11 lutego 2014

WSZECHNICA. Internetowa baza wykładów


Widzieliście wywiad ze mną, jaki przeprowadziła Magdalena Kowalczyk z Fundacji Wspomagania Wsi? Dziś chcę Wam powiedzieć o inicjatywie przygotowanej przez tę organizację, mianowicie o internetowej bazie wykładów WSZECHNICA.

Zapraszam!

Portal Wszechnica jest wspólną inicjatywą Fundacji Wspomagania Wsi i Collegium Civitas. Powstał w 2009 roku. Hasło, jakie przyświeca działaniom na Wszechnicy, to UCZYSZ SIĘ, WIĘC JESTEŚ! Bardzo mi się spodobało :)
Na Wszechnicy prezentowana jest szeroka tematykę materiałów filmowych i audio w formacie .mp3). Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od ekonomii, przez przyrodę, zdrowie, po sztukę, historię i dziedzictwo kulturowe. W zbiorach Wszechnicy znaleźć można m.in. cykl wykładów dla maturzystów (z historii najnowszej, WOSu oraz sztuki wystąpień publicznych), cykl spotkań towarzyszących wystawom w Muzeum Narodowym w Warszawie, reportaże Fundacji Wspomagania Wsi czy wywiady.


Portal skierowany jest do szerokiego grona internatów, a szczególnie mieszkańców małych miejscowości, którzy mogą oglądać lub słuchać wykładów, debat i wystąpień najwyższej klasy specjalistów. Jest to możliwe, ponieważ materiały zamieszczane na Wszechnicy są dostępne bezpłatnie dla wszystkich, także do dalszego rozpowszechniania i publicznego prezentowania (np. w szkołach czy bibliotekach).

Możecie polubić stronę Wszechnicy na FB, by być na bieżąco: KLIK.

Zaprezentuję Wam nagrania, które szczególnie mi się spodobały :)

1. Polecam serię ZANIM WYJEDZIESZ NA STUDIA, w ramach której powstał także wywiad ze mną. Do rozmów zapraszane są osoby studiujące różne kierunki, aktywne społecznie, stypendyści, ale nie tylko - mile widziany jest każdy, kto chce przekazać innym jakieś rady, jak poradzić sobie na studiach: ogólnie lub na konkretnym kierunku.

Powstało już 13 wywiadów z tej serii. Mój był 13ty! Moja szczęśliwa liczba :D Jeśli ktoś jeszcze nie widział, to zapraszam:


Oprócz mojego wywiadu (historia), na stronie znajdziecie też ze studentami m.in. prawa, położnictwa, stosunków międzynarodowych czy informatyki. Naprawdę warto zajrzeć!

2. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie poleciła wywiadów z serii HISTORIA. Tematyka bardzo zróżnicowana, wiele nagrań. Spodobało mi się poniższe, ale na pewno na stronie znajdziecie duuuużo więcej!3. Niezwykle bogata jest baza wykładów o SPOŁECZEŃSTWIE. I jak bogata to baza, tak i bogata, zróżnicowana tematyka. Warto zajrzeć, społeczeństwo to przecież my! Mnie zaciekawiło nagranie o wpływie internetu na ludzi:4. Jako regionalistka z zamiłowania, koniecznie muszę Wam polecić nagrania o DZIEDZICTWIE KULTUROWYM. Dzięki szerszemu dostępowio regionu, dlatego do źródeł, więcej osób może poznać historię swojego polecam nagranie o digitalizacji dziedzctwa kulturowego. 


5. KULTURA I ROZWÓJ to następna z serii wykładów, które chcę Wam polecić. Zachęcam szczególnie do obejrzenia wykładu o kreatywności w cyberprzestrzeni.


6. A teraz coś, co mnie absolutnie zdziwiło, zbiło z tropu i baaardzo zaciekawiło! To nagrania wykładów towarzyszących wystawie "Od faraona do Lady Gagi" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Polecam nagranie o kreacji wizerunku we współczesnym świecie:7. I coś społecznego. Czy wiedzieliście, że w dzisiejszych czasach bycie singlem to nie stan, to styl życia? Nagrania serii o "singliźmie" są dostepne w formie mp3, polecam: KLIK.

8. EDUKACJA I  WYCHOWANIE. Jako (być może) przyszły nauczyciel przejrzałam także tę kategorię nagrań. Tutaj tematyka też jest zróżnicowana, ale mi spodobał się wykład o motywacji. Zobaczcie:

 

Jak widzicie, tematyka nagrań jest naprawdę bardzo zróżnicowana i ciekawa, myślę, że kazdy znajdzie tam coś dla siebie!

Na Facebooku, na stronie OPOWIEŚCI STYPENDIALNE czyli Pooja w wielkim świecie, będę Wam systematycznie prezentować najciekawsze nagrania z Wszechnicy. Mam nadzieję, że Wam się spodobają.

Do następnego!2 komentarze:

 1. Naprawdę ciekawy wpis, bardzo doskonalący

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :) Zachęcam do zajrzenia na stronę Wszechnicy lub na mojego fanpage'a gdzie codziennie dodaję nagrania z Wszechnicy o różnej tematyce.

   Pozdrawiam! :)

   Usuń