26 czerwca 2014

DLA STUDENTA: Pomysły na wakacje


Wakacje za chwilę ruszą pełną parą! Maturzyści odbiorą świadectwa dojrzałości, studenci skończą sesję, uczniowie zakończą kolejny rok szkolny. Mam dla Was kilka pomysłów na studenckie aktywne wakacje. Jedne szalone, inne trochę mniej. Każdy z tych pomysłów jest wart przemyślenia i zrealizowania.


Zapraszam!


1. Wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro / nad morze
Bardzo popularny, moim zdaniem, sposób na wakacyjny odpoczynek. Zbierasz paczkę znajomych, wybieracie miejsce, sprawdzacie dojazd oraz zakwaterowanie i jedziecie! Uważam, że należy doceniać polskie podwórko i poznawać zakątki naszego kraju właśnie podczas takich wyjazdów. Mazury i Bałtyk wcale nie są gorsze od Costa Brava czy Adriatyku. Naprawdę. 

2. Carpooling

Słyszeliście o czymś takim? Na pewno! Tylko może nie wiecie, że się to tak nazywa ;) Carpooling to coraz popularniejszy sposób wakacyjnego (i nie tylko) podróżowania w grupie. Wybierasz się w drogę i masz wolne miejsce w samochodzie? Zamieść ogłoszenie w internecie lub na uczelni (skąd, kiedy, gdzie i jak?). Zabierasz ze sobą chętnych, a koszty paliwa rozkładają się na wszystkich pasażerów. W sytuacji odwrotnej szukaj odpowiedniego ogłoszenia np. na Facebooku, powstaje bowiem sporo grup carpoolingowych np. ta, go której i ja należę "Przasnysz-Warszawa". Pomysł ten stosuje się też na krótszych trasach tzn. dojazdy do szkoły czy pracy. Carpooling to ekonomiczne rozwiązanie, które może być również ciekawym sposobem na zawieranie nowych znajomości wśród ludzi pochodzących z jednego regionu lub do niego jeżdżących.


3. Autostop
To musi być dopiero adrenalina, co za emocje! Nie wiem, czy zdecydowałabym się na wyprawę autostopową, ale chętnych chyba nie brakuje. Taki sposób podróżowania może być przygodą sam w sobie. Poza tym, daje szansę na poznanie ciekawych, nietuzinkowych osobowości, czasem jest też okazją na podszlifowanie języka, jeśli cel podróży to zagranica. Najważniejsze jest chyba (dla studenckiej kieszeni) podróżowanie za darmo. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić, głównie z powodu charakteru. Autostopowicz powienien być odważny, komunikatywny, ale i cierpliwy, a nawet uparty. Nigdy jednak nie mamy pewności, czy uda nam się dotrzeć do upragnionego miejsca oraz ile czasu zajmie podróż i na kogo trafimy, if you know what I mean. Najbezpieczniej jest chyba podróżować w parach, nawet mieszanych, damsko-męskich. Niemniej jednak, myślę, że warto chociaż raz w życiu wybrać się w podróż autostopem i poczuć smak przygody, jaki ze sobą niesie. Może i ja kiedyś tego spróbuję. Dla niektórych podróżowanie autostopem staje się sposobem na życie, dla innych może być tylko jednorazowym szaleńczym wybrykiem. 

Źródło.


4. Praktyki
Coś zupełnie z innej beczki. Jeśli chcesz pożytecznie wykorzystać wakacyjny czas, znajdź praktyki korespondujące z Twoim przyszłym wykształceniem lub tym, co zamierzasz robić po zakończeniu studiów. To prawda, spędzisz wakacje lub ich część pracując, ale nic nie zastąpi Ci doświadczenia, jakie zdobędziesz dzięki wakacyjnemu stażowi. 

5. Wakacyjna praca
Skoro o praktykach mowa, to może wakacyjna praca? Dla studentów jest sporo ofert: od pracy w gastronomii lub za granicą, po pracę w sklepach i firmach, organizowaną przez biura pracy tymczasowej. Taka praca pozwoli nieco zarobić, a może też być okazją do zdobycia doświadczenia, jeśli uda Ci się znaleźć pasującą do Twojego kierunku studiów/wykształcenia/przyszłego zawodu. A po pracy możesz odpoczywać :)

6. Pod namiotem
Namiot, ognisko, pieczenie kiełbasy, gitara i śpiewy. To świetny sposób na integrację grupy. Pozytywny wpływ natury i świeżego powietrza pozwoli na wyzwolenie drzemiących w nas pokładów pozytywnej energii. Trzeba jednak być przygotowanym na niedogodności czy zmienne warunki pogodowe. Ale na kilka dni z dobrą prognozą pogody, czemu nie? :)

Źródło.

7. Couchsurfing
Rejestrujesz się na specjalnym portalu społecznościowym i nawiązujesz kontakt z użytkownikami z całego świata, którzy oferują darmowy nocleg we własnym domu. Można też zaoferować spotkanie, wyjście do kina, zwiedzanie czy oprowadzanie po danej miejscowości. Obecnie jest to bardzo popularna forma zwiedzania różnych części świata, a także zawierania nowych, ciekawych znajomości. Pamiętajmy jednak, że, podobnie jak z autostopem, nie wiemy, na kogo trafimy. Stąd też zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz instynktem samozachowawczym.

8. Free walking tours
Jest to zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Często na takie spotkania można się umówić się przez Facebooka, podobne obserwuję regularnie w Warszawie. Spotkanie zazwyczaj rozpoczyna się w określonym miejscu o wcześniej ustalonej porze. W wycieczce może wziąć udział każdy, jest ona darmowa, aczkolwiek mile widziane są płynące prosto z serca, symboliczne napiwki. Planujesz być lub już jesteś w jakimś mieście w Polsce? Dowiedz się, czy nie będzie tam organizowana taka wycieczka i się przyłącz! Za darmo a i ciekawie!

9. Work&travel
To może by połączyć przyjemne z pożytecznym? Najczęściej pojawiającymi się ofertami tego typu są wakacyjne wyjazdy do USA, gdzie młodzież podejmuje pracę bądź płatny staż, często jako opiekunki do dzieci, tzw. au pair. Zarobione pieniądze pokrywają koszty przelotu, noclegów i zwiedzania. Nie należy spodziewać się nie wiadomo jakich zarobków, ale rekompendują to: zdobyte doświadczenie, nowe znajomości oraz przeżycia.

10. Wycieczki rowerowe po okolicy
To właśnie planuję w nielicznych wolnych chwilach w te wakacje uskuteczniać. Na pewno w Twojej okolicy jest sporo nieodkrytych jeszcze przez Ciebie miejsc. Wskakuj na rower! Sport to zdrowie, a połączony z poznawaniem swojej małej ojczyzny jest bardzo pożyteczny. 

Źródło.

11. Rozwijanie pasji
Jeśli nie w wakacje, to kiedy!? Zawsze chciałeś się nauczyć grać na gitarze? Marzysz o kursie języka lub śpiewu? Chcesz nauczyć się wizażu? Działaj!

12. Prawo jazdy
Jakże pożytecznie! Praktyczne umiejętności i frajda z samodzielnej jazdy. Prawo jazdy przyda się zawsze, zapewne w najmniej oczekiwanym momencie. Wakacje to dobry czas na kurs prawka, masz wystarczająco dużo czasu, żeby zdążyć ukończyć kurs i zdać egzamin. A zajęcia na pewno Ci nie zabraknie.
A Wy jak planujecie spędzić te wakacje? :)


Do następnego!


6 komentarzy:

 1. w sumie wszystkie opcje dobre : ) fajnie jest móc łączyć przyjemne (wakacje) z czymś przyjemnym lub pożytecznym : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak najbardziej! chyba taki wakacje są najbardziej wartościowe :) chociaż czasami odrobina lenistwa i prawdziwego odpoczynku by się przydała ;)

   Usuń
 2. W wakacje zawsze staram się nadrobić "przyjacielskie" zaległości i odwiedzić bliskie mi osoby, z którymi, z racji dzielących nas kilometrów, rzadko się widujemy! Łącze przyjemne(spotkania) z pożytecznym(zwiedzanie) przy małym koszcie(noclegi u przyjaciół) :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. idealne rozwiązanie! :)
   a kiedy wybierzecie się do nas? :*

   Usuń
  2. A tu to już planujemy większy rodzinny wyjazd(z rodzicami), więc wszyscy musimy zgrać terminy i chęci :D Z samym mężem łatwiej nam coś zaplanować :P

   Usuń
  3. mam nadzieję, że się doczekam kiedyś :) byłoby cudnie Was zobaczyć wszsytkich razem :)

   Usuń