23 marca 2014

MAŁA OJCZYZNA: Parafie rzymskokatolickie w gminie Jednorożec cz. 3

Dzisiaj zapraszam Was na trzecią część serii postów, w których opisuję parafie, obejmujące swoim zasięgiem miejscowości położone w gminie Jednorożec. Dowiemy się nieco o parafii Święte Miejsce (z której pochodzi moja mama), do której należą Lipa, Obórki i Przejmy.6 (numeracja ciągła w całej serii postów). Parafia pw. św. Stanisława BM w Świętym Miejscu

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Świętym Miejscu została erygowana 12 września 1908 r. przez arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Drewniany kościół pw. Narodzenia NMP pochodzi z przełomu XIX i XX w., został przebudowany z kaplicy z połowy XIX w. W czasie I wojny światowej kościół został uszkodzony. 

Kościół jest drewniany, jednonawowy, o konstrukcji zrębowej, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Kaplice boczne zamknięte są prostokątnie i kryte namiotowymi hełmami blaszanymi. Prezbiterium zamknięte pięciobocznie. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. 

Dzwonnica jest również drewniana, konstrukcji słupowej i pochodzi z przeł. XIX i XX w. Zbudowana jest na planie kwadratu i kryta dachem namiotowym. Plebania drewniana pochodzi z 1900 r. 

Posesja jest ogrodzona murem z kamienia polnego.


1902 r., Święte Miejsce jeszcze nie jest parafią, ale kościół stoi. Zb. M. Krejpowicz. Źródło.
Kościół w 1902 r. Zb. M. Krejpowicz. Źródło.

Kościół parafialny w Świętym Miejscu w 1926 r. Zb. M. Krejpowicz. Źródło.
Źródło.
Źródło.
Źródło.
Źródło.
Źródło.

Przy kościele znajduje się murowana kapliczka-rotunda z XVIII w., wzniesiona według tradycji na miejscu objawień Matki Bożej. Według legendy krążącej po okolicznych miejscowościach w 1700 r. w koronie lipy we wsi Bartny Borek trzem dziewczynkom-pastuszkom objawiła się Matka Boska. W pobliżu lipy znajdowała się studnia, której woda miała cudowną moc i używano jej do celów leczniczych. Do miejsca tego licznie przybywali pielgrzymi. Po kilkudziesięciu latach woda straciła cudowną moc, kiedy to pewna kobieta utopiła w studni swoje dziecko.
Źródło.


Wewnątrz kościoła znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Bartnickiej z XVIII w. Ołtarz główny i ambona są neobarokowe i pochodzą z końca XIX w. Wnętrze wyłożone boazerią, która pokryła bogate malowidła naścienne (nie spocznę, póki nie znajdę zdjęć lub innych źródeł pokazujących malowidła!). Pozorne sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch słupach z wystawką w części środkowej i neobarokowym prospektem organowym.

Wnętrze - widok na chór. Źródło.
Cudowny Obraz Matki Bożej. Źródło.

Wokół kościoła, na polanie znajdują się murowane z kamienia polnego stacje drogi krzyżowej (inicjatywa byłego proboszcza Jana Pakieły, budowa mieszkańców wszystkich wiosek należących do parafii). Przy kościele wystawiono pomniki: papieża Jana Pawła II i kardynała Aleksandra Kakowskiego, urodzonego w Dębinach w parafii Święte Miejsce.

Źródło.
Źródło.


Do parafii Święte Miejsce należą, oprócz Lipy, Obórek i Przejm z gminy Jednorożec, także miejscowości: Cegielnia, Dębiny, Frankowo, Grabowo, Klin, Krępa Nowa, Krępa Stara, Kuskowo, Osówiec Kmiecy, Osówiec Szlachecki, Sątrzaska, Szla, Wyrąb Karwacki i Święte Miejsce.

Z powodu znacznego oddalenia miejscowości Lipa od kościoła parafialnego w Świętym Miejscu, parafianie wraz z ks. proboszczem Janem Pakiełą rozpoczęli 13 września 1982 r. budowę kościoła filialnego na działce podarowanej przez Władysława Koziatka. Konsekrację kaplicy pw. św. Maksymiliana Kolbego przeprowadził 9 sierpnia 1987 r. ks. bp Jan Wosiński. Więcej o kościele w Lipie pisałam tutaj: KLIK.

Więcej zdjęć z parafii Święte Miejsce możecie zobaczyć tutaj: KLIK oraz KLIK. Zapraszam też na stronę internetową parafii: KLIK.Do następnego! :)

2 komentarze: