9 listopada 2018

Październik 2018 r. Co słychać u Kurpianki?

Październik to chyba najpiękniejszy jesienny miesiąc! W tym roku był wyjątkowo urodziwy i dość intensywny - na wielu polach, zarówno osobistym, jak i zawodowym czy regionalnym. Regionalia traktuję jako coś osobnego, bo nie jest to moja praca zawodowa (szkoła), a jednak zajmuje tak dużo czasu, że mogłoby tak być. Do "worka regionalnego" wrzucam wiele: i prowadzenie bloga, fanpage'y na Facebooku, artykuły i książki, jak też prace redaktorskie i korektorskie, jeśli dotyczą historii lokalnej. Nie przedłużając, zapraszam na podsumowanie minionego miesiąca.


W październiku: • zainicjowałam akcję, o której myślałam od dawna - pod egidą Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" tworzę archiwum społeczne w gminie JednorożecChcemy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. 
 • W październiku na blogu:
  • podsumowałam wrzesień: KLIK;
  • opowiedziałam o tym, jak świętowano w Przasnyszu dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości: KLIK;
  • powróciłam do tematu prezydenckich podróży po II RP, przypominając rok 1924, kiedy to Stanisław Wojciechowskiej odwiedził Przasnysz: KLIK.

  Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pisałam o:
  • zjazdach rodzinnych w gm. Jednorożec Kobylińskich, Krawczyków i Dominików oraz Kardasiów: KLIK;
  • z okazji rocznicy bitwy pod Szlą przypomniałam wpis na jej temat: KLIK;
  • obozie pracy w Małowidzu, jaki istniał tam w czasie II wojny światowej: KLIK;
  • badaniach kultury niematerialnej w Jednorożcu w latach 50-60. XX w., a konkretnie nagraniach pieśni, gadek, modlitw: KLIK.

  Tradycyjnie już zapraszam do grupy facebookowej CZYTELNICY BLOGA "KURPIANKA W WIELKIM ŚWIECIE", by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny planuję i co dla Was przygotowałam. By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.  Do następnego!

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz