12 lipca 2014

MAŁA OJCZYZNA: 100. rocznica wybuchu Wielkiej Wojny na Ziemi Przasnyskiej

Już za tydzień wielkie wydarzenie na Ziemi Przasnyskiej. Obchody 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej! W dzisiejszym wpisie kilka słów o zbliżającym się cyklu imprez w powiecie przasnyskim oraz niezwykła inicjatywa Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej.W dniach 18-20 lipca 2014 r., czyli w najbliższy weekend, w Przasnyszu, Jednorożcu i Górkach (gm. Czernice Borowe) odbędzie się cykl imprez upamiętniających 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny na Ziemi Przasnyskiej. Przedsięwzięcie jest kontynuacją pikników odbywających się w 2011 (KLIK), 2012 (KLIK) i 2013 (KLIK) roku, które zgromadziły kilka tysięcy osób zainteresowanych historią regionu, a szczególnie okresem I wojny światowej. Nie wiem, jak Wy, ale ja postaram się poruszyć niebo i ziemię, aby wziąć udział w tej imprezie :)


I teraz jeden korony argument, który przekona, mam nadzieję, każdego, aby przybył na rekonstrukcje przewidziane na za tydzień. Wyobraźcie sobie, że członkowie Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej zrekonstruowali Russo Bałt. Russo Bałt był rosyjskim samochodem pancernym. Pięć samochodów tego typu brało udział w bitwie przasnyskiej w 1915 roku. Wtedy to Rosjanie, za pomocą tych właśnie samochodów pancernych, dokonali pierwszego w historii przełamania linii obronnych nieprzyjaciela. Jest to jedyny w Polsce, wiernie odtworzony egzemplarz pierwowzoru wyprodukowanego w Rydze w 1914 roku. Właśnie ten zrekonstruowany pojazd pancerny będzie atrakcją podczas rekonstrukcji Bitwy Przasnyskiej 20 lipca 2014r. Więcej informacji o Russo Bałcie: KLIK.
Model pojazdu Russo Bałt. Źródło.
Zdjęcie archiwalne Russo Bałta. Źródło.
Zrekonstruowany Russo Bałt. Źródło.
Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej realizuje szereg projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej i krajowych. W ostatnim czasie Stowarzyszenie pozyskało prawie 1 mln zł na budowę szlaku frontu wschodniego i ekspozycję frontu wschodniego I wojny światowej. Dnia 16 lipca 2014r. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie. Szlak już powstaje. W moim Jednorożcu już od kilku miesięcy (od 8 kwietnia dokładnie) stoi tablica informacyjna.

Więcej informacji o planowanym przedsięwzięciu: KLIK.


Fot. własna.

O pasji rekonstruktorów i staraniach, aby udało się ukończyć Russo Bałta na rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny możecie posłuchać w audycji w radiu RDC: KLIK.


Zapraszam też do obejrzenia krótkiego reportażu w TV Warszawa (9:28 minuta): KLIK.

A może mała przejażdżka Russo Bałtem? :) KLIK.Serdecznie zapraszam wszystkich na Ziemię Przasnyską w następny weekend! Będzie co oglądać, gwarantuję :)


Aby być na bieżąco z wszelkimi informacjami na temat rekonstrukcji i ożywiania historii na Ziemi Przasnyskiej, zapraszam na poniższe strony:
Przasnyskie Stowarzyszenia Historii Ożywionej na FB: KLIK oraz w Internecie: KLIK.
GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich na FB: KLIK oraz w Internecie: KLIK.
Wydarzenia na Facebooku:
1. Rekonstrukcja wydarzeń Jednorożec 1915: KLIK.
2. Rekonstrukcja epizodów Bitwy Przasnyskiej w Górkach (gm. Czernice Borowe): KLIK.

Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz