21 sierpnia 2012

I ♥ JEDNOROŻECA na szybko postanowiłam zrobić wpis o moim ukochanym Jednorożcu :) Opowiem Wam o mojej rodzinnej miejscowości.
Zapraszam! :)Mapa, flaga i herb gminy Jednorożec :)


Otwórz sobie tę grafikę w nowym oknie i przybliż, można zobaczyć wszystko baaaardzo dokładnie :)

Wizerunki herbu i flagi zostały opracowane zgodnie z zasadami heraldyki, weksylologii i tradycją historyczną gminy Jednorożec, uwzględniają także walory naszej Gminy.
Herb przedstawia jednorożca – mityczne zwierzę symbolizujące m.in. mądrość, inteligencję, odwagę, szybkość, szlachetność, pokój.
Jednorożec na przestrzeni wieków przedstawiany był w różnych postaciach – nasz jednorożec ma postać jednorogiego konia w pozycji bojowej. Konia, gdyż największa rzeka gminy – Orzyc, kiedyś nazywana była Orz – co znaczyło „Szybki koń w biegu”.
Herb nawiązuje do legendy o powstaniu wsi Jednorożec. Wg legendy na terenie dzisiejszej wsi Jednorożec stary bartnik podczas podbierania pszczołom miodu ujrzał jednorożca, a Książę Mazowiecki Janusz III w miejscu, gdzie go upolował kazał wybudować chatę myśliwską i nazwać ją „Jednorożcem”, potem powstała osada.
Tło naszego herbu ma kolor zielony – nawiązuje do przeszłości – kiedyś na tych terenach była wielka Puszcza Kurpiowska i – jak mówią najstarsze źródła (17-towieczne) wieś Jednorożec powstała z zaścianków bartniczych – stąd dwie pszczoły w górnym polu tarczy.
Pszczoły są także symbolem pracowitości mieszkańców naszej gminy.
Barwa zielona herbu nawiązuje także do teraźniejszości, do walorów naszej gminy, bo prawie 50 % powierzchni gminy to lasy, a w utrzymaniu czystego środowiska naturalnego gmina widzi szansę dla dalszego swego rozwoju, szczególnie rolnictwa ekologicznego i agroturystyki. Barwa zielona mówi także o przynależności gminy do uznanego w Europie obszaru „Zielonych Płuc Polski”.
Flaga zaś przedstawia płat materii składający się z trzech pasów pionowych, dwóch zielonych równej szerokości oraz środkowego złotego szerszego, na którym widnieje herb gminy.
Nasz Jednorożec jest taki sławny i wyjątkowy, że nawet na kwejku był :)


Ten post to będzie raczej FOTORELACJA :) chcę Wam pokazać, jak piękna jest moja miejscowość i moja gmina ;) zdjęcia z lotu ptaka robiono latem, kilka lat temu :) Przedstawiają one zdjęcia miejscowości wchodzących w skład gminy Jednorożec (m. in. Połoń, Parciaki, Lipa)...


... i Jednorożca :) nawet mój dom widać :D

Jak mi ktoś powie, że Jednorożec nie jest piękny, to będę się z nim bić! :D

Dla wytrwałych jest i filmik :)Do następnego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz