4 marca 2017

Podsumowuję styczeń i luty 2017 r.!

W tym roku postanowiłam, że podsumowania będą dotyczyć dwóch miesięcy. Zapraszam na zestawienie stycznia i lutego. Dowiecie się z niego, jak minęły mi pierwszego miesiące 2017 r. oraz jakie posty opublikowałam na blogu. Jestem przekonana, że nie chcielibyście ominąć żadnego z nich!


STYCZEŃ 2017
 • wzięłam udział w audycji "Źródła. Magazyn kultury ludowej" w Dwójce Polskiego Radia. Redaktor Piotr Kędziorek rozmawiał ze mną o Sekcji Historii Regionalnej SKNH UW, o moim rodzinnym Jednorożcu, o Kurpiach, o pracy historyka-regionalisty, o współistnieniu etnografii i historii, o książce Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec, o figurach na Kurpiach, o zwyczajach związanych z przydrożną architekturą sakralną, o wykorzystaniu historii lokalnej w pracy nauczyciela... Dużo tego, prawda? Dużo, ale dzięki temu było bardzo ciekawie! Całość możecie odsłuchać na stronie radia: KLIK.
 • wzięłam udział w spotkaniu promocyjnym książki Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, wydanej przez Muzeum Historii Polski. Jej autorami i redaktorami są moi znajomi z SKNH UW. Co mnie zaciekawiło w tej książce? Dawna Rzeczpospolita była państwem wielu religii, a jej wschodnie tereny stanowiły wyjątkową w skali europejskiej mozaikę wyznaniową. Moi znajomi, młodzi badacze z IH UW, postanowili opisać wzajemne relacje tamtych wspólnot religijnych z perspektywy topograficznej. Jest to pokłosie objazdów po terenach zachodniej Ukrainy i Białorusi. Książka pełni funkcję swego rodzaju przewodnika i monografii. Bardzo polecam! 

 • przypadkowo dowiedziałam się o wspaniałym projekcie, dzięki czemu byłam na wykładzie organizowanym przez POSUL oraz promocji książki Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy. Aneta Prymaka-Oniszk opisała - w formie reportażu - historię uchodźców ze wschodnich części Królestwa Polskiego w 1915 r., po tym, jak Niemcy przełamali front m.in. pod Przasnyszem. Jak tylko skończę czytać książkę, opublikuję na blogu jej recenzję. Dość powiedzieć, że reportaż ten został nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2016. 

LUTY 2017
 • bardzo intensywnie pracowałam na książką - w czasie ferii każdego dnia pisałam monografię parafii Jednorożec. Książka zaczyna nabierać coraz wyraźniejszych kształtów i coraz bardziej mi się podoba, coraz mocniej czuję, że jest moja... 
 • przeniosłam bloga na własną domenę! Tak długo się zabierałam za to przedsięwzięcie, aż w końcu któregoś dnia ferii zimowych zebrałam się w sobie... i udało się! Poza tym blog zyskał nowy layout. Jak się wam podoba? :) Jest nowy nagłówek, nowy pasek boczny, większa czcionka, inne zdjęcia nagłówkowe wpisów oraz kilka innych drobniejszych poprawek. I wszystko zrobione samodzielnie! 
 • buszowałam po Archiwum m.st. Warszawy oddział w Pułtusku. Kwerenda ta dotyczyła materiałów do monografii parafii Jednorożec, ale też artykułu, który przygotowuję. Byłam tam pierwszy raz, ale podobało mi się. Zdjęcia znajdziecie na moim Instagramie.
 • byłam w kinie na "Milczeniu". Najnowszy film Martina Scorsese zainteresował mnie oczywiście ze względu na osadzenie akcji w przeszłości. Seans skłonił mnie do wielu przemyśleń. Film bardzo mi się podobał, choć nie jest wolny od usterek. Niemniej bardzo polecam!
 • w Przasnyszu ustalałam szczegóły spotkania w ramach nowego projektu, do udziału w którym zostałam zaproszona. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej realizuje projekt "Moje miejsce - historia mówiona" w ramach programu "Równać szanse" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Tematem projektu jest historia mówiona (oral history), czyli bezpośrednie zetknięcie się młodzieży z ludźmi i ich opowieściami, składającymi się na tożsamość regionalną. Uczestnikami projektu jest młodzież gimnazjum i liceum w Przasnyszu. Ze względu na moje doświadczenie z wywiadami lokalnymi w ramach projektów regionalnych będę w stanie podzielić się z młodzieżą kilkoma radami.
 • przy okazji wizyty w Przasnyszu byłam też w Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Oddział w Ostrołęce Inspektora Przasnysz. Wybrałam się tam w poszukiwaniu dokumentów z regulacji rzeki Orzyc w okresie międzywojennym. I jak zazwyczaj przy okazji wizyty w tym mieście odwiedziłam liceum, które ukończyłam! W KENie spotkałam się w moim wychowawcą i nauczycielem historii, Zdzisławem Zdziarskim. Będziemy współpracować przy projekcie "Moje miejsce - historia mówiona".

Poza tym:
 • wzbogaciłam się o dwie publikacje pokonferencyjne, w których wydrukowano moje artykuły. Pisałam o nich obszernie na blogu: KLIK.
 • dotarł do mniej mój egzemplarz Słownika biograficznego Kurpiowszczyzny XX-XXI wieku. Część druga autorstwa dr. Stanisława Pajki. Dostałam go ze względu na to, że mój biogram znalazł się w publikacji, poza tym przygotowałam też 2 inne biogramy.
 • od Zbigniewa Lorenca z Jednorożca otrzymałam w prezencie jego nową książkę Powstanie styczniowe na Ziemi Jednorożeckiej. Prezent otrzymałam z okazji pomocy przy wydawnictwie - przeprowadzałam korektę i redakcję książki. Na pewno nie omieszkam napisać kilku słów o tej publikacji na fanpage'u, na który serdecznie zapraszam!

Na blogu w styczniu i lutym pojawiło się 12 postów:
 • trzy wpisy to instagramowe zestawienia zdjęć: KLIK, KLIK i KLIK;
 • podsumowałam grudzień 2016 r.: KLIK oraz cały zeszły rok: KLIK;
 • dokończyłam trzyczęściową miniserię na temat metalowych krzyży osadzonych w podstawach z wnękami: KLIK;
 • zaprezentowałam felietony, jakie pojawiły się w "Kurierze Przasnyskim": KLIK;
 • podzieliłam się informacjami na temat moich publikacji: KLIK;
 • po raz kolejny na blogu pojawiły się legendy i opowieści z mojej małej ojczyzny - tym razem z gm. Jednorożec, gm. Przasnysz i miasta Przasnysz: KLIK;
 • zaprezentowałam moje opracowanie tematyki regulacji rzeki Orzyc w okresie międzywojennym (miniwersja popularnonaukowa): KLIK;
 • opublikowałam wpis na temat wizyty Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego na terenie pow. przasnyskiego w 1930 r.: KLIK;
 • opisałam i pokazałam zdjęcia Aleksandra Macieszy, które wykonał w Jednorożcu i okolicach w 1914 r.: KLIK.


Serdecznie witam nowych śledzących blog: 88 osób na fanpage'u bloga oraz 20 nowych osób na fanpage'u projektu kapliczkowego.


Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz