5 lipca 2017

REGION POD LUPĄ#8 „Przebój”, Przasnysz w średniowieczu, Mistrz Główek Anielskich, rocznica śmierci Chętnika, dawne obchody Bożego Ciała, strój regionalny sprzed 100 lat oraz woskowe figurki wotywne

Czas na kolejny wpis podsumowujący ostatnie publikacje w "Kurierze Przasnyskim"! Zebrałam tu artykuły z maja i czerwca. Zapraszam do lektury zarówno tekstów, jak i wytłumaczeń dotyczących motywacji i przesłanek, jakie skłoniły mnie do pisania na dany temat.Odc. 34. Zapomniany "Przebój"
To tekst z 17 maja. Napisałam go do gazety, ponieważ w wydanym niedawno 2. tomie słownika biograficznego Kurpiowszczyzny S. Pajki nie umieszczono biogramu Stanisława Rożka, ważnej postaci dla drugowojennej historii powiatu przasnyskiego. 


Odc. 35. Staropolski Przasnysz 
To odcinek z 24 maja (środa). Związany jest z Jarmarkiem Staropolskim, który odbył się w niedzielę przed publikacją tekstu. Chciałam w nim przypomnieć tradycje, do jakich odwołują się organizatorzy imprezy. W tym roku była to już 5. edycja jarmarku!


Odc. 36. Mistrz Główek Anielskich
To tekst na temat wyjątkowej postaci pochodzącej z Przasnysza. Opisuje działalność XVI-wiecznego introligatora, Macieja. Artykuł ukazał się 31 maja. Szerzej pisałam o Macieju z Przasnysza na blogu: KLIK.Odc. 37. 50 lat bez Chętnika
Tekst okolicznościowy, związany z rocznicą śmierci wybitnego etnografa Adama Chętnika, jednocześnie patrona jednorożeckiej podstawówki, ukazał się 7 czerwca. Natomiast 50. rocznica śmierci Chętnika minęła 29 maja.


Odc. 38. Boże Ciało dawniej 
To tekst, który ukazał się 14 czerwca, na dzień przed Uroczystością Bożego Ciała. Pragnęłam historii tego święta zilustrować fotografiami z procesji eucharystycznych, wykonanymi na terenie pow. przasnyskiego. Zostały one wykonane w trzech miejscach: Przasnyszu, Baranowie i Jednorożcu. Chociaż posiadałam zdjęcia z Chorzel, nie chciałam ich dodawać do artykułu, bowiem były publikowane w "Kurierze Przasnyskim" rok temu: KLIK. Warto otworzyć obraz na nowej karcie i zobaczyć zdjęcia w większej rozdzielczości.


Odc. 39. Strój przasnyskich Kurpiów
To artykuł z 21 czerwca. Dzień wcześniej na blogu opublikowałam obszerniejsze opracowanie na temat stroju regionalnego mieszkańców zachodniej Kurpiowszczyzny (gminy Baranowo, Zaręby i Jednorożec) przed I wojną światową. Zachęcam do lektury szczególnie wpisu na blogu, znajdziecie tam bogaty materiał ikonograficzny: KLIK.Odc. 40. Woskowe wota
To temat nieobcy czytelnikom mojego bloga. Opublikowałam obszerny post na ten temat: KLIK. W "Kurierze Przasnyskim" zaś wydrukowano skróconą wersję wpisu, koncentrującą się na opisie wspomnianego zwyczaju w Krzynowłodze Wielkiej. Artykuł stanowił bowiem zapowiedź projektu "Kino letnie pod chmurką" oferowanego przez Fundację Dwór Krzynowłoga. Tekst opublikowano 28 czerwca. W niedzielę po publikacji felietonu (2 lipca) przewidziano tę atrakcję. Zdradzę Wam, że byłam na projekcji i jestem zachwycona tym, co zobaczyłam! Więcej napiszę w podsumowaniu lipca i sierpnia.
Jakie tematy powinnam poruszyć w regionalnych felietonach? O czym chcecie przeczytać w artykułach z serii "Region pod lupą"? Dajcie znać w komentarzach!Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz