5 lipca 2014

MAŁA OJCZYZNA: regionalne nowości - literatura + Internet

Z wielką radością chciałabym podzielić się z Wami moimi odkryciami regionalnymi ostatniego czasu. Napiszę zarówno o zdobytej ostatnio literaturze (kompletuję biblioteczkę regionalną), jak o stronach w Internecie, gdzie znalazłam ciekawe informacje na temat Mazowsza.

1. Powiat przasnyski (w tym gmina Jednorożec)

a) Przypadkowe znalezisko w księgarni "Pegaz" w Przasnyszu to Związek Walki Zbrojnej i Armia Krajowa w przasnyskim Aleksandra Drwęckiego. Mam nadzieję, że dzięki tej niewielkiej, ale ciekawie napisanej książeczce dowiem się więcej o II wojnie światowej w naszym regionie. Namiastka książki jest dostępna tutaj: KLIK jako artykuł w "Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego".

b) Książkę Czas cierpień, walki i bohaterstwa: powiat przasnyski w latach 1939-1945 Ryszarda Juszkiewicza znalazłam w Bibliotece Pedagogicznej w Przasnyszu, a następnie zamówiłam ją na Allegro. Znalazłam w niej tak ciekawe materiały ikonograficzne, że nie mogłam uwierzyć temu, co widzę, Wy też będziecie zaskoczeni!

Źródło.

c) Przasnysz luty 1915. "Najciekawsza bitwa I Wojny Światowej" Jarosława Chorzępy to kolejny mój nabytek. Książkę znam już od dawna, korzystałam z niej do pracy PRZASNYSZ 1918, ale w końcu zdobyłam na własność jej egzemplarz. Przyda mi się do moich badań historycznych w kontekście 100. rocznicy wybuchu Wielkiej Wojny.

Źródło.
d) Pozostając w klimacie wydarzeń z 1915 roku wokół Przasnysza: udało mi się zdobyć (niezawodne Allegro) przetłumaczoną na język polski książkę Праснышское Cражение 1915 autorstwa Г. Корольковa, wydaną w 1928 roku. Unikalne mapy i plany bitewne oraz opisy. Na pewno pomoże mi w moich badaniach ;) Dla znających j. rosyjski - perełka!


e) W końcu odżyła i jest już dostępna strona internetowa Przasnysz dawniej i dziś! Materiały ikonograficzne zostały uporządkowane w kategorie chronologiczne, co sprawia, że przeglądanie pocztówek i zdjęć jest o wiele wygodniejsze. Piękne zbiory, warto zajrzeć! Także na stronę na Facebooku, związaną z witryną: KLIK.

f) I coś dla oczu :) Zdjęcia z Przasnysza i okolic na Facebooku: KLIK.


2. Kurpie
Polecam Wam bloga Kurpie - historia i trwanie. Jest to uzupełnienie i rozszerzenie fanpage'a prowadzonego na Facebooku: KLIK. Blog możecie znaleźć tutaj: KLIK. Mam nadzieję, że wiele osób włączy się w tę inicjatywę i na stronie będzie się pojawiać dużo ciekawych postów :)

3. Północne Mazowsze
a) Najpierw podwórko bliższe mi i geograficznie (sąsiedni powiat) i osobiście (rodzinna parafia mojego taty). Mowa o książce Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa z Drążdżewa Roberta Piotrowskiego, wydanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Książka opisuje historię wsi Drążdżewo, miejscowej parafii i kościoła, a także przybliża charakterystykę bydynku i historię jego translokacji do Sierpca. Niezwykle ciekawa lektura, polecam! :)Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa z Drążdżewa powstał najprawdopodobniej w roku 1744 roku. Drewniana, oszalowana sosnowymi deskami świątynia wybudowana została z inicjatywy biskupa Jana Chryzostoma Krasińskiego i w początkowym okresie pełniła funkcję kaplicy myśliwskiej. Z czasem jej rola rosła. Mimo wielu zawirowań historii w roku 1911 udało się ustanowić w Drążdżewie samodzielną parafię. Wraz ze wzrostem liczby parafian pod koniec XX wieku kościół stał się jednak zbyt mały. Z tej też przyczyny podjęto starania, by zbudować nową świątynię. Jej konsekracja nastąpiła 18 października 1997 roku. Ostatnia msza w starej świątyni odbyła się 3 sierpnia 1997 roku. 


Kościół przed translokacją. Źródło.

Z powodu braku środków finansowych na renowację popadała ona stopniowo w ruinę. Podpisana w roku 2006 umowa między ks. kanonikiem Andrzejem Groblewskim i Dyrektorem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Janem Rzeszotarskim, dotycząca translokacji kościoła na teren skansenu, pozwoliła mu uzyskać drugie życie. Już rok później stanął on na skarpie, tuż obok muzealnej wsi.

Kościół z Drążdżewa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Źródło.

Więcej zdjęć kościoła: KLIK. Przy okazji zapraszam też na stronę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: KLIK.

b) Strona na Facebooku Figury kapliczki krzyże północnego Mazowsza jest także godna polecenia! Znaleziona, jak większość regionaliów, przez przypadek ;) ale jakże cenna i ciekawa! Stanowi dla mnie inspirację (także małą podpowiedź) do realizacji mojego projektu Wybrane aspekty dziedzictwa kulturowego gminy Jednorożec. Kapliczki i krzyże przydrożne, pomniki oraz zabytki. Cały czas zbieram materiały (dość powoli ze względu na brak wolnego czasu i przebywanie poza Jednorożcem przez większość czasu), a rezultaty pracy można już śledzić zarówno na blogu, gdzie uzupełniam o nowe znaleziska posty z serii MAŁA OJCZYZNA z opisem historii poszczególnych miejscowości w gminie Jednorożec oraz na fanpage'u na Facebooku: KLIK, na który serdecznie zapraszam.

c) Staram się przekonywać do XX wieku, więc gromadzę też literaturę z tej epoki. Dlatego zaopatrzyłam się w Bitwę pod Mławą 1939 R. Juszkiewicza. Liczę na to, że znajdę w niej sporo odwołań do powiatu przasnyskiego.

Źródło.
d) Zachęcam Was do własnych poszukiwań regionalnych i polecam w tym celu stronę internetową Mazowieckie Czasopisma Regionalne: KLIK, z której korzystam od dawna. Można tu znaleźć naprawdę bardzo interesujące artykuły!

e) I jeszcze jedna warta uwagi strona z Facebooka, mianowicie Mazowsze północnowschodnie. Historia i kultura. Strona się dopiero rozwija, ale zapowiada się dobrze ;) Zachęcam do zajrzenia!


Czytaliście ostatnio jakieś ciekawe książki (niekoniecznie regionalne)? Polećcie coś wartego uwagi :)

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz