20 grudnia 2023

Regionalna biblioteczka A.D. 2023

Czas na informacje na temat zeszłorocznych nabytków do regionalnej biblioteczki. W tym wpisie prezentuję książki i czasopisma, które kupiłam, dostałam w prezencie lub sama współtworzyłam i otrzymałam egzemplarz autorski. Podaję te, które  w 2023 r. trafiły do moich zbiorów. Są tu też książki, o których nie wspomniałam przy okazji poprzednich zestawień. Dostaję wiadomości, że ten coroczny przegląd pozwala zainteresowanym uzupełnić zbiory. Niech niezdecydowanych zachęci do nabycia prezentowanych tu pozycji. Jak zawsze każdą z publikacji krótko opisałam – skąd ją mam i jak ją nabyć. Zapraszam!
Już od kilku lat taką listę dzielę na kategorie tematyczne. Dzięki temu nie zapomnę o żadnym nabytku, a czytające to osoby mogą łatwo odnaleźć to, co najbardziej ich interesuje. Większość zdjęć okładek to jednocześnie linki do stron, na których znajdziecie informacje o możliwości nabycia danej książki. Zdjęcia najczęściej pochodzą ze stron wydawców. Czasem zdjęcie robiłam sama. Kolejność publikacji w ramach danej kategorii jest przypadkowa.

1. Kurpie Zielone
A. Agnieszka Zielewicz, Zielnik kurpiowski, [b.m.r.w.]
Publikację dostałam w prezencie od autorki. Jest to zbiór pieśni kurpiowskich ze zbioru Puszcza kurpiowska w pieśni ks. W. Skierkowskiego i prac (np. wycinanek, koronek, rysunków) kurpiowskich artystek złożony w kolaże przez Agnieszkę, która zajmuję się m.in. fotografią. Nie wiem, czy jeszcze jest dostępna, najlepiej pytać autorki: KLIK.


B. Antoni Jankiewicz, Dąbrowy. Wieś kurpiowska z pogranicza, Dąbrowy 2023
Książka mnie zaciekawiła, bo intryguje mnie temat pogranicza Kurpi i Mazur. Kupił ją dla mnie znajomy.


C. Henryk Gadomski, Słownik dialektu kurpiowskiego, Ostrołęka 2023
Książkę kupiłam w Związku Kurpiów. To kolejna pozycja w temacie dialektyki. I kolejny słownik polsko-kurpiowski.


D. Orbis interior kurpiensis mieszkańców gminy Kadzidło i okolic, red. K. Waszczyńska, Warszawa 
Książkę otrzymałam od jej redaktorki, Katarzyny Waszczyńskiej, podczas Wikipedii na Kurpiowszczyźnie w Pułtusku w lipcu 2023 r. Znałam tę książkę, nawet już z niej kiedyś korzystałam, ale opierałam się na egzemplarzu z biblioteki. Miło mieć swój.


E. Leluje i bursztyny, czyli sztuka kurpiowska. Wystawa czasowa 22 sierpnia – 10 października 2010, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, oprac. red. D. Horoszko, U. Siekacz, Szreniawa 2010
Katalog wystawy pomógł mi w pisaniu tekstów na temat obu kurpiowskich puszcz. I dostarczył fajnego materiału na białokurpiowski fanpage. Książkę znalazłam na Allegro.


F. Laura Bziukiewicz, Kurpie ziołowe, Warszawa 2023
Książkę kupiłam na Miodobraniu Kurpiowskim w Myszyńcu od Zdzisława Bziukiewicza z Muzeum Kurpiowskiego w Wachu. Możecie ją kupić na stronie wydawnictwa albo w muzeum. To kompendium wiedzy o ziołach, ziołoznawstwie i ziołolecznictwie na Kurpiach Zielonych.


G. Dominika Borówka, Pierścień kurpiowski. Kurpie Zielone, Ostrołęka 2023
Przewodnik jest dostępny online: KLIK. Dowiedziałam się o nim przypadkiem, a byłam ciekawa zawartości. Egzemplarz papierowy dostałam od koleżanki. Przewodnik jest tak wydany, że z jednej strony mowa o Kurpiach Białych, a z drugiej, gdy przekręcisz książkę, o Kurpiach Zielonych.


H. Grażyna Dąbrowska, Tańce Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawa 1967
Publikacji potrzebowałam do opisu folkloru Puszczy Zielonej w ramach zleceń naukowych. Znałam ją, ale tylko z biblioteki. Egzemplarz wypatrzyłam na Allegro.


I. Henryk Friedrich, Studia nad nosowością w gwarach Mazowsza, Warszawa 1937
To prezent od Jarosława Gryca z Pułtuska. Podarował mi książkę, bo jest tu wspomniany Jednorożec. Publikacja jest dostępna w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej.


J. Stanisław Pajka, Słownik biograficzny Kurpiowszczyzny XX wieku, Kadzidło 2008
Po latach udało mi się kupić egzemplarz pierwszego tomu słownika S. Pajki! Wypatrzyłam go na Allegro. Już nie muszę opierać się na zdjęciach z książki zrobionych w bibliotece.


K. Współczesna sztuka ludowa Puszczy Zielonej. Katalog wystawy, konsultacja i wstęp J. Olędzki, Ostrołęka 1972
Ten niewielki zeszyt należał do Stanisława Pajki, a wcześniej do prof. Jana Kaczyńskiego z UWM. Od kilku lat jest u mnie. Jest dla mnie cenny ze względu na archiwalne fotografie twórców i twórczyń z Kurpi.


L. Leszek Czyż, Program Edukacji Regionalnej. Dziedzictwo historyczne i kulturowe Kurpiowszczyzny, Ostrołęka 2021
Publikację dostałam jako dodatek do któregoś z zakupów od Związku Kurpiów. Temat interesujący, bo w zeszłym roku zajmowałam się tematem edukacji regionalnej na potrzeby konferencji w Koszalinie.


M. Zeszyty Kolneńskie”, 16 (2023)
Egzemplarz autorski trafił do mnie, ponieważ w czasopiśmie przedrukowano mój artykuł z 2020 r. nt. działalności Eugeniusza Okonia na Kurpiach Zielonych w międzywojniu (tekst jest tutaj: KLIK). A zeszyt można zamówić u wydawcy, czyli w Towarzystwie Jan z Kolna.


2. Kurpie Białe
A. Gmina Brańszczyk. Nadbużańskie klimaty, red. Anna Jakim-Morawska, PułtuskBrańszczyk 2016
Książkę dostałam od Wydawnictwa Aleksander podczas Wikipedii na Kurpiowszczyźnie w Pułtusku w lipcu 2023 r. To album głównie zdjęciowy, wydany na zlecenie samorządu gminy Brańszczyk.


B. Elżbieta Szczuka, Pamiętamy. Zasłużeni na Ziemi Wyszkowskiej, Wyszków 2020
Publikację otrzymałam w prezencie od autorki. To zbiór biografii osób ważnych dla Wyszkowa. Kilka znałam wcześniej, kilka było zaskoczeniem.


C. Dominika Borówka, Pierścień kurpiowski. Kurpie Białe, Ostrołęka 2023
Sytuacja analogiczna do folderu o Kurpiach Zielonych, bo to także publikacja Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki i Rekreacji z Ostrołęki. Przewodnik jest dostępny online: KLIK


D. Marcin Wójcik, Gęsiego. Z miasta na wieś, Warszawa 2023
Książkę przyporządkowałam do tematyki białokurpiowskiej, bo opisuje m.in. życie na wsi niedaleko Długosiodła. Kupiłam w księgarni. Można to zrobić w wielu księgarniach online.


3. Powiat przasnyski
A. Helena Piotrowska, Kronselki, Olsztyn 2018
O książce pisałam w marcu 2023 r. Egzemplarz kupiłam od autorki. Napisałam do niej na Facebooku, gdy tylko zorientowałam się, że książka dotyka historii osób z mojego regionu.


B. Krzysztof Maluchnik, Historia 100 lat Kościoła w parafii pw. św. Antoniego w Olszewce, Olszewka 2023
Publikacja powstała na zlecenie olszewskiego proboszcza w nawiązaniu do rocznicy wybudowania kościoła. Świętowaliśmy ją w 2022 r. Książkę dostałam od autora, była rozdawana w Olszewce jako cegiełka na cele parafii.


C. Piotr Marcin Kaszubowski, Biografie z przasnyskiego ogólniaka, Przasnysz 2023
Publikację zamówiłam jako część pakietu absolwenckiego na uroczystość stulecia mojego liceum. Cieszyła się dużym zainteresowaniem, potrzebny był dodruk.


D. Rocznik Przasnyski”, 9 (2022)
Egzemplarz autorski czasopisma, które współredaguję, musiał się znaleźć w mojej biblioteczce. W tym numerze po raz pierwszy nie pisałam dłuższego tekstu merytorycznego, straciłam bowiem świetny artykuł podczas awarii sprzętu. Napisałam za to teksty wspomnieniowe. Czasopismo możecie kupić u osób z zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, wydawcy.


E. Głos Gminy Jednorożec”, nr 6972
Kwartalnik jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy w Jednorożcu: KLIK. Cyklicznie publikuję w nim reportaże i teksty historyczne, 3 z 4 numerów w 2023 r. redagowałam i korekciłam.


4. Północne Mazowsze
A. Robert Radzik, Walczyć jak nasi przodkowie. NZW na Mazowszu Północnym 19451954 w fotografiach i dokumentach, Kraków 2023
Publikację zamówiłam w księgarni internetowej Wydawnictwa Miles. Musiałam ją mieć, ponieważ są tu informacje na temat osób z gminy Jednorożec. Oczywiście nie tylko, ale to dla mnie było najważniejsze.


B. Jacek Karczewski, Śladami Niezłomnych. Teksty publikowane na łamach Naszego Dziennika, Warszawa 2018
Tę książkę miałam już od kilku lat, ale dopiero niedawno przywiozłam ją z domu rodzinnego do Warszawy, by dołączyła do pozostałych regionalnych publikacji. Można ją kupić w księgarni stacjonarnej lub internetowej Naszego Dziennika”. Teksty dotyczą osób z Północnego Mazowsza.


C. Lata przełomu. Ostrołęka miasto i powiat 19141921, red. Małgorzata Lubecka, Jan Mironczuk, Ostrołęka 2023
Publikację nabyłam w Ostrołęckim Towarzystwie Naukowym. Zwróciła moją uwagę przez wątek I wojny światowej, bo to mnie interesuje.


D. Izabela Gallicka, Hanna Sygietyńska, Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 9, z. 11: Ostrołęka i okolice, Warszawa 1983
Książki potrzebowałam na potrzeby pisania tekstów o Puszczy Zielonej i Białej oraz ich dziedzictwie. Przydała się też jako literatura do haseł w Wikipedii. Znalazłam ją na Allegro.

E. Jerzy Dziewirski, Generał Ludwik Kicki. Bohater nie tylko Ostrołęki, Ostrołęka 1998
To bardzo ciekawy przypadek, bo jest to książki z księgozbioru... Stanisława Pajki. Trafiła do mnie kilka lat temu dzięki Wojciechowi Łukaszewskiemu, który podzielił się ze mną książkami ze spuścizny znanego regionalisty, które otrzymał.


F. Jerzy Kijowski, Dzieje Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Ostrołęce, Ostrołęka 2018
To ten sam przypadek, co książka powyżej. Ma ex libris Stanisława Pajki.


G. Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 10, z. 20: Pułtusk i okolice, red. Małgorzata Omilanowska, Jakub Sito, Warszawa 1999
Jak w przypadku Ostrołęki, tak i tej książki potrzebowałam na potrzeby pisania tekstów o obu kurpiowskich puszczach. Wykorzystałam ją podczas pracy nad hasłami w Wikipedii. Egzemplarz kupiłam na Allegro.


H. Piotr Mitter, Wspomnienia fotografią pisane.. Przedwojenni policjanci Północnego Mazowsza, Ciechanów 2023
Książkę dostałam (rozdawano egzemplarze bezpłatne) podczas spotkania autorskiego w Ciechanowie. Byłam ciekawa drugiej publikacji autora. Są tu treści m.in. z powiatu przasnyskiego, co było dla mniej najważniejszym czynnikiem skłaniającym do nabycia książki.


I. Krasnosielcki Zeszyt Historyczny”, nr 56–57
W 2023 r. jeden z numerów współredagowałam i napisałam do niego tekst, dlatego otrzymałam egzemplarz autorski. Drugi z wydanych w tym roku numerów KZH dostałam (bo czasopismo jest bezpłatne), by mieć je w swojej biblioteczce, bo i temat ważny. Wszystkie numery dostępne są na stronie internetowej TZPK: KLIK.5. Warszawa
A. Przedwojenny Mokotów. Najpiękniejsze fotografie, red. Tomasz Pawłowski, Warszawa 2016
Publikację kupiłam na Allegro. Przydała się do obudowy ikonograficznej serii wpisów #wieśwmieście o dawnych wsiach na terenie Mokotowa.


B. Tadeusz Władysław Świątek, Mokotów przez wieki/Mokotów through centuries, Warszawa 2009
Publikację kupiłam na Allegro. Potrzebowałam jej jako literatury do serii #wieśwmieście o dawnych wsiach na terenie Mokotowa.


C. Warszawa. Trzy epoki = Warsaw. Three epochs, red. Mariusz Dyduch, Bielsko-Biała 2006
Publikację kupiłam na Allegro. Korzystałam z niej do obudowy ikonograficznej tekstów o dawnych wsiach na terenie Mokotowa.


D. Jerzy Kasprzycki, Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania, t. 4: Mokotów i Ochota, Warszawa 2004
Z książki korzystałam podczas pracy nad historią dawnych wsi na terenie Mokotowa. Kupiłam ją na Allegro.


E. Dzieje Mokotowa, red. J. Kazimierski, R. Kołodziejczyk, Ż. Komarowa, H. Rostkowska, Warszawa 1972
Publikację kupiłam na Allegro, bo potrzebowałam przekrojowej pracy na temat interesującej mnie dzielnicy.


6. Etnografia i archiwistyka społeczna
A. Etnografowie i ludoznawcy polscy. Sylwetki, szkice biograficzne, t. 7, red. Katarzyna Ceklarz, Jan Święch, Wrocław 2023
Publikację kupiłam na walnym zjeździe Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Nowym Sączu we wrześniu. Znalazłam tu kilka znajomych nazwisk. Dzięki liście wszystkich nazwisk ze wszystkich tomów wiem, kogo brakuje, i o kim mogę napisać do kolejnego tomu!


B. Wanda Telakowska, W kręgu chłopskiej kultury. Inwencja ludowa we współczesnej wytwórczości, Warszawa 1970
Publikację znalazłam na Allegro, a zainteresowała mnie, bo wspomniano tu o współpracy Kurpianek Zielonych i Białych z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Jest tu też kilka ciekawych zdjęć dotyczących kurpiowskiego dziedzictwa i jego wykorzystania.


C. Maria Halamska, Ciągłość i zmiana. Wieś polska19182018. W poszukiwaniu źródeł teraźniejszości, Warszawa 2020
Książkę mam od kilku lat, ale zapomniałam ją pokazać w poprzednich wpisach. Tę przekrojową pracę kupiłam w księgarni online wydawcy: KLIK.


D. Władysław Jeż-Jarecki, Prymitywne techniki obróbki drewna w polskiej kulturze ludowej, Gołuchów 2020
Książkę kupiłam w sklepie stacjonarnym Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zaintrygowała mnie tematem. Jestem ciekawa, czy znajdę tu coś o Kurpiach. Lektura przede mną.


E. Podręcznik dla archiwistów społecznych, red. Małgorzata Pankowska-Dowgiałło, Warszawa 2023
O publikacji pisałam w social mediach (poniżej). Jest dostępna online. Można też dostać bezpłatny egzemplarz po zgłoszeniu do wydawcy, czyli Centrum Archiwistyki Społecznej.

F. Paul Thompson, Joanna Bornat, Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej, tłum. Paweł Tomanek, Warszawa 2021
Taką książkę trzeba mieć, jeśli zajmujesz się archiwistyką społeczną, w ogóle historią! Zamówiłam w Centrum Archiwistyki Społecznej.


7. Historia regionalna (poza Mazowszem)
A. Stanisław Małyszko, Przydrożne znaki wiary na terenie gminy Gołuchów, Gołuchów 2017
Książkę dostałam podczas lipcowej wizyty w Gołuchowie. Dlaczego mnie zainteresowała, to oczywiste dla każdej osoby śledzącej ten blog. Kapliczki forever!


B. Gołuchów. Perła południowej Wielkopolski = Gołuchów  the Pearl of South Greater Poland, red. Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak, Gołuchów 2019
Książkę dostałam od Agnieszki Słupianek-Winkowskiej podczas marcowego spotkania na regionalistycznej konferencji w Koszalinie. Wymieniłyśmy się wówczas regionalnymi książkami (głównie naszego autorstwa, ale nie tylko).


C. Józef Broda, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Studium historyczno-dokumentacyjne, Gołuchów 2012
Książkę kupiłam podczas lipcowej wizyty w Gołuchowie. Zainteresowała mnie, bo Ośrodek Kultury Leśnej obejmuje dawny majątek Czartoryskich, w tym Marii Ludwiki z Krasińskich, której historię badam od kilka lat.


D. Róża Kąsinowska, Gołuchów. Rezydencja magnacka w świetle źródeł, Gołuchów 2018
Książkę kupiłam podczas lipcowej wizyty w Gołuchowie. Choć znałam ją i już z niej korzystałam, chciałam mieć własny egzemplarz. Wzięłam ostatni z księgarni Ośrodka Kultury Leśnej!


E. Agnieszka Słupianek-Winkowska, Dzieje miejscowości Brzezie w świetle źródeł, Pleszew 2018
Z Agnieszką, również historyczką i regionalistką, poznałyśmy się internetowo, a w marcu w Koszalinie wymieniłyśmy się swoimi książkami. Agnieszka opisała historię swojej rodzinnej wsi.


F. Robert Garstka, Aleksander Łysko, Walory kulturowe ziemi częstochowskiej, Katowice 2023
Publikacja jest dostępna w PDF na stronie wydawcy: KLIK. Dostałam ją jako prezent podczas listopadowej konferencji w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.


G. Przesiedlona młodość. Wspomnienia mieszkańców gminy Główczyce, red. Paweł Żmuda, Główczyce 2013
Książkę dostałam w 2022 r. podczas wizyty zespołu Klęcinianki na Kurpiach. Znałam ją już wcześniej, bo jest dostępna online: KLIK. A zainteresowała mnie, bo do gminy Główczyce po 1945 r. przeprowadziły się osoby z gmin Baranowo i Jednorożec. Jest też druga część publikacji (suplement), również dostępna online: KLIK.


H. Region czy regiony? Ziemie Zachodnie i Północne 19451989, red. Wojciech Kucharski, Wrocław 2022
Książkę można kupić w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (i online: KLIK), a ja nabyłam ją w marcu na konferencji w Koszalinie. Intryguje mnie historia tzw. Ziem Odzyskanych, stąd ten zakup.


Zapraszam do lektury pozostałych wpisów oznaczonych tagiem regionalna biblioteczka (do odnalezienia w chmurze na dole strony). Można też do nich przejść bezpośrednio przez linki:

Jakie regionalne książki czytaliście lub kupiliście w mijającym roku? Która z wymienionych powyżej książek Was zainteresowała? Może zabrakło tu innych ciekawych pozycji, które mi polecacie? Wiem o wielu książkach regionalnych, które wyszły w 2023 r., ale nie zdążyłam ich kupić. Piszcie! Lubię się inspirować, więc chętnie dowiem się o innych wartościowych opracowaniach.

Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz