1 marca 2020

Podsumowań czas. Luty 2020 r.

Luty upłynął mi pod znakiem... choroby. Najbardziej zapamiętam cieknący noc, bolące gardło i innych towarzyszy codziennej (nie)doli. Cieszę się, że ten miesiąc się skończył, bo im dalej w las, tym bliżej do wiosny, a marzec jest już wiosennym miesiącem. Oby pogoda też to zrozumiała... Zapraszam na podsumowanie lutego. Miłej lektury!
W lutym:

Na blogu:
 • napisałam podsumowanie stycznia 2020 r.: KLIK;
 • opublikowałam wspomnienia na temat przasnyskich targów i jarmarków w okresie międzywojennym: KLIK.

Na fanpage'u Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" w serii NIEDZIELA Z HISTORIĄ pojawiły się teksty o:
 • Dominiku Staszewskim, którym był sędzią pokoju w Jednorożcu na przełomie XIX i XX w.: KLIK;
 • policji w pow. przasnyskim (seria na blogu): KLIK;
 • leśnym miasteczku niemieckiego wojska w czasie I wojny światowej w pobliżu Jednorożca: KLIK;
 • miejscowym legendach i opowiastkach (post z bloga): KLIK.

Co z pracą naukowo-popularyzatorską?

Dzielę się dobrymi wieściami, jeśli jeszcze nie mieliście okazji usłyszeć: udało się pozyskać środki finansowe na wydanie monografii parafii Jednorożec! Stowarzyszenie "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej" złożyło wniosek o grant na wydanie publikacji do Lokalnej Grupy Działania "Kurpsie Razem" i dostało pieniądze. Publikacja niebawem, tymczasem ostatnie szlify. Masz ochotę pomóc? Zapraszam!


Zapraszam do grupy facebookowej, by jeszcze szybciej dowiadywać się, co tym razem odkryłam, jaki wycinek przeszłości małej ojczyzny badam i co dla Was przygotowałam. Tam też można zgłaszać pomysły na nowe posty, pisać o tym, co Was interesuje i dzielić się wieściami regionalnymi. To miejsce do dyskusji, wymiany poglądów, wspomnień... By dołączyć do grupy, kliknij na grafikę.

Zachęcam do współtworzenia archiwum społecznego w gminie Jednorożec. To inicjatywa prowadzona w ramach działalności Stowarzyszenia "Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej". Chcę, byśmy za pomocą fotografii, schowanych na co dzień w rodzinnych albumach i szufladach, przedstawić życie w gm. Jednorożec na przestrzeni lat. Zależy nam, by zachęcić mieszkańców do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, tworząc z nich oddolne archiwum. Plan zakłada zebranie materiałów, uporządkowanie ich i udostępnienie zainteresowanym. Każdy może się przyłączyć, pomóc, podzielić domowymi skarbami! Szukamy starych dokumentów, nagrań, książek, gazet, notatek, listów, zdjęć... Interesują nas wszelkie ślady naszych przodków. A konkretniej? Życie codzienne, religijne, rodzinne, organizacje społeczne, praca na roli, OSP, KGW, kółko rolnicze, wycieczka, szkoła, kościół, kultura ludowa, życie codzienne... KAŻDY MATERIAŁ to może być skarb, z którego wartości nie zdajemy sobie czasem sprawy... Jak się z nami skontaktować? 
 • Maria Weronika Kmoch ☎️ 793 065 173 / 📧 mariakmoch@wp.pl 
 • Barbara Nizielska ☎️ 501 651 423 / Szkoła Podstawowa im. Adama Chętnika w Jednorożcu 
 • Zbigniew Lorenc ☎️ 506 210 600 / Szkoła Podstawowa w Żelaznej Rządowej-Parciakach 
 • Milena Furman ☎️ 504 969 797 / w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jednorożcu.
Jak widać, możliwości jest wiele! Liczymy na odzew. Napisz, zadzwoń, spotkaj się. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

  Zapraszam też do włączenia się do inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Przygotowując się do obchodów rocznicy wojny polsko-bolszewickiej w 2020 r., zbieramy pamiątki, zdjęcia, dokumenty z nią związane. Na terenie powiatu przasnyskiego pracuje nad tym grupa ludzi. W gm. Jednorożec ja jestem odpowiedzialna za gromadzenia źródeł. Zapraszam do kontaktu.

  Marzec będzie bardzo trudnym miesiącem, ale dam radę. Prawda? :)

  Do następnego!


  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz