25 czerwca 2014

Zrzeszenie Studentów Polskich = Zrealizuj Swoje Pomysły!

Oj, długo się zbierałam do tego posta, dłuuugo. Ale w końcu przyszedł ten czas. I jest! Wpis o organizacji studenckiej, o miejscu, w końcu o ludziach, którzy dali mi bardzo wiele. To dzięki Zrzeszeniu Studentów Polskich, do którego należę od lutego, nauczyłam się bardzo wiele, zyskałam przyjaciół i odnalazłam się w Warszawie.

Zapraszam!


Zrzeszenie Studentów Polskich 
To najstarsza organizacja studencka w Polsce. Powstała w kwietniu 1950 r. w Warszawie. Działalność ZSP do 1956 r. zdominowana została głównie przez warunki bytowe studentów (stypendia, domy akademickie, stołówki, służba zdrowia), warunki studiowania i odpoczynku, funkcjonowanie zespołów samopomocowych w nauce, zespołów artystycznych, problemy wczasów i sport. Po upadku stalinizmu organizacja rozwijała się i umacniała samorządność studencką w poszczególnych uczelniach. Od lat 60. XX w. ZSP angażowało się w różne formy biznesu, handlu, marketingu, własnych przedsiębiorstw turystycznych i wypoczynkowych. Pomnażało to wypracowany własnymi siłami majątek organizacji służący dobru całego środowiska studenckiego. Dotyczyło to nade wszystko wakacyjnych hoteli studenckich, ośrodków turystyki, domów rehabilitacji, agencji pośrednictwa pracy w tym korepetycji, nauczania języków obcych, poradnictwa ekonomicznego. W roku 1973 roku nastąpiło, w ramach sterowanej przez PZPR akcji i wbrew woli większości członków ZSP, przekształcenie ZSP w organizację o nazwie Socjalistyczny Związek Studentów Polskich (SZSP). Organizacja stała się monopolistą w środowisku studenckim w latach 1973-1982, rozwiązano ją podczas stanu wojennego. W dawnym charakterze ZSP reaktywowano w roku 1982, w warunkach stanu wojennego. Organizacja straciła dotychczasowy masowy charakter, ale była nadal liczącą się silą społeczną uczelni. Zmiany systemowe po 1989 r. odbiły się na ograniczeniu środków finansowych ZSP oraz pozbawienia jej praw użytkowania często własnych klubów i placówek kulturalnych, obiektów turystycznych i wypoczynkowych, pomieszczeń biurowych, a nawet prawnych tytułów własnościowych majątku organizacyjnego. ZSP stało się się symbolem złej przeszłości i niestety, w świadomości wielu nadal jako takie funkcjonuje, pomimo swojego jak najbardziej apolitycznego charakteru. Muszę z całą mocą podkreślić, że Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwerstetu Warszawskiego, do którego należę od lutego 2014 roku, jest organizacją wolną światopoglądowo, nieangażującą się w działalność polityczną i wyznaniową.
Obecnie działalność ZSP obejmuje wiele sfer: reprezentacja środowiska akademickiego, obrona jego praw, prowadzenie doradztwa prawnego dla studentów, dbanie o studencką kulturę, sport, turystykę i prowadzenie klubów studenckich. Poprzez zrzeszanie się, organizacja pragnie wspólnie bronić interesów i praw całego środowiska akademickiego – nieograniczonego dostępu do kształcenia na poziomie wyższym, pomocy materialnej dla studentów oraz powszechnej opieki zdrowotnej. Studenci chcą kształtować aktywne postawy oraz stwarzać możliwości twórczego rozwoju i swojej samorealizacji.


ZSP UW
W przeszłości było różnie. Od 1989 roku przechodziliśmy bardzo duży kryzys kadrowy, musieliśmy konkurować z innymi korporacjami studenckimi. Działaliśmy prężnie aż do 2006 roku. Były problemy z siedzibą...

26 kwietnia 1995 roku w wyniku zabiegów Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ZSP UW straciło prawo do lokalu przy ul. Krakowskie Przemieście w zespole św. Rocha na kampusie głównym. 9 listopada 1995 nastąpiło zamknięcie siedziby poprzez wymianę zamków przez Samorząd Studentów, natomiast 24 maja 1996 roku nastąpiła ostateczna wyprowadzka ZSP UW z lokali 24 i 31a (przez ponad pół roku siedziba Zrzeszenia była nieczynna). Działanie Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zdominowanego w kadencji 1995/1996 przez skrajnie prawicowych działaczy w kierunku osłabienia ZSP UW miało charakter wyłącznie polityczny i personalny. Rada Uczelniana Zrzeszenia Studentów Polskich znalazła na cztery lata swoją siedzibę w prowizorycznym kiosku ustawionym na terenie kampusu głównego w okolicy Szkoły Języków Obcych. Kiosk został rozebrany 17 marca 2000 roku. ...ale zawsze była chęć do działania na rzecz środowiska studenckiego! Bo gdy działa się wspólnie, nie ma rzeczy niemożliwych!Przezwyciężyliśmy trudności losowe! 10 marca 2000 roku Zrzeszenie Studentów Polskich uzyskało prawo do użytkowania pomieszczenia przy ul. Nowy Świat 69 p. 36 (Pałac Zamoyskich), w którym ma swoją siedzibę do dnia dzisiejszego. W 2012 roku gotowa do działania grupa młodych ludzi reaktywowała ZSP na Uniwersytecie Warszawskim po 6 latach zawieszenia działalności. Od tego czasu jesteśmy coraz bardziej widoczni na UW. 

ZSP UW to przede wszystkim ludzie, którzy mają pełno pomysłów, czasem szalonych (patrz moje BOLLYWOOD DAYS), ale nie boją się działać i chcą coś zmienić w swoim otoczeniu. Zrzeszamy się w celu obrony naszych wspólnych interesów oraz realizacji naszych potrzeb i ambicji. Jako młodzi ludzie mamy wiele wspólnych spraw i problemów związanych z formą i treścią naszej edukacji, naszą sytuacją socjalną, możliwościami zatrudnienia, które otwierają się po ukończeniu studiów. Wierzymy, że razem możemy te problemy rozwiązać. Szanujemy odmienne poglądy i prawo każdego do zachowania własnej tożsamości. W naszych działaniach kierujemy się ideami wolności, demokracji, tolerancji i zasadą poszanowania prawa.

Członkowie i sympatycy ZSP UW spotykają się wspólnie raz w tygodniu na spotkaniach, podczas których obmyślamy, co by tu jeszcze zmalować na Uniwersytecie. Wspólnymi siłami realizujemy ciekawe projekty, tworzymy nowe koncepcje. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Każdy pomysł jest dobry i wartościowy! Raz w miesiącu zwołujemy Radę Uczelnianą ZSP UW podczas, której uzgadniamy najważniejsze rzeczy dotyczące spraw organizacyjnych. Raz do roku odbywa się Konferencja Uczelniana w trakcie której podsumowujemy bieżący rok akademicki i wybieramy nowe władze. Szczebel wyżej nad ZSP UW znajduje się Rada Okręgowa. W jej ramach realizujemy wraz z przyjaciółmi z SGH i Politechniki Warszawskiej projekty ogólnokrajowe.

ZSP UW to przyjaźnie...... wycieczki, wyjazdy integracyjne, wspólne podróżowanie...
...wspólne spędzanie czasu i dobra zabawa...
...ciekawe projekty, wydarzenia kulturalne, akcje tematyczne...... i wiele wiele więcej, czego nie da się pokazać na zdjęciach!


Jeśli masz głowę pełną pomysłów i chcesz działać lub czujesz, że musisz znaleźć swoje miejsce na uczelni, gdzie będziesz się realizować, to przyjdź do nas! Ja działam w ZSP UW od lutego i mogę śmiało powiedzieć, że moje studenckie życie się zmieniło i to na lepsze!

Zrzeszenie Studentów Polskich to organizacja także dla Ciebie. Naszym celem jest Uniwersytet Warszawski przyjazny dla każdego studenta, szanujący jego prawa i dający mu szansę maksymalnego rozwoju. Do tego szalone pomysły i długie wspólne wieczorne burze mózgów, które bez wątpienia zawsze są mile wspominane. I wiele wiele innych korzyści: KLIK. O tym, jak wiele radości i satysfakcji dała mi realizacja mojego własnego projektu w ZSP UW, możesz przeczytać tutaj: KLIK.

Nasza siedziba znajduje się przy Nowym Świecie 69 w pok. 36 na IV piętrze. Przyjdź i działaj! Członkostwo w ZSP to działalność społeczna i akademicka, która procentuje przy staraniu się o stypendium, przyjęcie na doktorat czy u pracodawcy. Nasza legitymacja to także zniżki do kina, teatru i klubów. Możesz też być naszym sympatykiem, pomagać nam działać. Jeśli jesteś studentem lub absolwentem UW, jeśli nie masz więcej niż 30 lat to przyjdź i Zrealizuj Swoje Pomysły!Więcej info tutaj: KLIK. Zapraszam na fanpage'a ZSP UW na Facebooku: KLIK.Źródła: 1, 2, 3, 4. Zdjęcia archiwalne pochodzą z archiwum Zrzeszenia Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Do następnego!


PS. Nowa wiceprzewodnicząca Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego pozdrawia! :D2 komentarze:

 1. Ja się świetnie bawiłam, wiele nauczyłam i mam wspaniałe wspomnienia :)
  Teraz ustępuję miejsca młodszym...
  Powodzenia! Trzymam kciuki! :)
  A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka kolej rzeczy. Ekipy się zmieniają, ale wspaniałe wspomnienia i znajomości pozostają :) Dzięki, będziemy się starać dorównać Poprzednikom :)

   Usuń