Stowarzyszenie Pomocy Liceum im. Marii Curie Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim jest hodłem dla historii miasta w 600-lecie jego lokacji. W zeszłym roku wyszedł pierwszy tom, teraz nabyłam drugi. Zostałam egzemplarz korektorski. Książkę można nabyć, przekazując darowiznę. Tu szczegóły: KLIK.


E. "Krasnosielcki Zeszyt Historyczny", nr 47, 48–51
To cykliczne wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej jest bezpłatnie dystrybuowane w regionie oraz dostępne online – zapraszam: KLIK. Mnóstwo ciekawych tekstów, większość to materiały nigdy wcześniej nie publikowane.F. T. Suski, Dzieje rodziny Suskich z Krasnosielca, z Pułtuska, z Sielunia. Potomkowie rodziny
Książkę nabyłam bezpośrednio od autora. Jest dystrybuowana tylko wśród członków i członkiń rodziny, a ja dostałam ją jako historyczka regionalistka. Cześć opracowania o historii Krasnosielca autor przedstawił na łamach "Kransosielckiego Zeszytu Historycznego".


G. Dzieje Pułtuska, t. 2: 17951989, red. A. Koseski, J. Szczepański
Publikację nabyłam w księgarni Wydawnictwa Typografia Pułtusk. Potrzebowałam jej do opracowań lokalnych i zapewne jeszcze nie raz się przyda. Grafika przekierowuje do sklepu.


H. E. Piskorz-Branekova, Ł.M. Stanaszek, Atlas Polskich Strojów Ludowych. Strój wilanowski z Nadwiślańskiego Urzecza
Książkę kupiłam bezpośrednio od autora. Jest dostępna w księgarniach internetowych. O regionie słyszałam już kilka lat temu, autora znam od kilku lat. W tym roku wybrałam się na wystawę w Państwowym Muzeum Etnograficznym i zapragnęłam mieć książkę na regionalnej półce. Tu znajdziecie spis treści: KLIK.


I. Ł.M. Stanaszek, Nadwiślańskie Urzecze
Tę publikację również znałam, tzn. wiedziałam, że istnieje i kto za nią stoi. Książkę kupiłam od autora. Grafika przekieruje na stronę z informacjami o dystrybucji.


J. Radosław Wiśniewski, Wielofunkcyjny Niemiecki KL Soldau 19391945. Próba całościowego ujęcia
Książkę wydał Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Grafika przekieruje na stronę księgarni.


K. Krzysztof Kłodawski, Ewangelicy w województwie / guberni płockiej wlatach 18151914
Księżkę wydałą Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Pytajcie o książkę u wydawcy. Kupiłam, bo byłam zainteresowana, ile jest tam Przasnysza. Pisałam kiedyś na blogu o przasnyskich ewangelikach, liczyłam, że będę mogła uzupełnić post.


L. Tomasz Hardejewski, Walka i martyrologia nauczycielstwa na Mazowszu, Kurpiach i Podlasiu w latach okupacji hitlerowskiej
Kolejny zakup z Allegro. Znałam, chciałam mieć własną.


M. Benon Dymek, Pierwsze lata władzy ludowej na Mazowszu, Kurpiach i Podlasiu 19441948
Jak wyżej. Aukcja na Allegro, uzupłenianie biblioteczki.


N. Bogumiła Umińska, Aktywność społeczno-gospodarcza ziemian guberni płockiej w latach 1865–1914
Książka, wydana przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, dostała nagrodę Liber Mazovia 2021. Zamówiłam ją na stronie wydawcy, na którą przekieruje grafika.


O. Ruch ludowy na Mazowszu, Kurpiach i Podlasiu, red. A. Łuczak
Książka kupiona na Allegro w akcji uzupełniania biblioteczki. Szukajcie online.


P. "Ziemia Łomżyńska"
W celu nabycia czasopisma (jest to rocznik) należy kontaktować się z wydawcą, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej: KLIK.


R. Jerzy "Baryła" Nowakowski, Jerzy Szpindler, Nie tak dawno na Okęciu
Zapomniałam o tej książce, gdy robiłam zdjęcie całego dobytku. Kupiłam ją po kontakcie z dystrybutorami w grupie Okęcie dawniej i dziś – grupa dyskusyjna. Potrzebna mi była do przygotowania artykułu o kościele, który z Zator w powiecie pułtuskim trafił właśnie na Okęcie.


S. Dzieje parafii pod wezwaniem Ducha Świętego w Węgrzynowie (13982020)
Ksiązkę dostałam jako członkini Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, które jest wydawcą. W sprawie nabycia publikacji kontaktujcie się z OTN. Tytuł zainteresował mnie, bo w okolicy miałam przodków i przodkinie.


5. Inne
A. Paweł Parys, Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku
Publikację wydaną przez Muzeum Śląskie w Katowicach dostałam za udział w akcji "(Nie)nane kobiety Wikipedii" i zaangażowanie w pisanie biogramów Slązaczek. Grafika przekieruje na stronę muzeum, gdzie można kupić książkę. Bardzo rzetelne opracowanie!


B. Ewa Klekot, Kłopoty ze sztuką ludową
Opis wydawcy: Sztuka ludowa to Nemezis polskiej inteligencji, nowoczesny fanta­zmat oparty na micie dobrego dzikusa oraz przekonaniu o auten­tyczności „człowieka naturalnego” i stanowiącej jego pochodną wierze w „prawdę prymitywu”. Ewa Klekot pisze o praktykowaniu tych przekonań i wierzeń przez kolejne pokolenia inteligentów różnych orientacji politycznych; o uwikłaniu wiejskiej wytwórczości i twór­czości plastycznej w romantyczną legendę o ludowych korzeniach narodu – jedną z najsilniej ugruntowanych struktur długiego trwania w potocznej wizji narodowej przeszłości. O tym, że w procesie tworzenia sztuki ludowej kolekcjonerzy, artyści i badacze ubierali własną kreatywność w poetykę odkrycia, podczas gdy wytwórcy poddawanych metamorfozie rzeczy uzyskiwali status odkrywanych, od których oczekiwano jedynie, by spełniali zdefiniowane podczas wytwarzania odkrycia warunki ludowości. Grafika przekieruje na stron wydawcy, sgdzie kupiłam książkę.


C. Edukacja regionalna, red. Aleksandra Hulewska, Anna Weronika Brzezińska, Justyna Słomska
Publikację kupiłam ze względu na interesujący mnie jeden artykuł, ale cieszę się, bo znalazłam tam wartościowe treści. Opis wydawcy: Książka prezentuje dzieje zainteresowania edukacją regionalną oraz sposoby badania, opisywania i interpretowania różnic kulturowych. Z perspektywy różnych dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych pokazuje, jak odmienne mogą być podejścia do wiedzy o środowisku lokalnym i zjawisk kulturowych zachodzących w najbliższym otoczeniu. Przedstawia również propozycje sposobów nauczania o poszczególnych elementach dziedzictwa kulturowego, takich jak zwyczaje ludowe, tradycyjne stroje i potrawy. Zawiera przykłady praktycznego wykorzystania wiedzy dotyczącej regionu nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Książka skierowana jest do studentów pedagogiki, socjologii, etnologii, kulturoznawstawa, ale także nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach międzyprzedmiotowej ścieżki Edukacja regionalna, dziedzictwo kulturowe w regionie. Szukajcie w antykwariatach online.


Zapraszam do lektury pozostałych wpisów oznaczonych tagiem "regionalna biblioteczka" (do odnalezienia w chmurze tagów na dole strony). Można też do nich przejść bezpośrednio przez linki:

Która z wymienionych powyżej książek Was zainteresowała? Może zabrakło tu innych ciekawych pozycji, które mi polecacie? Jakie regionalne książki czytaliście lub kupiliście w mijającym roku? Szczególnie ciekawią mnie te, których nie umieściłam na powyższej liście. Lubię się inspirować, chętnie dowiem się o innych wartościowych opracowaniach!

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz